30 Жовтня, 2024
під ковдрою
«Клянуся любити в горі і в радості… саму себе!»: чому у світі шириться тренд сологамії — одруженні із собою
Автор: Віта Корнієнко
Цього жовтня поплегенда 42-річна Брітні Спірс з’явилась в Instagram у весільній сукні й заявила, — «Вийшла заміж за себе».
Ідея не нова: ще 2003 році заміж сама за себе виходила Керрі Бредшоу у серіалі «Секс і місто». А у 2021 році церемонію самошлюбу влаштувала співачка Jerry Heil.
Це явище називають «сологамія» — символічне одруження із собою. З традиційними обіцянками любити себе, підтримувати й не ображати.
Розповідаємо, чому тренд тримається вже стільки років і що про нього думають українські психологині.
«Побралася» із собою — найкраще рішення у моєму житті
У 2014 році британська фотографка Ґрейс Ґелдер (Grace Gelder) вирішила зіграти самошлюб. У ролі супутника по життю вона обрала саму себе.
Ґрейс Ґелдер (Grace Gelder) взяла самошлюб у 2014 році і прославилась в інтернеті.
Це може звучати дивно, але таке рішення Ґрейс ухвалила, коли послухала пісню Б’єрк «Ізабель».
«Я пам’ятаю, коли мені було 18 років в університеті, почула цей рядок у пісні Б’єрк під назвою “Ізабель”: “Мене кличуть Ізабель, одружена я із собою”. Я подумала, як би це не звучало, але я бажаю зробити так само. Йдеться про те, щоб укласти цей пакт або дати обіцянку собі, а потім реалізувати це», — згадує Ґрейс.
Щоправда, у 2016 році вона додала:
Найкращу пораду, яку мені далі після розголосу самошлюбу, — «Не читай коментарі, там люди виплескують все погане, що в них є».
Сологамія, або соло-шлюб є відносно новим явищем. Психологи та психіатри поки не знають, як його одноголосно трактувати.
В Україні вже є випадок таких одружень. У 2021 році Jerry Heil (Яна Шемаєва) влаштувала жартівливу церемонію одруження сама з собою.
«На Заході це вже давно називається сологамією, класний крок у стосунках з собою. Для мене це філософія, це про прийняття себе. Тому що коли у родичів по таймінгу внуки і весілля, а у тебе інші пріоритети, виявляється, і тут існує компроміс!» — написала вона у своїх соцмережах.
Також Jerry Heil опублікувала відео, на якому освідчується в любові до себе і цілується з дзеркалом. Пояснила:
«Єдина найбільш надійна людина у житті — це ти, і поки цього не зрозумієш, то не зможеш подарувати щастя іншій людині»
У коментарях думки користувачів мережі розділилися: одні оцінили її жарт, а інші лише покрутили біля скроні.
Коментатори писали: «Більшого абсурду не бачила» та «Дуріють, як можуть»
Нещодавно американська співачка Брітні Спірс здивувала прихильників новою публікацією в Instagram та заявою про весілля.
У дописі Спірс розповіла, що «побралася» із собою, а також назвала це рішення найкращим у своєму житті.
«День, коли я вийшла заміж за себе… Згадую його, тому що це може здатися трохи незручним або дурним, але я думаю, що це найгеніальніша річ, яку я коли-небудь робила», — поділилася Брітні Спірс.
Що про сологамію думають психологи?
Сімейна психологиня Юлія Кружанівська припускає, що сологамія може бути пов’язана, як з прийняттям себе, так і з бажанням виділятись.
Чи бунтувати проти суспільства і його норм.
Людина може хотіти так підкреслити свою унікальність. Відсвяткувати незалежність або вона хоче показати іншим — «Самодостатність і любов до себе для мене у пріоритеті».
Часто соло-весілля також стає символом закріплення змін у житті.
Такі заходи можуть справді підвищити самооцінку й упевненість у собі. Особливо якщо це рішення приймається усвідомлено та має позитивну мету.
Також сологамія може стати способом продемонструвати, що людина може бути щасливою на самоті
Це може зміцнити відчуття власної цінності та допомогти знайти комфорт у самотності.
Проте і зв’язок з іншими людьми не варто втрачати.
А психологиня Анна Величко вважає, що у явищі сологамії важливий не тільки факт весілля із собою, а ті почуття, які штовхають людину до цього рішення.
Більшість людей прагнуть до близькості з людьми які їм подобаються. Проте не всім вдається знайти хороші стосунки та почуватися щасливими через психологічні причинию
Іноді людина відчуває біль через невдачі у стосунках. Це її може штовхнути до вибору самотності, щоб більше не ранитись.
Тоді «самошлюб» може бути бунтом, — «От не любите мене. А мені і не треба!»
З іншого боку — справжня любов до іншого починається з любові до себе.
І любов до себе — це мистецтво, якому можемо вчитись все життя.
Тому для тих, хто є на цьому героїчному шляху даний ритуал може мати терапевтичний та позитивний ефект: дати присяга собі любити себе і радості, і горі, і здоров’ї, і в хворобі — хіба не чудово?