--6917

9 Травня, 2023

життєстиль

Протести, переговори, крики, пісок: один вечір мами дитини двох років

Мене звуть Таня і, крім того, що я редакторка, я ще й мама дворічної дівчинки. І коли я почала спостерігати, як по-різному проводять свої вечори люди, то подумала: чи є групи, в яких вечори дуже схожі, навіть якщо вони про це не домовлялись?

Здається, знайшла. Це батьки малюків. А наступний фактор, який їх об’єднує — чому ніхто не казав, що вечори з дитиною є такими…кхм… насиченими? І чому, аби жити приблизно попереднім життям, треба докладати настільки багато зусиль?

Тож далі я спробую відтворити, як у мене колись проходив вечір, як я думала його проживати з дитиною і як все відбувається насправді.

Дитина малює

Як було раніше

Вечір — це час для себе. Щоб сповільнитись, перемкнутись з роботи на особисті та хатні справи, хобі. Можливо, кудись вийти, щоб побачитись з друзями чи просто прогулятись.

Вечір починався десь о 19:00, коли згортала роботу. Ішла додому (якщо працювала з дому — виходила на коротку прогулянку), дорогою купувала продукти, аби приготувати вечерю. Тоді їла під серіал або фільм, потім читала і вкладалась спати.

Чого очікувала

Все те саме, але з малюком. Ідилічна картина, як я з дитиною та подругою гуляю парком, ми розмовляємо з кавою, донька тішиться жучкам-квіточкам-пташкам. Іде поруч, не галасує, не тікає.

Потім вечеря, спокійні ігри вдома (малювати, ліпити, складати лего чи мозаїку), купання, казочка на ніч. Дитина о 20:00 спить, я маю час для себе — ванна, книга, серіал.

мама і дитина малюють

Як є зараз

Вечір — це постійні переговори і домовляння, пошук компромісів. Щоразу думаю про варіант позичати дворічних дітей для тренування дипмісій — домовтесь з тодлером без істерики, і можете вести переговори з терористами.

Спершу пів години вмовляти вийти надвір. Перебрати всі куртки і комбези, вийняти обов’язково зимовий і замалий (і як я провтикала його заховати?).

Ще пів години торгуватись і таки вмовити на іншу куртку та нормальне взуття. Ну, як нормальне — коли вибір стоїть між балетками, гумовими чоботами та м’якими тапками у прохолодний львівський вечір, то чоботи видаються чудовим варіантом.

Кросівки скромно і трохи ображено тиснуться в кутку.

малюк гуляє

Виходимо з дому, проходимо кілька кроків у сторону майданчика, аби малеча картинно сіла на бордюр. На питання: “В чому справа?” чую: “Сил нема. Неси Маню, мама”.

Майданчик — за 3 метри. Несу малючку на руках, подумки мирюсь з роллю гужового транспорту. Рівно через хвилину, як тільки ступили за паркан майданчика, сили в дитини з’являються нізвідки і маленький коник набігає 100500 кіл навколо гойдалки.

Проживаю істерики, що кіт не хоче гойдатись, як і сидіти тихо, поки його прикрашають кульбабками. І взагалі, чого це він, падлюка така пухнаста, не хоче робити те, що придумав малюк — де ж таке бачено? За хвилину сліз вже нема, а є булька з носа від реготу — кіт стрибнув за пташкою і кумедно гепнувся.

Вечір мами дворічної дитини-6910
Вечір мами дворічної дитини-6911

Кидаю краєм ока в смартфон — там робочі чати, новини і решта привабливо безпіскового світу. Маю моментальну розплату: моє кошенятко бігло, впало і далі по тексту відомого віршика. З плачами збираємось назад додому.

За хвилину на паркан сідає великий блискучий жук, травму забуто, нове завдання: тре дістати жука! Але маминою рукою, бо щось він підозріло вирушить лапами… Ще через хвилину жук набридає, тож саме час побігти, куди очі бачать.

дитина в калабані

Під час біганини треба запускати новий раунд переговорів, цього разу — щоб повернутись додому без камінців/жуків/багна на паличці.

Вдома готую вечерю під коментарі малюка, який тусить поруч на “вежі помічника”. Оцінила сарказм назви вежі: стоячи на ній, донька всіма силами старається лизнути сире м’ясо, кинути яйця на підлогу, надкусити сир з усіх сторін. Однією рукою пробує висипати всю сільничку в баняк з кашею, а іншою рукою стиряти ніж. Готувати разом весело, ага.

дівчинка на вежі монтессорі

І оце ви разом готуєте, продукти вибираєте, мрієте, яке ж все буде смачне. Гарно викладаєте на тарілку, малюк дивиться і каже: “бє”. Пройшов настрій, мамо, давай йогурт, ягоди і велику ложку — нею зручніше розмазувати все по столі, стільці та пузі.

Перед вкладанням, коли в дитини очі вже скляні, а твої смикаються по черзі, ніби десь в мізках коротке замикання сталось, малючка вибирає книжку.

Ви мило її читаєте в ліжку. І дитина вже майже спить, аж раптом бачить в книжці морозиво. Ви клянете всіх авторів казок, які сміють годувати своїх персонажів та пензлюєте на кухню по морозиво, бо сонний ведмедик перетворився на гризлі із сиреною в пузі.

Чесно, щоразу здається, що отой гучний і пронизливий звук народжується не в горлі, а десь набагато глибше. Десь у тій безодні, в яку провалюються всі ваші “будь ласка, не пищи, давай поговоримо, розкажи мені словами”.

В морозилці, як на зло, малюче безцукрове морозиво закінчується. Сподіваюсь, що одна ложка звичайного пломбіру погоди не зробить, а сирена змовкне.

…оговтуюсь о 23:30 центральною опорою в коциковому наметі, поки малюк з татом навколо намотують “Подоляночку”. Взагалі, тато був би кращою осьовою конструкцією, але мене від хороводів нудить. В прямому сенсі — вестибулярний апарат після вагітності так і не прийшов у норму.

Не наблювати під “Грушечку” стало для мене під час садочкових гаївок непростим викликом і особистою перемогою.

Коли в малюка закрутилась голова і вона прилягла перепочити, можна почути скрип і хруст — це наші з чоловіком пальці схрещуються, щоб заснула.

Оцей момент, коли малеча починає глибоко і розмірено сопіти, за відчуттями просто казковий. Щоразу кілька хвилин милуюсь тією “зіркою” між ковдр.

Вмощуюсь поруч (що непросто, бо малючі руки-ноги тупо всюди), намагаюсь заснути. І раптом ногою відчуваю ЙОГО — пісок.

Він поселяється у квартирі, як тільки ви з дитиною вперше виходите на майданчик, і не витравлюється звідти вже ніколи.

дитина бавиться в піску

Він всюди: в ліжку, на диванах, в одязі (так, в білизні теж), капцях, кишенях, на підлозі… Тут можна провалитись у філософічні роздуми: то пісок з двору чи з мене насипався? Та сил нема, треба швидко засинати, бо до першого нічного: “мам!” завжди часу мало.

Я щиро заздрю людям, які змогли навчити своїх дітей з раннього віку спати окремо. Такі батьки для мене осяяні ореолом стійкості та самопожертви.

Я ж слабка та лінива: хотіла спати, тож малечу вкладала поруч. І тепер серед ночі можу прокидатись від того, що мене ляснули по пиці, вщипнули, копнули чи намотали шлейку нічної сорочки на кулак і намагались придушити. І якщо ви думаєте, що ота маленька ручка з крихітними пальчиками не може сильно вдарити, то вас ніколи не бив малюк. Серйозно, тоненький нігтик у вусі — це справді збіса боляче.

А нічні діалоги тепер виглядають так:
— Мааам, дай їсти!
— Що ти хочеш їсти?
— Їжу
— Яку їжу?
— Корисну.

Почуватись виспаною мамою дворічної дитини — це крутіше, ніж виграти в лотерею. Бо якщо щодня купувати квиток протягом двох років, ви точно виграватимете частіше.

Востаннє почувалась виспаною приблизно 2,5 роки тому. Тепер розумію, чому перестала бачити радощі материнства — мішки під очима обрій затулили. Але діти — це чудово. Бо хто сказав, що чудо — це завжди просто, легко і приємно?

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне

Наш YouTube

переглянути останні відео