--16045

9 Серпня, 2023

життєстиль

«На репетиції бігаємо, як молоді». Як у поліському селі літні жінки вечорами співають і танцюють краков’як

У невеликому селі на Поліссі є співочий фольклорний колектив «Надвечір’я»: гурт звичайних жінок, які не можуть жити без пісні. Багатьом з них трохи за 70, а сили і енергія заспівати пісню аж до сирот на шкірі завжди знайдуться.

 Півсела той спів чують та сходяться, аби подивитися на спонтанний вечірній концерт просто неба.

Репетиції довжиною у 30 років

Колективу співочих бабусь вже більше 30 років. Одного разу у 1992 році тодішня завідувачка клубу просто вирішила зібрати голосистих жіночок, аби ті заспівали щось на День села. 

Когось перестріла в магазині, когось дорогою з ферми, а комусь і до хати прийшла запропонувати. Жінки не відмовили, зібралися у клубі.

 Ніхто нікому не здивувався: село маленьке, всі з голосами одна одної були знайомі. Чи  у церкві співали, чи за роботою на сільському обійсті, чи на весіллі. 

Ось і почалася історія тоді ще неназваного гурту. Жінки збиралися, аби відпочити, а заразом і відточити майстерність свого співу, ставали подругами, кумами.

Сільські вечірні ритуали

Коли ми потрапили до села Хиночі, у якому живуть співочі бабусі, якраз вечоріло. У подвір’ях то тут, то там метушились, кожен порався по господарству.

 Десь вдалині мукали корови, очікуючи на господарів. Біля ганків у променях вечірнього сонця лежали коти. Ліниво нашорошували вуха дворові пси, метушливо бігали за господинями кури.

сільські коти

 Сьогодні репетиція буде в домі 58-річної Ольги Неродик.

На порозі нас зустріла господиня: Ольга якраз хотіла швиденько впоратись по господарству.

– Ой, а ви вже тут? А чого не заходите? – жінка спочатку трохи засоромилася, бо ж не встигла перебратися у вишиване вбрання. За нею з хати вийшла вервечка жінок у вишиваному строї, з коралями на шиї. 

лавка піж виноградником

– Ой, добривечір, добривечір, а ми тут, чекаємо, що ви нам розкажете, – жартівливо наввипередки починають вітатися жінки, розпливаючись в усмішках. 

Видно, що люблять публіку та раді гостям. Переглядаються між собою, відразу питають, що заспівати та розказати. Вмощуються  на дерев’яну лаву під хатою у тіні густого виноградника, аби порадитись та підготуватися.

жінки-учасниці сільського ансамблю

А ми чимчикуємо за Ольгою, яка люб’язно погодилася показати нам свої буденні вечірні ритуали.

– Тут ось ми зберігаємо картопельку для поросят, сюди домішуємо комбікорм, яблука, – жінка старанно вимішує все те, заразом показуючи, де хто з господарства у неї живе. – Двоє поросят тримаємо, то от так пораємо. Чи я, чи чоловік, 5-ро діток маємо, то помагають теж.

пані Ольга годує курей

Пані Ольга справно дає лад своєму господарству.

Ось вже смачно щось жують поросята, тут вже сипнула трохи поживи курам, вкинула трохи соломи, аби підстелити коневі і вже бігом йде до поливачки: вода для городини ввечері – то святе.

жінка несе відро

– Маємо 12 гектарів землі, то можна всяке саджати. Але обробляємо лише 3 з них. Коника маємо, то він нам землю виорює, возимо сіно возом, в селі кінь – то ціла знахідка. А так то господарства небагато в нас: ото поросятка, курей більше десятка, двоє псів і котів. Ще троянди люблю, то можу з ними повозитися. 

 Погодувала господарство, зварила просту вечерю – можна співати! 

пані Ольга готується до репетиції

Вечори з «Надвечір’ям»

Поки господиня Ольга йде перевдягатися у святкове, трохи розпитую у інших про життя-буття. Жінки якраз дискутують про російські слова у деяких піснях, як тепер бути з такими.

– Розумієте, то якось так історично склалося, ми записували, вивчали ті пісні просто з уст наших батьків, дідів, бабусь. Так у нас тут говорять – десь та й вплететься те якесь російське слово, трохи переінакшене на український лад. От співати нам тепер їх чи ні?

співають учасниці гурту Надвечір'я

Питаю, чи є збірка пісень, які входять до репертуару. Жінки стинають плечима, бо якось ніби і незручно казати, що досі є лише ручні записи різними почерками, а виданої збірки нема.

– Якось не було можливості нам все те зробити, – бере на себе сміливість ще одна учасниця колективу, Євгенія. – І пізно подумали про це. Ми як: зібралися, заспівали та й розійшлися.

І як на фестивалі різні їздили, то теж все ж швидко треба, бо час, транспорт, а хочеться і з людьми побалакати. Була жінка, яка починала записувати всі наші виступи та пісні, які співали, але трапилася трагедія і того всього не стало.

гурт надвечір'я на лавочках репетицію проводить

– Але ми зараз над цим активно працюємо. Зробимо, – посміхається теперішня завідувачка клубом, а за сумісництвом ще й учасниця колективу Марія.

Вона бере на себе організаційні моменти: розпитати, хто готовий прийняти у себе вдома на репетицію, чи всім зручно, чи всі вже впорались з господарством, скільки чашок чаю заварювати.

пані Марія

Дивуюся вишитим костюмам усіх учасниць «Надвечір’я». За барвистими стібками вишиванки, тісно підперезаними на талії поясами та блискучими намистинами геть не помічаєш поважного віку жіночок.

– То все з бабусиної скрині, спеціально ніхто нічого не вишивав, – діляться жінки, водночас розправляючи складки на рукавах та спідницях.

співачки Надвечір'я

Домовляються про пісню. І в золотавих променях вечірнього сонця заводять журливе: «не плач, стара мати, він Героєм став, він за Україну голову поклав». 

Кудись поділась їх молодеча жартівлива задерикуватість в очах, кожна думає про своє.

Любов до пісні як Божий дар

Жодна з учасниць колективу «Надвечір’я» не має музичної освіти, але кожна вправно виспівує свою партію.

 І ти слухаєш, затамувавши подих, боячись ворухнутися, аби часом не сполохати, не зіпсувати це колоритне багатоголосся. 

Колективу присвоїли почесне звання народного, та жінки в розмові про це не згадали. Як і про виступи в ефірі Першого національного та знайомства з різними поважними людьми.

Ніхто нами не керує, не каже, як співати, – розповідає літня жінка в окулярах, пані Софія. Вона в колективі виконує сольні партії, тож під її спів підлаштовуються інші. – Ми просто знаємо, як хто співає, дослухаємося одна до одної. Інколи і сваримося, як обираємо пісні, але ж то таке.

пані Софія, учасниця гурту надвечір'я

Питаю, чи п’ють сирі яйця зранку для гарного голосу, чи виконують якісь інші вправи.

Жінки сміються, бо про таке і не чули – ніколи в селі займатися дурницями, повно клопотів з самого ранку і до пізнього вечора.

– Які яйця? Ми лише смажені та варені їмо. Секретів ніяких не маємо. Дав Бог голос – так і співаємо! 

– Голоси наші самі собі построїлись один під один. Про нас, може, всяке й розповідають, – долучається пані Євгенія, – бо ж ми на репетиції бігаємо, як молоді. А скільки всього ми разом пережили, не переказати! Чого лише вартує історія, як ми їхали на концерт верхи на бортовій машині у кожухах у лютий мороз!

– Але ж не тільки співаємо! – це вже найстарша учасниця колективу, 79-річна Віра. – От я вам про краков’як заспіваю, а потім ще й затанцюємо.

– Зараз подзвоню баяністу, – в одну мить підтримує пропозицію Марія.

За кілька хвилин до двору під’їжджають світлі «жигулі». На подвір’ї з’являється усміхнений чоловік з баяном та бубном у руках. 

Пані Віра щось тихо йому говорить і береться до бубна.

пані Софія грає на бубні

Не змовляючись, жінки діляться на пари і під перші звуки дивної мелодії спочатку несміливо, а потім все впевненіше починають танцювати.

Біля паркану стоять сусіди: підтримують жінок оплесками та пританцьовують.

Родина

У «Надвечір’ї» кажуть, що раніше збиралися разом за найменшої нагоди, бо хотілося бачитися, співати. 

Переживали одна за одну, як за рідну, допомагали, як треба. Разом справляли іменини, гуляли на весіллях. Разом сумували.

учасниці колективу надвечір'я

 Коронавірус і війна трохи зупинили звичний ритм, але бажання співати разом не зникло.

– Раніше з нами була ще баба Вірка, нещодавно померла, Царство їй небесне. Було їй 90 літ, – каже Марія. – Вона була неформальним лідером колективу, всіх знала. Ніколи не запізнювалася на репетиції, концерти. 

І коли настало оце затишшя, то весь час питала мене: «А шо там, нічого не чути?».

 І вже, було, казала, що важко, що не може співати. А потім: «Нє, Марія, я живу до того часу, доки співаю». Так і вийшло.

колектив надвечірв'я

Тепер, згадуючи свою колегу по пісні, жіночки лагідно називають свої коралі «пацьорками» – то було її слово.

І продовжують гуртуватися, підтримувати одна одну, насичуючи свої та чужі вечори неймовірними піснями. Бо не можуть без цього жити. 

Вікторія Швець

Вікторія Швець

журналістка, смт. Володимирець, Рівненщина

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

Круасан зі смаком борщу: що це і як реагували соцмережі на нову страву Євгена Клопотенка

Дивіться, якими були вечори цього тижня в Україні: «космічні» ЗСУ, тихий вечір на Волині, грозова ніч над Запоріжжям

20 романтичних комедій на вечір з українського X / Twitter

«Настає вечір, а замість відпочинку — я драю хату»: що таке ОКР і чи допомагає прибирання впоратись зі стресом? 

«Гаряча ванна та ромашковий чай, щоб розслабитись»: вечори віцепрезидентки й кандидатки у президентки США Камали Гарріс