6 Червня, 2023
вечорниці
7 документальних фільмів про нові і давні злочини Росії: добірка від Docudays UA
Автор: Тетяна Павліченко
Від геноциду до екоциду через війни та репресії: політичних та воєнних злочинів у росії багато, вони різноманітні. Частина – дуже масштабні.
Організатори фестивалю документального кіно поділились з “Вечором” добіркою фільмів про ті злочини росії, які були вчинені на території України.
День незалежності, режисер Володимир Тихий
Стрічка про те, як різні люди в різних місцях проживають один важливий день.
Дія фільму розгортається протягом одного дня — 24 серпня 2022 року, під час святкування 31-ї річниці відновлення державності України. Фільм складається з місць та людей, що добре передають дух теперішнього воєнного часу.
Місце дії фільму — як у порівняно безпечному Києві та Львові, так і в постійно потерпаючому від ракетних ударів Харкові та Миколаєві; як в окопі на передовій під Донецьком, так і на піску одеського пляжу.
Чорнобиль 22, режисер Олексій Радинський
У цьому макабричному епізоді російського вторгнення переплітаються катастрофічні сценарії з минулого та теперішнього.
В окупованій Чорнобильській зоні qвідчуження анонімний інформатор Збройних сил України таємно фільмує пересування російських військ. Працівники/-ці ЧАЕС обговорюють свій досвід перебування на окупованій росіянами атомній електростанції.
Фільм створено в межах проєкту “Розплата: Свідчить Україна” (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні.
Маріуполь. Сто ночей, режисерка Софія Мельник
Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, що прокидається від вибухів 24 лютого 2022 року та намагається знайти когось живого в палаючому місті.
Прототипом головної героїні фільму була Аліса, чотирирічна дівчинка, яка залишалася в оточеному Маріуполі протягом всього часу облоги, вона також перебувала на “Азовсталі” в останні тижні захисту міста. Коли рашисти дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу відділили від її мами.
Зерна голоду: Україна 1933, режисер Ґійом Рібо
Цей фільм оповідає про труднощі розслідування, що йде проти інституцій.
Березень 1933 року. Молодий журналіст із Вельсу, Ґарет Джонс, таємно прибуває до України. У той час країна переживала абсолютно безпрецедентний голод. Запроваджений Сталіним, який тримав його в таємниці, цей голод мав політичне підґрунтя.
Після повернення Джонс застерігає про нього весь світ, але радянські маніпуляції виявляються сильнішими. Це історія масового злочину та брехні.
В Україні, режисери Томаш Волський, Пьотр Павлус
Що сталося з тими, хто залишився, або тими, хто повернувся додому? Чи можна дім навіть називати “домом” за таких обставин?
Поки західний світ насилу намагався зрозуміти звірства російської армії в Україні, які порушують усі можливі конвенції, громадян(к)и Європи обʼєдналися, щоб прийняти майже 8 мільйонів біженців/-ок, які рятувалися з України. Режисери Пьотр Павлус і Томаш Волський беруть на себе складне завдання показати, а не розказати, що відбувається в розбомблених містах і спалених селах.
20 днів у Маріуполі, режисер Мстислав Чернов
Фільм показує, як воно — вести репортажі з зони конфлікту, а також роль та вплив такої журналістики по всьому світу.
Команда українських журналістів/-ок Associated Press опинилася в оточеному Маріуполі. Вони намагаються продовжувати свою роботу з документування звірств російського вторгнення.
Як єдині міжнародні репортер(к)и, що залишилися в місті, вони фіксують кадри, які пізніше стануть визначальними образами війни: смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші жахи.
Після майже десятиліття висвітлення міжнародних конфліктів, включно з війною Росії проти України, у складі репортерів/-ок Associated Press Мстислав Чернов створює свій перший повнометражний фільм “20 днів у Маріуполі”. Стрічка ґрунтується на щоденних репортажах Чернова та його особистих зйомках власної країни у війні.
Це чітко вималюваний, болісний образ мирних громадян/-ок, які опинилися в облозі.
Залізні метелики, режисер Роман Любий
Влітку 2014 року соняшникові поля та вугільні шахти на Сході України перетворилися на місце злочину площею 12 квадратних кілометрів.
Багаторівневе дослідження збиття рейсу MH17, в якому шрапнель у формі метелика, знайдена в тілі пілота літака, вказує на державу, відповідальну за воєнний злочин, що досі залишається непокараною.
“Вечір” є інформаційним партнером Docudays UA, отут можна почитати про вечори організаторів фестивалю, а тут – про один із фільмів, який нас дуже зворушив. Ну і ще добірка рекомендацій від учасників.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня