--4572

20 Квітня, 2023

корисне

Такі вечори як вчора ще будуть? Чи чекати ще таких спалахів і болідів, пояснюють науковці

Що відбулося

19 квітня о 10 вечора над київським і не лише небом бачили яскравий спалах у повітрі. Опісля в столиці та області оголосили повітряну тривогу.

Спочатку КМВА заявила, що спалах – результат падіння на Землю космічного супутника NASA. Пізніше заяву спростували. У NASA теж це заперечили. 

Головний центр спеціального контролю Державного космічного агентства у момент спалаху зареєстрував «високоенергетичну акустичну подію» з епіцентром у Київській області.

Наукова спільнота The Alpha Centauri стверджує, що над небом найімовірніше вибухнув болід. Про це пише й видання The Universe Space Tech.

Болід – це великий метеор, який може спалахнути декілька разів, а потім розвалитися на шматки та згаснути. 

Чому це був саме метеор

Якщо космічна частинка впала на Землю, то це метеорит, а якщо спалахнула і згоріла – метеор, пояснює «Вечору» астроном Володимир Кажанов.

Проте ця частинка може пролетіти з декількома яскравими спалахами та звуками вибухів – тоді вона називатиметься болідом. 

“Космічний камінь довго літав у космосі і мав велику швидкість при зустрічі із атмосферою Землі. Сила тертя між каменем та Землею була настільки сильною, що його поверхня почала розігріватися, а зовнішні шари випарувалися дуже швидко. Тому ми сприйняли це явище як вибух”, – пояснює вчорашню подію науковий автор The Universe Space Tech Олександр Бурлака. 

Такі явища можна спостерігати в різних куточках світу – космічні частини не обирають місце. У Києві та на всій території України вони бувають теж, проте такі яскраві трапляються рідко – раз на десятки років.

За даними Державного космічного агентства України, найбільш ймовірно спалах спричинило падіння метеориту з потоку Лірид.

Що це? Щороку у квітні Земля проходить через шлейф комети Тетчер, яка залишає метеорний потік Ліриди. Ліриди — це швидкі і яскраві метеори, які спричиняє шлейф комети Тетчер. Ліриди не залишають довгих палаючих слідів, коли проносяться через атмосферу Землі, їхня ознака — яскраві спалахи, або так звані «вогненні кулі».

Метеорний потік Ліриди — один з найдавніших, відомих людству. Його ще спостерігали китайці у 687 році до н. е.

У шлейф комети Тетчера, яка залишає метеоритний потік Ліриди, Земля потрапила 15 квітня 2023 року. Вийде з нього планета 29 квітня. Пік зорепада припадає на 21 квітня.

Чи може такий спалах статися знову

Падіння болідів трапляється час від часу, підтверджують у пресслужбі Головної космічної обсерваторії. Явище – ще й таке яскраве – практично неможливо передбачити. 

Проте впродовж року ми можемо спостерігати метеорні потоки, де серед об’єктів трапляються і боліди.

Тому ймовірність спалахів – менш чи більш яскравих – існуватиме.

Наприклад, з 21 по 22 квітня буде пік потоку із сузір’я Ліри – Ліриди.

Якщо людина спостерігає за таким явищем ввечері протягом години, то може побачити приблизно 20 метеорів.

Більш популярний потік – Персеїди – станеться в серпні. Тоді метеорів може бути понад сто, діляться в Головній космічній обсерваторії.

Валерія Шебела

читати наступне