--19518

27 Вересня, 2023

корисне

Заварювати 3 секунди і ніякого цукру: знавець радить, як вибрати і приготувати ідеальний вечірній чай

Максим Терещенко — айтішник, зараз працює над своїм стартапом: системою протидії дезінформації.

Три роки тому зацікавився чайною культурою. Так захопився, що зараз також працює над першим україномовним сайтом Chanti, бо хоче об’єднати українську чайну спільноту та періодично проводить чайні церемонії.

Для читачів “Вечора” Максим розповідає, як вибрати добрий чай для розслабленого вечора, як його правильно заварити і чому цукорницю варто сховати подалі.

Який чай обрати?

Загальне правило – чим більш ферментований чай, тим краще він бадьоритиме. Тут мова іде про чорні, червоні чаї, пуери. І якщо ви хочете розслабитись ввечері, то їх не варто пити.

Наніч я б радив пити менш ферментовані чаї, обирати серед білих, зелених, світлих улунів. Але також важливо зважати на особливості вашого організму — однаковий чай люди можуть сприймати по-різному.

Тут як з кавою: є фанати, які ввечері п’ють по 5 чашок і потім спокійно засинають. А є ті, хто по обіді вип’є лате і потім не може заснути.

Чайна культура тим прекрасна, що з кожного правила є винятки. Наприклад, деякі пуери, особливо витримані, теж можуть сильно розслабляти. Тож чаюйте уважно, відстежуйте реакцію свого організму та шукайте той саме чай, який на вас матиме найкращий ефект.

Як вибрати якісний чай?

Для себе розділяю чаї на три категорії: церемоніальні (це рідкісні і дорогі сорти, які хочеться заварювати, коли трапляється щось екстраординарне або на чайних церемоніях), для особливих випадків (коли приходять друзі, яких хочеться пригостити, чи самому випити щось гарне після напруженого тижня) та на щодень.

Якщо перші два треба шукати у спеціальних чайних крамницях, які продають виключно китайський чай преміум сегменту, то для щоденного вживання можна знайти і в супермаркеті, якщо пощастить.

Критерії вибору:

  • аромат. Він має подобатись, бути натуральним, та не віддавати хімією. Не повинно бути запашних додатків типу жасмину або барвників — так зазвичай маскують чай низького сорту;
  • зовнішній вигляд. Якісний чай можна відрізнити за відсутністю чайного пилу та сторонніх домішок. Сировина повинна бути однорідною
  • ціна. Пачка якісного чаю не може коштувати 100 грн. Вартість доброго китайського чаю стартує приблизно від 300 грн за 100 гр.

Не всі чаї можна адекватно оцінити в магазині. Тому спочатку купіть маленьку пачечку. Якщо сподобається, то йдіть за добавкою.

Як правильно приготувати?

Є багато методів приготування. Ми здебільшого звикли до європейського: засипали в чайник, залили гарячою водою та витримали пару хвилин. Такий метод підійде для чаїв нижнього та середніх сегментів, але його не варто застосовувати для преміальних чаїв.

Дійсно якісний чай дуже чуттєвий до періоду настоювання, тож краще не дотримати, ніж перезаварити. 

Тут ми і приходимо до методу заварювання “проливами”. Найпростіший метод це реалізувати заварювання використовувати тіпод. Він дозволяє без мороки витримати правильний період заварювання чаю.

Засипали чайок, залили окропом, потім натиснули кнопочку, злили, перелили в чашку чи піалу і п’єте. Можна заливати кілька разів, добрий чай нормально витримує в середньому 5-7 проливів, а деякі навіть 13!

Якщо вам хочеться більше естетики та уважного чаювання, то можете рухатись далі, у чарівний світ китайського чайного посуду і придивлятись до гайваней, чайничків з ісинської глини та інших чайних приладів.

Для менш ферментованих чаїв, які добрі для спокійного вечора, краще придбати гайвань. Майте на увазі: це може затягнути, ви й не зчуєтесь, як зберете свій перший чайний набір. Тож краще заздалегідь виділити окрему шафу під чайний посуд.

Тепер — про температуру заварювання. Важливо не заливати окропом, який булькотить. Краще зупинити нагрівання води перед самим закипанням. Китайці вірять, що кипляча вода втрачає свої корисні властивості.

Є загальне правило: чим більше ферментований чай, тим гарячішою водою його треба заварювати. Тож чорні та червоні чаї кип’ятком ви не зіпсуєте. А от для зеленого треба нижчу температуру, десь 80-90 градусів.

Особливості приготування окремих сортів краще запитувати безпосередньо у при покупці, можуть бути нюанси

Скільки чаю класти в заварник, щоб було смачно?

Тут кожен підбирає для себе пропорції чаю, води, часу настоювання. Це як фотографування, коли ви експериментуєте з витримкою, діафрагмою та фокусом. Тільки в чайній церемонії це: кількість грам, час заварювання та об’єм посуду.

Ось мій приклад: тіпод має загальний об’єм 300 мл, частина для заварювання — приблизно 150 мл. На таку кількість води я в повсякденному чаюванні кладу 4-5 грамів чаю, витримую 3-5 секунд. Можна класти менше чаю і настоювати довше — це вже як вам смакуватиме.

Чи ок додавати до чаю цукор, лимон, мед?

Якщо брати традиційну китайську чайну культуру, то нічого додавати не треба: чай сам по собі є дуже смачним. І додатки лиш зіпсують його.

Але так є не в усіх чайних культурах. Наприклад, якщо ви хочете поринути в класичне англійське чаювання, то молоко точно потрібне. Доливаємо холодне молоко до гарячого чаю. Не забудьте, стартуємо рівно в 5-й вечора! 

Для турецької чайної церемонії приготуйте солодощі: рахат-лукум та горішки. 

А якщо хочете чаювати по-старокиївськи, то зробіть сухе варення – фірмову київську страву XIX століття. 

Чайна культура не має меж! Обирайте гарний чай, запрошуйте друзів, накривайте чайний стіл та готуйтесь до теплого спілкування.

А якщо п’єте чай на одинці, то це класний спосіб помедитувати та заглибитися в себе. Приємних чайних вечорів!

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне