--19483

27 Вересня, 2023

під ковдрою

Залиште подробиці під ковдрою: як зберігати особисті кордони при усіх видах дружби

Автор: Пані М.

Я шкодую, що росла в період, коли словосполучення «жіноча дружба» означало щось не дуже серйозне. Вона тривала до першого ж нормального чоловіка в житті жінки. 

А от чоловіча –– на віки! Тільки представники такої статі вміли правильно, міцно та сильно дружити. І жодна жінка не порушить традицію п‘ятничних посиденьок чи риболовлі кожні два тижні, якщо двоє мужчин таке роблять ледь не з дитинства. 

Суспільство теж доклало до того руку. Ви ж теж чули фразу: «жіночий колектив –– це кубло змій»? Чи там якісь історії, що подруга відбила в подруги чоловіка?

Я чула таке дофіга разів! І в мене не було сумніву, що це правда. 

Коли ти з самого дитинства знаєш, що твоя головна роль: вийти заміж та народити дітей. А твої плани про роботу, самовираження та розвиток –– це так, дурість. То і хлопців сприймаєш як ресурс, за який треба битися з іншими дівчатами та жінками.

Що дружити з жінками –– це отримувати підтримку, розуміння, турботу та відчувати спільний досвід. Що воювати одна з одною навіть за найкращого на світі чоловіка –– це наперед програшна позиція.

І поки ми будемо чубитись, наш «приз» може зробити ноги кудись в спокійніше середовище.

Жіноча дружба – міф?

жіноча дружба дружба між чоловіком і жінкою-19488

Тася Осадча

лікарка–психологиня, психотерапевтка, консультантка з питань сексуальності, членкиня Української спілки психотерапевтів

Однозначно ні, – пояснює Тася Осадча, лікарка–психологиня.

Немає якихось біологічних відмінностей, які б давали можливість бути друзями чоловікам і не бути хорошими друзями жінкам.

 Якщо ми і маємо якісь відмінності, то вони гендерно зумовлені і мали сенс в давні часи. Вивчивши попередній історичний досвід, бачимо, що чоловіча і жіноча дружба відрізнялися.

Чоловіча базувалась на спільній діяльності: разом піти на полювання, на рибалку чи на війну.

Жіноча дружба – це більше про поговорити. У давні часи сидіти біля вогнища, доглядати дітей або ткати, прясти, співати пісень, гомоніти.

Ця гендерна модель була функціональною і виправданою впродовж довгого часу існування людства. 

Зараз, коли відбуваються неймовірні зміни соціальних уявлень про гендерні ролі, говорити щось про жіночу чи чоловічу дружбу якось не доводиться. Це не має під собою жодних підстав з точки зору необхідності підтримки саме такої моделі. Це по-перше. 

А по друге, зараз репертуар будь-яких дій чи взаємодій доступний як жінкам, так і чоловікам.

Це теми, які ще 10 років тому було дуже складно уявити в розмові між чоловіками. А якщо і виникали, то хіба в ситкомах, над якими всі дуже сміялися. 

Жіноча дружба теж змінилась. Досить згадати волонтерок чи дівчат-військових, які зараз служать.

Ми живемо в прекрасний час, коли з кожною людиною можемо обирати ту модель дружби, яка виглядає та відчувається найкраще.

Дружба між чоловіком та жінкою теж існує!

Я знала це, до речі. В універі у мене був такий друг: ми були дуже схожі. Спершу думали, що це брат з сестрою вступили на один курс, а потім підколювали нас, що ми пара, просто шифруємось. 

Ми дружили всі п’ять років універу: він знав про моїх залицяльників, я давала поради, як поводитися з дівчатами.

В якийсь період прийшли до висновку: чи не почати нам зустрічатися? Навіть пробували цілуватись. Але не змогли!

Це коли виникає такий контакт, який називають «на кінчиках пальців», говорить Тася Осадча.

 Він може бути між чоловіком і жінкою, між чоловіком і чоловіком, між жінкою і жінкою – байдуже. Але це дуже інтенсивні переживання і вони настільки подібні, що часто люди можуть їх плутати.

Наприклад, молодий хлопець, який себе ідентифікує гетеросексуальним, з жахом каже про те, що він закохався і хоче свого найкращого друга.

В процесі розбору виявляється, що вони дуже багато пройшли разом. І це настільки інтенсивна емоційна близькість, що її приймають за сексуальне бажання. 

Тому так, дружба між чоловіком та жінкою існує. І секс в такій дружбі теж може бути.

На мою думку, у величезній кількості випадків це стається саме тому, що ці імпульси плутаються: імпульс сексуального бажання з емоційною близькістю. 

Важливо: тут мова йде про ті стосунки, які обоє людей вважали дружніми. Я не говорю про випадки, в яких один думав, що вони дружать, а другий будував підпільний план, як переспати. І не факт, що той план будував чоловік, до речі.

У нас з тим однокурсником, як вже зрозуміло, жодного сексу так і не вийшло. Навіть поцілуватися не змогли нормально: він був для мене настільки близький, що в моїй голові таке виглядало майже інцестом.

Чи можна розказувати інтимні подробиці подругам?

Якось одна з моїх давніх подруг сильно посварилася з чоловіком. Я давно знала, що у них були нелади, але така велика сварка була вперше. Вона приїхала до мене з вином і кілька годин жалілася на свого благовірного. При цьому вивалювала такі подробиці, які я б воліла не знати. 

Чи то злість їй в голову вдарила, чи вино: коротше, я була несподівано посвячена в усі інтимні проблеми цієї пари.

Вони, до речі, потім помирились. Він таки визнав, що накосячив, попросив вибачення.

Та  коли я його бачу, то в моїй голові все одно відразу виринає певна інформація.

«У дружбі можна ділитися чим завгодно, – говорить фахівчиня.

Людина має право на конфіденційність. А ще це про порушення довіри та близькості.

Беремо зворотню ситуацію: якби ваш чоловік теж ділився чимось максимально інтимним про вас та ще й в негативному ключі, вам би було нормально? Це неетично, не робіть цього».

Звичайно, що є ситуації, коли хочеться обговорити щось важливе з подругою. Бо вона, наприклад, може поділитися власним досвідом, якщо такий є. Чи дати вам підтримку, якої потребуєте або запропонувати допомогу. 

Якщо баланс порушений, то така дружба викликатиме більше негативних почуттів, ніж позитивних. Воно вам треба?

Наскільки близько можна підпускати людей в дружбі?

Особисто для мене люди, з якими я дружу, дуже цінні. І я стараюся підтримувати з ними стосунки настільки, наскільки є сил.

Та з часом може бути, що наші дороги розходяться: ми виросли, погляди перестали сходитись, напрямки, в яких рухаємося, різні. І це нормально. 

«Якщо ви зрозуміли, що вже дуже далеко і намагаєтесь натягнути сову на глобус, зупиніться – наголошує Тася.

Інколи простіше і правильніше відпустити цю людину, ніж ранитись об дружбу, яка закінчилась. 

Дружні стосунки можуть починатись, можуть закінчуватися, вони можуть тривати дуже довго. Якісь стосунки треба підтримувати більш інтенсивно, якісь ні. 

Зараз дуже багато хто знаходить нових друзів. І ті, хто опинилися в інших країнах, формують соціальне коло. І це нормально: нових друзів треба заводити, бо інакше можна дахом поїхати. 

Ті, хто в Україні, теж переглядають свої дружні стосунки. І заводять нові, які формуються на підставі нових форм контактів. Наприклад, близькими друзями стають волонтери чи військові».

Наскільки глибоко пускати в ваше життя подругу чи друга – вирішувати лише вам.

Якщо після розмови з подругою, навіть, на перший погляд, дуже підтримуючою, почуваєтесь, наче вам наплювали в кашу – це вже гірше. 

Якщо інформація, якому ви поділилися по секрету, наступного дня стала відома всім навколо, це поганий знак.

Та дружба, як і будь-які стосунки, потребує вкладення часу, сил і ресурсів двох людей. І ні, це розвага не лише для дітей–підлітків–студентів: дружити можна в будь-якому віці. 

Може, не так інтенсивно, як у 18. Це величезний пласт стосунків, який теж дозволяє розвиватися, рости, любити, сміятися і бути щасливими. 

Навіщо від цього відмовлятися?

Пані М.

Пані М.

засновниця анонімного ТГ-каналу “Ці блядські історії” про стосунки та секс

читати наступне