16 Червня, 2023
корисне
Кіт не дає спокою ввечері і вночі. Що робити – радить зоопсихологиня
Автор: Артем Кузьменчук
Оксана Галан – зоопсихологиня та голова Асоціації порозуміння людей та тварин, міжнародного об’єднання спеціалістів зооіндустрії з власниками домашніх тварин.
У 2022 році у видавництві “Віхола” вийшла її книга про собак “Із ким я живу”. Торік Оксана з командою Асоціації допомагала організовувати евакуацією котів та собак із зони бойових дій й деокупованих територій.
На прохання “Вечора” вона поділилась порадами для вдалого вечору і спокійної ночі власників котів. Матеріал проілюстрований фотографіями котів, якими опікується благодійний фонд Adopt Don’t Stop. Організація бореться із проблемою беспритульних тварин в Україні. Це тварини, яких підібрали на вулиці, вивезли із зони бойових дій і зараз вони шукають собі сім’ю.
Для планування вечора з котом врахуйте його особливості
Вік. З молодою твариною, до 5-6 років, краще провести вечір активно, щоб вона могла виплеснути свою енергію. Літні тварини, від 6-8 років, схильні до більш спокійних вечорів.
Порода. Східні породи – абіссінська, сіамська кішка тощо – людиноорієнтовані. Ввечері їм варто приділити увагу, побути з ними. А, наприклад, шотландській висловухій, може бути комфортніше бути десь поруч із ситуацією, а не всередині неї.
Стан здоров’я. Якщо кіт або кішка мають проблеми з зайвою вагою, опорно-руховим апаратом (артрит у котів зараз “помолодшав, може діагностуватись у 5-6 років), то така тварина хотітиме провести вечір якомога спокійніше.
Потреби. Ідеальний вечір той, після якого буде ідеальна ніч. Вона буде такою, якщо тварина піде відпочивати із закритими потребами в їжі, воді, увазі, активності, безпеці тощо.
Паляниця, 1 рік, кошеням отримала травму лапи, перенесла операцію, відновлюється і чекає на сім’ю.
Корегуйте режим котів, щоб якщо заважають їхні вечірні й вранішні “тигидими”
Причина “тигидиму”. Коти від природи – присмеркові тварини. Їхні предки полювали ввечері чи вранці, бо у присмерках мали більше шансів вполювати гризунів чи птахів. Тому вечірня й вранішня біганина домашніх котів – то поклик генів, особливо у молодих тварин. З систематичними нічними “тигидимами” краще звертатися до фахівця з поведінки та разом шукати причину.
Що робити? Якщо вечірні “тигидими” заважають, спробуйте скоригувати режим кішки. Дайте їй фізичне навантаження у зручний для вас час, перед тим, як лягаєте спати. Дайте кішці розумові й фізичні навантаження протягом дня (ігри, “розумні” іграшки, навчання трюкам, наприклад, “стійці ховрашком” або “круть та верть”), щоб вона витрачала енергію.
Тривалість активностей. Кішки – це спринтери. Щоб насолодитися грою, їм достатньо 7-10 хв активної взаємодії. У випадку з активністю мозку, наприклад, при навчанні, достатньо 3-5 хв.
Болт, 3 роки, 5 міс. Спокійний, лагідний котик. Трошки сором’язливий. 5.5 кг щастя.
Коти не маніпулюють, а комунікують і вчать нас
Як це відбувається? Кішка нявкає з якоїсь своєї причини і людина намагається її зрозуміти. Вирішує, що вона хоче їсти і дає їй корм. Так відбувається кілька разів і кішка розуміє: якщо вона нявкатиме, її годуватимуть. Це елементарна схема навчання зі стимулом і підкріпленням.
Або кішка прагне уваги, а власник постійно зайнятий. Звертає увагу тільки тоді, коли тварина ходить, наприклад, по клавіатурі – встає з місця, бере на руки, говорить із тваринкою. Якщо інші способи не працюють, а цей діє безвідмовно, то кішка буде стрибати на клавіатуру знову і знову.
Що робити? Щоб скорегувати поведінку кішки, власнику треба бути проактивним. Поки він не проявляє ініціативу, кішка сама знаходить методи комунікації з ним. Ці методи викликають швидку реакцію, бо часто не влаштовують людину. Спробуйте зрозуміти кінцеву мету вчинків кішки і скоригуйте її поведінку у потрібному напрямку.
Приклад. Якщо вас не влаштовує спосіб привертання уваги кішки, коли вона хоче їсти, навчіть її приходити і сідати біля вас у такій ситуації. Змоделюйте ситуацію, дайте їй один, другий шматочок їжі. Через кілька повторень вона навчиться сама підходити і сідати біля вас, коли відчуватиме голод. Але запасіться терпінням, мозок тварини буде постійно повертати її до колишньої “перевіреної” схеми.
Мед, 4 роки, 1 міс. Спокійний, красивий, величезний, сміливий котик з блакитними очима.
Організуйте коту місце для усамітнення
Для чого? У котів довгий час відпочинку, до 14-16 год. Якщо вдома є собаки, діти, сім’я велика, то їм треба сховище на розслабитись. У них, як і в людей, іноді виникає потреба відпочити від інших, усамітнитися.
Як це зробити? Придивіться до кішки, де вона обирає місце для такого відпочинку. Деяким все одно, одним треба найтихіше місце, другим найвище. Деяким котам подобаються будиночки, іншим матраци, м’який матеріал, гладкий – спробуйте зрозуміти вподобання вашої кішки.
Бергамот, 4 роки, 4 міс. Дружній милий котик, жив на заводі.
Вечеря для кота має бути частиною порційного годування протягом дня
Чому це важливо? Якщо собаки всеїдні, то коти – суто м’ясоїди. Для їхнього здоров’я і довголіття життєво необхідно отримувати з м’яса чи збалансованого корму незамінні амінокислоти. Коли котів годують ввечері борщем чи недоїдками зі столу, це може призвести до зайвої ваги, раннього артриту та порушень травлення, як наслідку.
Як годувати? М’ясом або збалансованим кормом, не людською їжею. Якщо годівничка буде завжди повна, кішка щодня може переїдати на кілька грамів. За кілька місяців це може призвести до зайвої ваги. Найкраще поділити добову норму їжі вашого кота на п’ять-шість порцій і видавати останню вечірню порцію перед сном. Першу порцію видавати, наприклад, о 6.30, коли кішка прокинулась.
Як зрозуміти, що годування правильне? Орієнтуйтесь на фідбек від кішки – Якщо вона струнка, легка, вільно рухається і має блискучу шерсть та сформовані какавельки, то мета досягнута.
Пончик, 10 міс, Вакцинований, Чіпований, Оброблений Від Паразитів, Стерилізований. Має проблеми з травленням. Повинен пожиттєво приймати Нормолакт та спец корм Gastro Fiber (дозовано)
Не робіть з кота дитину, задовільніть його потреби хижака
Як зробити кота щасливим? Коти – хижаки, з яким людям пощастило жити поряд. Вони м’ясоїди, а не “борщоїди”, мають два види зброї – зуби і пазурі. Їм треба доглядати за ними, використовувати, щось гризти, дряпати. Задовільніть цю їх потребу у м’ясі чи якісному кормі, дайте коту можливість побігати, покричати. Дайте йому можливість побути собою.
Обгортка, ілюстративні світлини: Adopt Don’t Stop (Ксенія Козенюк)
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня