05 Грудня 2023
Показ докфільму про кримських татар «Кримський караван»
У Києві покажуть документальний фільм Айнур Коскіної, присвячений проблемам кримських татар, які шукали притулку в Казахстані та Узбекистані, коли Росія оголосила часткову мобілізацію через війну в Україні.
Фільм висвітлює ставлення російської влади до національних спільнот на анексованих територіях, а також в інших регіонах Росії.
Авторка стрічки – Айнур Коскіна. Ідея розповісти про вимушену самодепортацію кримських татар виникла у Айнур під час зустрічі у клубі «Ангели свободи».
Це волонтерська організація, яка передає кошти на відновлення українських шкіл та дитсадків, які постраждали від бомбардувань.
Коли в Росії оголосили мобілізацію, у клуб почали приходити нові люди — всі вони неохоче розмовляли. Просто мовчки сиділи і робили янголят, яких потім продають на благодійність. Пізніше з’ясувалося, що більшість із них — російські релоканти.
«Було не дуже зрозуміло, чому вони залишали Крим, анексований Росією, і приїжджали до Казахстану після оголошення часткової мобілізації у вересні 2022 року.
Коли я поговорила з ними, почула їхню історію, зрозуміла, в яку важку життєву ситуацію вони потрапили. Я захотіла розповісти історії кримських татар, щоб через долі людей показати трагедію цілого народу. Щоб якомога більше людей дізналося про це», – каже авторка фільму.
Тут Айнур познайомилася з Гульзарою, яка разом з родиною виїхала з Криму, коли російська влада оголосила мобілізацію. Вона стала однією з головних героїнь документального фільму.
«Я добре знала історію депортації чеченців, корейців, німців, але не кримських татар, бо до Казахстану їх прямо не депортували. Коли почала вивчати історію депортації 1944-го, я дізналася, що практично всіх кримських татар депортували або на Урал, або в Узбекистан. Тому я одразу почала шукати колег звідти, які допоможуть мені у вивченні теми», – розповідає Айнур.
Так до проєкту долучилася Сабохат Рахмон, журналістка з Узбекистану, яка зростала серед кримськотатарських сусідів.
«Ми почали знімати фільм набагато раніше, ніж отримали фінансування. Бо розуміли, що якщо зараз не знімемо героїв, вони поїдуть далі, і історії вже не вийде», – каже Коскіна.
Герої «Кримського каравану» вже за межами Казахстану. Але команда проєкту і далі тримає з ними зв’язок, адже їх об’єднує мрія – зняти фільм про повернення до Криму. Герої розповідають, що це станеться лише після того, як Крим знову стане українським.
«Сподіваюся, скоро», – підсумовує Айнур.
Плани на вечір
Зараз анонсуємо події у Києві, інші міста додамо трохи згодом
Київ
- Київ
абиколи
Олена Лисенко, Альона Голубенко, Ілля Полудьонний, Юлія Забєліна
Щоб анонсувати свій захід в рубриці "Що на тижні", пишіть
на e-mail
vechir@abo.mediaв telegram
t.me/vechirmedia