--35945

8 Лютого, 2024

життєстиль

Кінотеатр у колибі та форель на детоксі: вечори сім’ї закарпатців, що просуває усвідомлений туризм

Відпочинок у Карпатах може бути частиною короткочасного досвіду, а може стати й частиною вашого щоденного життя. Душевна історія родини підприємців, що пропагує усвідомлений туризм.

– А ви до Василя чи до високого Василя? – питає таксист, пакуючи мій рюкзак у багажник. Поїзд Київ-Ужгород ще стоїть на платформі.

Походний рюкзак стоїть на снігу

– До того, що в «To lem ande».

Відпочинок у Карпатах: особливе місце

Таксист з розумінням киває: тут всі всіх знають. Мряка змінюється снігом – ми набрали висоту і в’їжджаємо у село Лумшори.

Сонячний день у селі Лумшори

Мене зустрічає Василь Гапак.  Він широко усміхається, закидує на плече мою величезну рюкзачину і швидко піднімається нагору: нам 500 м вгору. Трекінгові чоботи, спортивні штани і лижна куртка. 

Василь тут народився і виріс: він лемко. Лем – частовживане слово тут. Звідси і назва готельного комплексу. Приблизний переклад  «To lem ande» – «Тут поруч», «Тут недалеко». Туризм – бізнес його сім’ї.

Власник готельного комплексу "Ту лем анде" Василь Гапак на фоні чану

Все почалося з кімнати у хаті, де він виріс: охочих пожити саме у цих краях було так багато, що вирішили здавати її. Тепер на території шість будинків: жити можна як у номерах, так і в окремих котеджах. Ціни від 1500 до 3000 грн за ніч з людини. 

Зліва тече річка Туричка, справа – будинки лумшорців.

Підніматися київськими ногами по карпатському снігу непросто.

Зимовий день в готельному комплексі "Ту лем анде"

Захекана заходжу в колибу: все з дерева та каменю, великі столи, фентезійні гілки-роги. Посередині місце для відкритого вогню.

Колиба в готельному комплексі "Ту лем анде"

Як рідну мене зустрічає та обіймає Марина – дружина Василя. Вона у зручному комбінезоні, гладить живіт:

– Буде хлопчик. Ми довго чекали на нього… Якось завершували дрібні роботи в новому будиночку і залишились на ніч – перевірити, чи затишно там спати.

Власниця готельного комплексу "Ту лем анде" Марина Гапак

 Ніч була така місячна!.. У Лумшорах багато дітей зачато. Місце особливе (сміється).

Доленосне Різдво

Марина одеситка. Сюди потрапила випадково. Приїхала туристкою. Закохалась у Василя з першого погляду. Залишилась дружиною:

– Мене завжди тягнуло в Карпати. Отримала диплом, зібрала швиденько речі і переїхала до Ужгорода. Та у моїй сім’ї заведено зустрічати Різдво разом. Брат моряк і був далеко від дому, тож на доленосне Різдво мама приїхала до мене. І ми вирішили поїхати на Святвечір сюди. 

Велика родина за столом на Різдво в селі Лумшори

– Заходимо в колибу – нема де яблуку впасти! Бачу, хазяїн мене гукає за свій стіл. Ми сіли. Так одразу я познайомилась з його ріднею, а він з моєю мамою.

Наступного дня Василь запросив Марину колядувати і вони пішли по хатах. Лумшори – невелике село. Тут живе нині близько 40 жителів. Тож знайомство продовжилось з друзями та іншими родичами Василя. 

– На третій день мама каже: «Поїхали назад», а я… Зрозуміла, що не хочу, – згадує Марина. – Мама поїхала додому одна. Ми з Василем почали жити разом. Так і живемо майже 9 років.

Форель на детоксі

Марина айтівиця. Паралельно з готельним бізнесом працювала у різних компаніях. Частина зароблених коштів йшла на будівництво нових будинків. Дизайни для них шукала сама. Так з’явився перший а-фрейм, у якому вони живуть самі. І другий. Він високо на горі. Навколо нічого і нікого нема. У нього зараз горять зовнішні вогники, щоб я не заблукала і йшла на світло. Бо саме там я сьогодні солодко спатиму.

Будинок А-фрейм у готельному комплексі "Ту лем анде"

Марина та Василь розвивають усвідомлений туризм. Він робить будинки максимально екологічними, вона просуває бізнес на Букінгу та у соцмережах.

Сюди приїжджають побути наодинці з природою, насолодитися краєвидами і виспатися. Останнім часом на відновлення сюди приїжджає все більше військових. Хтось з коханими, а хтось сам: послухати тишу. 

Ніч в готельному комплексі "Ту лем анде"

Сьогодні вівторок і у колибі нема туристів, крім мене. Атмосфера максимально домашня. Ми разом сідаємо за стіл та їмо гарячий борщ.

Борщ на столі колиби в готельному комплексі "Ту лем анде"

На вечерю можна замовити шашлик, овочі на мангалі, вареники, бограч, банош чи форель. Добре повечеряти тут можна на 200 гривень – ціни демократичні.

Шашлик, печена картопля та соління  в готельному комплексі "Ту лем анде"

Рибу закуповують у форельних господарствах і на деяких час випускають у власний ставок: на детокс. Тут форель їсть тільки натуральних комах та очищується від кормів.

– Туристи люблять важку їжу на вечерю, а я – на сніданок, – ділиться Василь. – Тому вечеря – супчик, дерунчик.

– А я люблю вечеряти запеченою на вугіллі крумплею з бринзою, – мрійливо додає Марина.

Трави

Квашену капусту, огірки, помідори та варення роблять самі. Марині подобається знаходити у Лумшорах унікальні місцеві смаки:

– Тут біля водоспаду ростуть кущі бузини. Далеко від машин, дороги. Я зібрала багато і зробила концентрат. Тепер розводимо водою і частуємо туристів.

Марина виносить мені стакан незвичного компоту. Свіжий кисло-солодкий смак. Під борщ так собі, але влітку після довгого дня було б ідеально таке попити. Зараз же хочеться карпатського чаю.

Капатський чай в готельному комплексі "Ту лем анде"

– Ми самі збираємо трави, – розповідає Василь. – Люблю ходити по них вечорами, коли ще не випала роса. На жаль, багато недобросовісних продавців є: беруть косу і просто косять все підряд. Потім загортають у гарні пакетики і продають як збори для шлунку чи від тиску. А люди не можуть зрозуміти, від чого їм зле.

Кінотеатр у колибі: душевний відпочинок у Карпатах

На столі з’являється великий чайник. Тут я люблю пити карпатський чай літрами. За вікном летить лапатий сніг. День повільно пливе до вечора. Стає ще затишніше:

– Приходьте сьогодні ввечері дивитись кіно: на другому поверсі ми влаштували кінозал, – з гордістю розповідає Марина. – У міжсезоння майже немає туристів і ми збираємося дивитися фільми. «Членів кіноклубу» – тих, хто постійно приходить, п’ятеро. Але може і п’ятнадцять глядачів прийти.

Кінотеатр у колибі  в готельному комплексі "Ту лем анде"

Екран, проектор, колонки та крісла-мішки. З першого поверху несуть на другий чай та смаколики. Фільми обирають разом, дивляться і потім обговорюють. Спортивні події також з’являються у цьому гірському кінотеатрі. Особливо подобаються лумшорцям футбол та бокс.

– На різдвяні свята дивились «Опенгеймера». Думали, що туристи уже роз’їхались, але ні. Дві великі компанії вечеряли в колибі і співали колядки. І класно, шо були колядки! З ними було простіше дивитись цей фільм. Хоча, на мою думку, краще тричі «Опенгеймера» подивитись, ніж один раз «Барбі».

Залізти у двомісний гамак і зустріти захід сонця

Подивитись кіно і швидко розійтись по домах. У Лумшорах не прийнято гуляти ночами. Місцеві старожили часто розповідають легенди-лякалки про нечисту силу, яка виходить вночі.

Вечірня підсвітка в готельному комплексі "Ту лем анде"

А є навіть особливі місця, де може щось ввижатися. Доки Василь не провів кілька ночей у поході і нікого не зустрів, навіть трохи вірив у це:

– Тут релігійні люди живуть. Сонце сідає – вони лягають спати. Кажуть, що темні сили можна зустріти вночі. Одна бабця пізно йшла з сусіднього села і розповідала, що чула тріск. Наче дерево впало. А потім ще і ще. Так вона йшла, молилась і чула позаду себе всю дорогу цей тріск «нечистої сили». Багато таких легенд-лякалок є.

Та подружжя Гапаків у нечисть не вірить. Тому вночі вони люблять виходити на терасу та дивитися на величезні карпатські зорі.

Ніч у Лумшорах

А перед тим залізти у двомісний гамак і зустріти захід сонця. Бо кожен з них особливий і не буває однакових.

Марина та Василь Гапаки, власники  готельного комплексу "Ту лем анде" у кузові вантажівки

 Коли ж ввечері холодно – зібратися у колибі разом з туристами та розпалити багаття. Грітися об нього, розповідати історії і розуміти: ми все робимо правильно.

Вечоріє.

Квітка на вікні колиби в готельному комплексі "Ту лем анде"

Сніг раптом вщухає, і виходить помаранчеве зимове сонце. Поки ми говорили, для мене нагрівся чан. Лумшори славляться чанами: сірководневі, на травах, з можливістю окунутися у річку – їх багато на будь-який смак. Мій з ромашкою та гілками ялиці.

– Я всім раджу брати чан на захід сонця – це найкращий час, – захоплено каже Марина. 

Марина та Василь Гапаки, власники  готельного комплексу "Ту лем анде" у колибі за столом

Василь обіймає її за плечі. Марина усміхається.

…Босими ногами по снігу і в гарячу запашну воду. Дивитися, як сонце ховається у горах.

Рука у чані на травах і захід сонця у горах

Дихати. Подумки дякувати Марині та Василю за місце, де може відпочити душа.

Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

Вечір Каберне Совіньйону: 5 вин України з винограду, якого кличуть «червоним королем»

Маски зірвані: Klavdia Petrivna відкрила обличчя і на перший сольник зібрала два «Палаци Спорту»

Мужні й здорові, бо сплять без трусів: лікарі пояснили, чому чоловікам корисно спати голяка

«Стрес на роботі такий, що одразу схудла на 5 кг»: трудові будні й вечори українок, які виїхали за кордон через війну