--7446

12 Травня, 2023

корисне

Безсоння – найпоширеніший розлад сну у світі. Чому виникає і чи є універсальні ліки

З безсонням хоча б раз у житті зіштовхувалися близько половини населення Землі, кажуть дані різних досліджень.

Це найпоширеніший розлад сну – близько 10% людей його мають у хронічній формі, точніші дані залежать від країни та інших характеристик.

Існують різні погляди на класифікацію форм безсоння та їхнє місце у списках хвороб.

Та попри різнорідність безсоння, спільна риса головна і яскрава – відсутність якісного повноцінного сну і наслідки на рівні всього організму, що проявляються тим сильніше, чим довше людина не спить.

Найчастіше безсоння проявляється:

  • в ускладненому засинанні
  • чи можливості підтримувати безперервний сон упродовж ночі
  • чи надто ранньому прокиданні без відчуття виспаності та можливості продовжити сон.

Безсоння може бути:

  • хронічне, тобто тривале
  • гостре, тобто одна або декілька ночей, тимчасове

Тут обговоримо хронічне або справжнє безсоння, а не одноразові проблеми зі сном, адже спричинити одну погану ніч, особливо зараз, може що завгодно.

Причини безсоння

Безсоння можуть спричиняти різні чинники, серед яких:

  • генетичні передумови,
  • набуті проблеми,
  • тригери – як психологічні, так і фармакологічні (тобто пов’язані з медпрепаратами).

Найчастіше безсоння з’являється у людей, що “склали пазл” із генетичних та/або епігенетичних (спадкових) передумов і психосоціальних факторів.

Тобто існують індивідуальні особливості роботи нейроендокринної системи та циклів сну/бадьорості, які при зовнішньому тригері можуть з більшою ймовірністю спричинити безсоння.

Але навіть без вроджених чи набутих у ранньому віці особливостей можна зіштовхнутись із потужними зовнішніми факторами, що безсоння дасть про себе знати.

Деякі проблеми зі сном пов’язані із системою сприйняття освітлення, деякі – із неправильною терморегуляцією, однак проблеми із регуляцією біологічних ритмів рідше є причиною справжнього безсоння.

При безсонні навіть вкладання у максимально “свій” час та створення правильної світлової та температурної обстановки протягом дня не покращують сон.

Причин безсоння – безліч, але однією із спільних рис вважають дисбаланс між регуляцією сну та бадьорості, «розмиття» меж між цими станами, які “народжуються” в гіпоталамусі.

Яка різниця між людьми зі справжнім безсонням і тими, хто часом погано спить

Люди зі справжнім безсонням відчувають проблеми зі сном принаймні три ночі на тиждень упродовж трьох місяців або більше, навіть якщо обставини та можливості для сну ідеальні.

Це означає, що людина дотримується правил гігієни сну, слідкує за освітленням протягом доби, має зручне місце для сну та не стикається із галасливими сусідами, сміттєвозом під вікном, сиренами повітряної тривоги та, звісно, вибухами.

Але попри всі умови – не спить, або спить настільки погано, що не відчуває виспаності.

Діагноз безсоння вимагає, щоб проблеми зі сном викликали труднощі з тим, наскільки ми дієздатні вдень або самопочуттям. Тобто знижується працездатність, є шкода для багатьох сфер життя.

Простіше кажучи, якщо людина погано спить через вибухи за вікном чи протяжний вий сирени – це не безсоння у класичному розумінні, це тимчасові проблеми зі сном, викликані несприятливими обставинами.

Також якщо людина спить менше норми для свого віку (для дорослих це 7-9 годин), але при цьому почувається добре – це може бути не безсоння, а генетична особливість абощо.

Зверніть увагу: Безсоння може бути як ознакою інших захворювань, так і незалежною проблемою. Окрім цього, безсоння може спричиняти окремі захворювання, зокрема серцево-судинні, психічні та метаболічні розлади, навіть підвищувати схильність до суїциду.

Лікування безсоння

Не існує однієї універсальної причини безсоння, яку можна легко усунути медикаментозним чи іншим шляхом – у кожному випадку слід ретельно проаналізувати конкретного пацієнта та визначити механізми появи безсоння.

До того ж, часто опис стану хворого – суб’єктивний, і треба збирати якнайбільше інформації про нього, щоб робити висновки.

Важливу роль у сні відіграють емоційні стани, особливо тривожність та емоційне перезбудження. Саме тому багато підходів до боротьби із безсонням включають не тільки медпрепарати, а психотерапію, наприклад, когнітивно-поведінкову.

Зараз тема безсоння є однією з найгарячіших для науковців, адже на кожному рівні розуміння цієї проблеми: від молекулярного до популяційного є багато питань та можливостей долучитись до вирішальних відкриттів механізмів появи та способів лікування безсоння, які ще попереду.

Детальніше та глибше із питанням можна ознайомитись у цих наукових працях: тут, тут, і тут.

Також корисно прочитати:

Маслова Ольга

Маслова Ольга

кандидатка біологічних наук, письменниця та радіоведуча

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках