--47329

25 Травня, 2023

корисне

Чи можливо заколихати дитину за 5 хвилин – розповідає консультантка з дитячого сну

Батьки дивляться на фільми і реклами, де малятко кладуть в колиску, воно трошки вовтузиться, а потім солодко засинає до ранку. А потім дорослі приходять виспані, бачать усміхнене немовлятко, яке всю ніч спало, а тепер радіє мамі\татові і готове бавитись.

І коли стикаються з тим, як насправді сплять діти, то часто шоковані починають думати, що з їхньобю дитиною не так. Та насправді з дитиною все гаразд — а от з поінформованістю батьків не дуже.

Що мають знати молоді батьки про дитячий сон, для “Вечора” розповіла педіатриня та консультантка зі сну та грудного вигодовування Анастасія Ручинська.

Дитячий сон-8920

Анастасія Ручинська

Педатриня, консультантка зі сну та грудного вигодовування

Базові речі для батьків

Коли батьки починають готуватись до народження дитини, то серед всього важливо, аби вони пошукали інформацію про фізіологію сну немовлят.

Малюки мають більш поверхневий сон і короткі фази, їм треба допомагати підтримувати і подовжувати сон. Тобто якщо дитина заснула, то це не значить, що вона безпробудно проспить три години, які їй потрібні.

Ви маєте допомогти — підколихати, обійняти, дати груди чи використати ту дію, яка малюка заспокоїть і дозволить знову заснути.

Треба знати норми по сну — місячна дитина не може гуляти 6 годин безперервно, річна дитина потребує хоч одного денного сну.

Друге, що обов’язково треба знати — це організація безпечного сну. Всі девайси типу балдахінів, покривалець, м’яких бортиків, анатомічних подушечок тільки гарно виглядають і витягують гроші.

Це все категорично не рекомендують класти до дитячого ліжечка — там має бути тільки рівний твердий матрац, простирадло, немовля. І все. Якщо ви хочете організувати спільний сон, то правила безпеки викладу трохи нижче.

Це дві основні речі, які важливо знати молодим батькам. Далі — про те, що суттєво полегшить життя і вам і дитині.

Про вкладання

Всім хочеться, аби дитина засинала швидко і без додаткових зусиль з вашого боку. Але таке можливо тільки коли малюк підріс і ви ввесь час ішли до цієї мети. Діти різного віку — новонароджені, малюки 6-9 місяців, дітки віком 1-2 роки засинають по-різному, в різних умовах і з різними способами. Тож те, що працює в один час, може не підходити, коли дитина трохи підросте.

Види вкладання на сон:

  • засинання під час грудного вигодовування. Вважаю це найкращим способом, який підходить майже всім мамам. Дитинка спокійна, бо задовольнила основні потреби: в їжі та безпеці. Так вкладати рекомендую доти, доки мамі і малюку комфортно: хоч рік, хоч три, хоч десять. Якщо мамі не комфортно, то є методи, які допомагають розділити груди і сон, вам про них розкажуть консультанти з грудного годування та сну;
  • смоктання. Це коли дитина смокче груди, пляшечку чи пустушку. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, то не рекомендується використовувати пустушку до встановлення лактації, аби не втратити ГВ;
  • носіння на руках. Можна носити дитину на руках, легенько погойдувати. Не треба сідати на фітбол і гоцати на ньому по пів години;
  • коли дитина в контакті, лежить біля мами, тата, бабусі, іншого дорослого, який вкладає спати. Малюка можна гладити, обіймати;
  • самозаспокоєння, самозасинання є методом для дітей старшого віку. До цього малюку треба дорости. Рекомендується вкладати так після року і при умові податливості дитини, тобто якщо дитина спокійно, без істерик згідна лягати спати сама.

Про режим

Щоб легко вкладати дитину на сон, важливо дотримуватись режиму і певної послідовності дій. Завдяки таблиці активності і сну (там середні значення, на практиці різниця може бути 30 хв — година) або досвіду ви знаєте, коли в дитини буде закінчуватись період активності.

Тоді ви її годуєте, пропонуєте спокійні ігри — так, щоб дитина стишилась, трохи вповільнилась. Тоді переходите до ритуалу перед сном — це може бути читання книжечки, разом поскладати іграшки, розстелити ліжко, одягнути піжамку.

Цей ритуал залежить від віку дитини — місячному немовляті однаково, є казочка чи ні. Досить затемнити приміщення, взяти на ручки, кілька хвилин поносити, ввімкнути білий шум. А півторарічній дитині вже важливо більше часу провести з батьками, почитати книжечку, скласти іграшки. Після ритуалу іде спосіб вкладання.

Важливо: читання книжечки є ритуалом, але не методом вкладання. Дитина може заснути під казку, але не завжди. Тож коли дочитали книжку, мама може або дати груди, або обійняти, взяти на руки погойдати трошки.

Що робити, щоб вкладання не тривало довго? Треба розуміти, скільки часу по віку дитина може гратись, коли її стишувати і розслабляти ритуалом або тактильністю (масаж, носіння на руках, дати груди).
Якщо вкладання триває довго — наприклад, пів години стрибків на фітболі, то треба задуматись: а для чого я це роблю? Може, малюк просто ще не хоче спати?

Що робити, коли дитина не хоче вкладатись спати

Якщо дитина демонструє протест проти сну — плаче, істерить, то треба думати у двох напрямках.

Перший: чи це істерика через час вкладання? Дитина або ще не хоче спати, або перегуляла і не може заснути, хоч і хоче.

Другий: чи це істерика до методу вкладання — мама робить щось таке, що мені не підходить. Наприклад, вчора давала груди, а сьогодні носить на руках.

Про місце для сну

У питанні організації сну дитини безпека насамперед, особливо до піврічного віку. Якщо є грудне вигодовування, то можливий спільний сон.

Та є ряд умов, які необхідно виконати, аби спільний сон був безпечним для малюка:

  • дитина має спати лише по стороні матері – не між партнерами;
  • мама має зробити безпечне ліжко та зайняти специфічну С – позицію (позу ембріона);
  • безпечне ліжко мами — твердий матрац, без зайвих предметів/ ковдр;
  • дитина має лежати на спині на рівні грудей матері;
  • мама має зібрати волосся та зняти аксесуари — підвіски/сережки;
  • дитина має спати або в спальному мішку або в боді – без ковдр та подушок;
  • матрац за можливості покласти на підлогу.

    Спільний сон не рекомендований, якщо:
  • ви не можете забезпечити безпечні умови;
  • дитина передчасно народжена/ маловагова або двійнята;
  • дитина ніколи не має спати біля того, хто приймає алкоголь, наркотики, снодійні ліки, курить;
  • при вираженій втомі матері.

Якщо дитина спить окремо, то її ліжечко теж має бути безпечне — без зайвих предметів, бортиків, коконів, покривал, подушок, позиціонерів.

Лише твердий рівний матрац. Дитина обов’язково має спати на спині до 8-9 міс, доки чітко не освоїть навички володіння своїм тілом. Ще варіант — це безпечне приставне ліжко.

Атмосфера у кімнаті, де спить дитина

Температура повітря має бути 18-20 градусів, гарна вологість (50-60%), приглушене світло. Якщо потрібно, то оберіть нічник з червоним спектром світла. Для регуляції освітлення під час денного сну добре підходять блекаут-штори.

Особливо важливо приглушувати світло для дуже маленьких дітей, бо у них ще немає поняття день-ніч і чітких циркадних ритмів.

Зовсім маленька дитина може спати на фоні шуму, але після 6-7 місяців малюк починає спати дуже чутливо. Білий шум вмикати можна з народження і до якого хочете віку. Для діток старшого віку можна вмикати бути аудіокнижку, колискову, шум води чи дощу, вогню та інші шуми з низькими децибелами.

Типові запити, з якими батьки приходять на консультацію

Найчастіше батьки не розуміють потреб дитини відповідно до її віку. І хочуть більше, аніж може дитина дати у конкретному віці. Неможливо навчити самозасинанню чотиримісячне немовля.

Найчастіші запити:

  • як роз’єднати асоціацію груди-сон — а може, не треба нічого роз’єднувати? Дитина за 5 хвилин засинає, спить добре. Якщо все ж хочете роз’єднати, то плавно, м’яко, поступово. Я категорично проти методів типу “дати виплакатись”;
  • про регрес сну. Це коли малюки у певному віці можуть погано спати, часто прокидатись;
  • часті нічні пробудження, коли малюк встає 10-20 разів. Але комусь проблема, коли прокидається три рази, хоча це є нормою, дитина і має так пробуджуватись;
  • про терори. Це коли дитина серед ночі починає сильно кричати. Це дуже лякає батьків, виглядає дуже страшно, але це минущий етап, дитина його переростає;
  • як за 5 хвилин вкласти спати. Щоб отак махнути паличкою, і вже спить;
  • як відучити від пустушки — тут дуже просто. Дитина доросте до певного віку і сама віддасть. Якщо ми забираємо, а це провокує шалені істерики, значить зробили невчасно і треба віддати назад. Методи підрізати, мастити чимось — повна дурня;
  • як відучити від нічних годувань, якщо дитина на суміші чи від нічних “компотиків” — був випадок, що дитина за ніч ледь не три літри компоту випивала;
  • що буде зі сном дитини, коли піде в садок або буде няня, поки мама на роботі, як полегшити адаптацію.

Всі ці запити типові, але універсальних відповідей нема. До кожної дитини шукаємо окремий підхід.
Неможливо уникнути помилок, стати ідеальною мамою — всі мами їх роблять, це нормально. Досить знати базові фізіологічні речі, дотримуватись безпечних умов, аби помилка не стала фатальною.

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне