--17685

29 Серпня, 2023

життєстиль

Домівки для бактерій: як і навіщо Олександра Українець ночами вирощує колонії мікробів

Зелені, блакитні, фіолетові намистини виростають у чашках Петрі. Ці намистини – колонії бактерій. З них не зробимо прикрасу, але якщо вчасно виявимо у їжі чи крові, то знатимемо, чому людина заховоріла.

«Вечір» поспілкувався з підприємицею, бізнес якої – виготовлення середовищ для мікроорганізмів. Ввечері лабораторія якості засіває бактерії, щоб уранці побачити оті різноманітні та різнокольорові намистинки. 

Олександра Українець — єдина в Україні підприємиця, яка виготовляє готові до використання поживні середовища для бактерій. У арсеналі компанії «Санімед-М», співвласницею і директоркою якої є Олександра, налічується понад 300 найменувань продукції.

Середовища, вироблені на підприємстві, використовуються в бактеріологічних лабораторіях для дослідження навколишнього середовища, води, ґрунту, продуктів харчування та людей.

Коли ви звертаєтесь за послугами до державної бактеріологічної лабораторії, то цілком ймовірно що дослідження робитимуть за допомогою продукції, виробленої на підприємстві Олександри. Бо 90% замовлень саме від держави. Приватні лабораторії поступово теж стають клієнтами підприємиці.

Під кожну бактерію — свій рецепт

Щоб лабораторії могли якісно та швидко проводити дослідження, підприємство Олександри виробляє продукцію в різній ємності. Наприклад, чашки Петрі, в яких міститься гелеподібний агар з різними поживними речовинами, щоб бактерії добре почувались і швидко розмножувались.

«Ми робимо комфортні домівочки для бактерій, — каже Олександра. — Кожна бактерія любить своє поживне середовище, тож під кожну розробляємо окремий рецепт.

Якщо ми смачненько все приготували, то за ніч, в певних температурних умовах, бактерія дасть ріст колонії. Бактерії розмножуються поділом навпіл. Якщо для них сприятливі умови, то вже за 20 хвилин вони починають ділитися. Вранці можемо спостерігати, що у нас проросло».

Просто зробити середовище недостатньо, треба ще й перевірити його якість, чи все правильно зробили, як у ньому почуваються бактерії. І от саме під час такої перевірки увечері й починається магія.

Вечір починається з посіву

Для того, щоб засіяти бактерії, потрібна окрема спеціальна кімната з певною температурою та вологістю.

Лаборант готується до роботи. В нього підготовлена рідина з мікроорганізмами, чашка з поживним середовищем, яке відібрано на контроль, інструмент для посіву — довгий дротик з петлею. А ще надійний помічник: лабораторний ламінарний бокс.

Працівник обережно набирає спеціальною петлею культуру і невеликими штрихами, або колоподібно засіває бактерії на поверхню агару. Здається, ніби художник малює невидими чорнилами, адже на поверхні поки що нічого не видно.

Після нанесення бактерій на поверхню, петлю пропалює вогнем, аби знищити залишки мікробів, а чашку Петрі відправляє у термостат, де підтримується певна температура. 

Все цікаве почнеться вночі, коли бактерії лишаться наодинці в комфортній для них температурі і темряві. 

Світ бактерій дуже різноманітний за формою та розмірами. Є бактерії паличкоподібні, кулясті, ниткоподібні, зігнуті у вигляді коми та іншої форми. В повсякденному житті  побачити їх можна тільки в мікроскоп.

Однак під час подібних досліджень, коли бактерії швидко розмножуються та зростають, можна побачити їх неозброєним оком. Деякі бактерії під час споживання речовин із складу поживного середовища змінюють колір.

Є середовища, які містять певні елементи, що забарвлюють бактерії. А є мікроорганізми, які у процесі свого життя та росту виробляють кислоти або луги, цим вони змінюють рН середовища. Якщо у середовище заздалегідь додати індикатор рН, то внаслідок зростання таких мікробів середовище змінить колір.

«Вони як намистини, такі різнокольорові. На певному середовищі  Salmonella має фіолетовий колір, а на іншому чорний з срібним відливом. Enterococcus — червоні, різні види роду Candida на певному середовищі зростають зеленим, голубим, рожевим, бузковим.

Це дуже цікаве та незвичайне спостереження, ти можеш погодинно заглядати в цей термостат, і дивитися, як вона проростає, збільшується в розмірі. Я люблю дуже фотографувати цю красу і мрію поставити камеру, щоб зафільмувати весь процес росту», — з натхненням розповідає Олександра Українець. 

Вранці, коли вже можна зняти результат, мікробіолог може з’ясувати, чи це саме та бактерія виросла, яка повинна була вирости.

Олександра говорить про бактерії з таким захопленням і любов’ю, що навіть не віриться, що самі ці мікроорганізми можуть спричиняти захворювання.

Для неї це окремий різнокольоровий світ. 

Безпека персоналу на першому місці

Коли розпочалось повномасштабне вторгнення і Харків потерпав від обстрілів, Олександра змушена була шукати, куди релокувати підприємство. 

Специфіка виробництва у тому, що мають бути спеціальні умови, абсолютна стерильність, певна температура, вентиляція. Навіть батарей опалення не повинно бути, щоб на них не накопичувався пил. 

Зрештою, перебрались у Хмельницький. У приміщенні колишньої міської лазні зробили ремонт, облаштували необхідні для роботи умови.

Поміж обстрілами вивозили з Харкова персонал та обладнання. Олександра говорить, що безпека персоналу для неї на першому місці.

«Не так просто знайти спеціалістів, адже це має бути людина з біологічною, хімічною освітою, до того ж знати англійську мову та новітні технології, тому ми бережемо свій персонал»,говорить Олександра.

Через деякий час обладнання і персонал довелося повернути назад до Харкова, аби виробництво не зупинилося, а в Хмельницькому вирішили зробити окрему філію. Поки триває ремонт, набирають місцевих працівників і навчають їх роботі. 

У 2023 році підприємство «Санімед-М» увійшло до рейтингу «Next-250» у  «Forbes», а також одне з 19 підприємств, що отримало підтримку USAID «Конкурентоспроможна економіка України». 

Кущенко Олена

Кущенко Олена

читати наступне