--38769

11 Березня, 2024

Перший Оскар в історії України. 7 фактів про режисера та фільм «20 днів у Маріуполі»

У ніч з 10 на 11 березня на 96-й церемонії вручення премії Американської кіноакадемії українську стрічку «20 днів у Маріуполі» назвали найкращим документальним фільмом року.

«Вечір» зібрав 7 фактів про фільм режисера Мстислава Чернова і те, як відбулось вручення першого Оскара в історії України.

Мстислав Чернов – харківець

Чернов народився 1985 року у Харкові. Став відомий, як фотограф, фотожурналіст, військовий журналіст та письменник.

Висвітлював події Революції гідності, збиття малайзійського Боїнга біля Донецька, війни у Сирії, Іраку. Публікувався у CNN, BBC, New York Times, Washington Post.

Мстислав Чернов, Україна

У 2021 році українською мовою видали його психологічний роман «Часи сновидінь» про колективний досвід людей на тлі війни.

У Маріуполі у лютому-березні 2022 року Чернов працював, як кореспондент Associated Press.

Мстислав Чернов, українець, чоловік, ukrainian, beard

Єдині міжнародні журналісти в Маріуполі

Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко приїхали в Маріуполь за годину до того, як місто почали знищувати росіяни.

Вони стали єдиними міжнародними журналістами, які залишились в оточеному Маріуполі та документували всі події – руйнування внаслідок обстрілів, воєнні злочини росіян, братські могили цивільних, роботу лікарів, гуманітарну катастрофу.

20 днів у Маріуполі, Мстислав Чернов

Відзняті матеріали надсилали з єдиного місця, де це дозволяв робити зв’язок – під сходами зруйнованого продуктового магазину.

У березні 2022 року Чернов виїхав через гуманітарний коридор з Маріуполя і вивіз із собою 30 годин відзнятого відео. Ці кадри стали основою для 1,5-годинної стрічки «20 днів у Маріуполі».

Мстислав Чернов, 20 днів у Маріуполі, Маріуполь

Краще б цього фільму не було

У своїй промові після вручення статуетки Мстислав Чернов сказав, – «Я хотів би ніколи не робити цей фільм».

Тримаючи нагороду, режисер сказав, що хотів би обміняти визнання цього вечора на те, щоб росія ніколи не нападала на Україну, не окуповувала наші міста. Не вбивала співгромадян в Україні, і щоб звільнила всіх заручників й полонених.

11 березня стало відомо, що у скороченій версії запису 96-й церемонії вручення Оскар епізод з нагородженням команди «20 днів у Маріуполі» і промовою Чернова вирізали.

Режисер отримав статуетку у костюмі українського бренду

Режисер Мстислав Чернов та учасники команди фільму вийшли на сцену кінотеатру Dolby Theatre у чорних костюмах та сукнях.

Мстислав Чернов, 20 днів у Маріуполі, церемонія, Оскар

ЗМІ та глядачі зауважили, що їх темний одяг контрастував з яскравим вбранням інших гостей церемонії. Що і зрозуміло – тема українського фільму не розважальна.

Вже після вручення Оскара український бренд одягу Indposhiv розповів в інстаграм, що Чернов отримав статуетку в класичному костюмі, який бренд спеціально створив для нього.

Особливість костюма – на його підкладці розміщено слово «Свобода».

піджак, костюм, свобода, Indposhiv, Індпошив

Не перша нагорода й визнання «20 днів у Маріуполі»

На сайті критиків Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 100% та відзнаку стрічки з найкращими рецензіями.

На платформі IMDb фільм здобув рейтинг у 8,5 бала, на Metacritic – 83 бали з позначкою must see («рекомендовано до перегляду»).

У лютому 2024 року стрічка «20 днів у Маріуполі» отримала британську премію BAFTA у номінації «Найкращий документальний фільм».

У травні 2023 року агенція Associated Press отримала Пулітцерівську премію (найпрестижнішу в журналістиці – ред.) за роботу Мстислава Чернова, Євгена Малолєтки та Василіси Степаненко в оточеному Маріуполі.

Мстислав Чернов, українець, чоловік, BAFTA, 20 днів у Маріуполі

Перший Оскар в історії кіно незалежної України

Україна змагалась за Оскар з 1997 року і значних успіхів на цьому шляху не досягала. Українські стрічки рідко потрапляли у короткий список номінантів.

Ба більше, у 2004 році фільм «Водій для Віри» з Богданом Ступкою Американська кіноакадемія взагалі дискваліфікувала. Фільм в Україні знімав російський режисер, російською мовою з російськими акторами у головних ролях.

У 2016 році документальна стрічка «Зима у вогні: Боротьба України за свободу» про Революцію Гідності потрапила у короткий список номінантів у категорії документальних фільмів. Це вважалось проривом для українського кінематографа.

Найкасовіший документальний фільм українського прокату

Компанія «Артхаус Трафік» назвала стрічку «20 днів у Маріуполі» найкасовішим документальним фільмом українського прокату.

Лише за перший вікенд прокату у серпні 2023 року її касові збори сягнули ₴531 551.

За два тижні показів сума зборів зросла ₴1 149 585, а кількість глядачів сягнула 8 873. Що стало рекордом відвідуваності серед українських документалок.

кінозал, глядачі, кіно, 20 днів у Маріуполі

Де подивитись «20 днів у Маріуполі»?

Подивитись фільм «20 днів у Маріуполі» можна в кінотеатрі «Жовтень» в Києві. Розклад сеансів тут.

З 14 березня фільм знову показуватимуть у кінотеатрах України, місця показів і час шукайте тут.

З 21 березня фільм «20 днів у Маріуполі» можна буде переглянути на легальних платформах України для перегляду фільмів онлайн.

Фільм також розміщений на YouTube (перегляд на території України поки заблокований).

Більше про покази фільму можна дізнатись на сайті «20 днів у Маріуполі».

Ще новини про кіно для ваших вечорів:

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії

«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль

«Навіщо голова на палці?»: що таке хобіхорсинг та як вечорами тренує своїх учнів тренерка Софія

«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня