--37465

27 Лютого, 2024

вечорниці

Death From Above – гра про український дрон, в яку варто побавитися увечері: інтерв’ю з розробником

Автор: Філ Пухарєв

Death From Above – гра про те, як українські дрони воюють з росіянами, яка вийшла у світі. Це – наш зокрема спосіб інформаційної боротьби. Інтерв’ю з одним із розробників

Поскидати «бавовну» на російські макітри з дрона  – чому б і ні? Якщо наші хлопці із ЗСУ з цим справляються, то впораються і геймери.

Така ідея з’явилася серед спільноти українських ігрових розробників на конференції за участі представників фінської студії Rockdile. Серед них був і засновник команди Octobear Knight Games, Олександр Володарський. Олександр – українець за походженням, що понад двадцять років живе і працює в Німеччині.

Те, що мало стати віртуальним симулятором кур’єра, з подачі українців перетворилося на Death From Above гру про дрони ЗСУ в російсько-українській війні. На цифрових майданчиках її видала німецька компанія Lesser Evil, що підтримує ігри «з чіткими соціальними та політичними ідеями».

Death From Above з’явилася у дочасному доступі в травні 2023-го. Повноцінний вихід гри відбувся цьогоріч 22 лютого. З нагоди релізу «Вечір» поспілкувався із розробником Олександром Володарським про донати на ЗСУ, відмінності між керуванням дроном у грі та реальному житті, а також про те, чому ігри можуть (і мають) бути пропагандою. 

(На прохання співрозмовника зазначаємо, що текст – інтерпретація його розповіді, а не дослівний переказ)

Розробник гри Death From Above

Олександр Володарський

Як з’явилася ідея гри та куди йдуть кошти з продажу

Російсько-українська війна з’явилася у грі не одразу. Спершу фінська компанія Rockodile робила забавку про вантажні дрони. Вона мала бути мультиплеєрною (мультиплеєр – режим гри із кількома гравцями)

На одній ігровій конференції, що відбулася після повномасштабного російського вторгнення, фінські розробники перетнулися з українськими колегами. Ті запропонували: «А якщо це буде гра про український дрон, що нищить росіян?».

Генрік Лессервидавець гри з Німеччини, що підтримує Україну від 2014-го. Він є членом NAFO (North Atlantic Fella Organization – пародійна онлайн-спільнота, що протидіє російським фейкам і дезінформації) та донатить на ЗСУ. Звісно, йому така ідея сподобалася. Так у грі з’явився політичний підтекст.

Класно, що Death From Above помітили в Україні. Але мета команди – привернути увагу закордонних гравців. Хочеться, щоб гра мотивувала їх вимагати у своєї влади більшої підтримки у протидії російській агресії.

У власників проєкту немає цілі заробити на грі. 30% з продажів Death From Above передаються у фонд «Повернись живим» та на інші збори для закупівлі дронів. Коли відіб’ються витрати на виробництво, благодійний внесок планують збільшити до 70%.

Чим займалися українські розробники та чому у грі немає цивільних

До команди розробників Death From Above на фултаймі входило четверо людей. Це троє фінів і я.

На різних етапах до гри доклали руку з десяток людей із різних країн. Зокрема, з Ірландії, Португалії, Польщі, Казахстану та інших. І, звісно, з України. Наприклад, команда тестувальників була повністю українською.

Я розробляв штучний інтелект ворогів. Займався розробкою на Unreal Engine (сучасний ігровий рушій, на якому працюють BioShock, Splinter Cell, Borderlands, Gears Of War та інші популярні комп’ютерні та відеоігри). Також запропонував кілька ідей для сюжету гри та ігрового процесу.

Death From Above

Сюжет Death From Above розгортається у вигаданому селищі Ненацьк. Назву запропонував я. Запозичив її із мему про те, що «український контрнаступ почнеться зненацька». 

Команда свідомо вирішила, що у грі не буде справжніх географічних назв, а також тварин у зоні бойових дій та мирних жителів. Такі речі могли стати болісними тригерами для українських гравців.

На жаль, вечорів у Death From Above поки що немає. Зате у дроні є режим тепловізора, що зазвичай використовується у темний час доби. Тільки тут він працює дещо інакше, ніж насправді. У реальному житті через тепловізор ворога за рогом не побачиш.

Як виглядає ігровий процес Death From Above

  1. Обираємо зовнішній вигляд дрона. Є більше 10 скінів на вибір. Тут і «піксель» різних кольорів, і емблема NAFO, і навіть український Тризуб.
  2. Проходимо тренування і летимо «робити бавовну» русні. У нашому арсеналі – два види вибухівки: для ворожої піхоти та техніки.
  3. За бажанням, можна пошукати на мапі вкрадені «пралки» і повернути їх власникам.
  4. Після завдань повертаємося на базу для підзарядки дрона. Короткий перепочинок – і знову в бій!
Death From Above

Death From Above

Death From Above

Чи навчить гра керувати справжнім дроном та до чого тут GTA

При розробці Death From Above команда консультувалися зі спеціалістами із «Аеророзвідки» (громадська організація, що розробляє дрони та впроваджує їх у ЗСУ).

Працюючи над керуванням дроном, я орієнтувався на Watch Dogs (серія кіберпанк-ігор від французької компанії Ubisoft). Наскільки я знаю, деякі механіки команда також запозичила з керування гелікоптерами у GTA. Не хвилюйтеся, це не настільки складно, як у «місіях на вертольотиках» (сміється)

Чи можна навчитися літати на реальному дроні, граючи у Death From Above? Відповідь однозначна: ні. Керування у грі сильно спрощене у порівнянні з реальним. Це хоч і симулятор, але аркадний (ігрова механіка, що відповідає реальним аналогам частково).

Death From Above

Death From Above

Death From Above

Як у гру потрапив двійник Путіна та кого можна почути в саундтреці

У грі ми сховали багато «великодок» (секрети із відсилками до інтернет-мемів і не лише). Уважні гравці знайдуть тут і крейсер «Москва», і сосискові снаряди, і навіть двійника Путіна…Все, більше спойлерити не буду (усміхається)

Власник проєкту хотів, щоб у Death From Above був український саундтрек. Думаю, гурти «Антитіла» та Go_A потрапили у гру завдяки тому, що вони зараз на слуху за кордоном (Go_A взяли участь у «Євробаченні»-2021, а «Антитіла» у 2022-му записали власну версію пісні Еда Ширана, 2steps). 

Багато чого до саундтреку пропонував і я. З моїх рекомендацій до нього потрапив гурт Surface Tension.

Чому Death From Above – це пропаганда, і це добре

Не бачу нічого поганого у слові «пропаганда». Я б не брав участь у розробці гри про російсько-українську війну, якби вона не була саме проукраїнською пропагандою.

Закордонні колеги запитували в мене: «А це нормально, що у нашій грі знищують російських солдатів?». Мене таке запитання щиро дивувало.

У половині сучасних ігор є елементи насильства. Чому ж тоді люди ставляться до цього спокійно, коли йдеться про вигаданий світ, але бояться обрати сторону в реальному конфлікті?

Вважаю, що будь-які рефлексії чи «показ конфлікту з різних сторін» є не на часі, поки в Україні триває війна. Допускаю, що такий погляд має право на існування – але тільки після нашої Перемоги. 

Death From Above

Death From Above

Death From Above

Що почитати, подивитися та куди сходити увечері: поради від ігрового розробника

Незалежний розробник ігор – це робота 24/7. Не завжди розрізняєш, де ранок, а де вечір.

У Берліні бурхливе нічне життя, але через завантаженість я багато чого пропустив. Якщо рекомендувати якийсь берлінський клуб, я б порадив відвідати ://about.blank.

Останнім часом вечорами передивляюся старенькі серіали та мультики. Діалоги з «Монті Пайтона» майже вивчив напам’ять. Ну і «Рік і Морті» – моє все.

Багато читати не встигаю. Якщо і читаю щось зараз, то переважно нон-фікшн. А так люблю фентезі і фантастику. У будь-якій незрозумілій ситуації перечитую «Хроніки Амбера».

Фото: cторінки Death From Above зі Steam та Facebook

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне