23 Серпня, 2023
під ковдрою
Наш секс поламався: де шукати причини і як повернути вогонь у ліжку
Автор: Пані М.
Колись я була в довгих і нездорових стосунках. У певний момент у нас почалися проблеми з сексом. Насправді і до цього різних неприємних ситуацій було багато, та от секс став лакмусовим папірцем.
Можливо, я би цього не помітила, та акурат в той момент моє лібідо вирішило, що пора рости. Мені зривало дах: секс був орієнтовно раз в місяць, а хотілося його ледь не щодня. Це приблизно якби спрагла людина замість склянки води отримала лише ковточок.
Нема лібідо – кінець стосунків?
Якби тоді я мала ці знання, що зараз, то зрозуміла б, що мої стосунки вже давно тріщать по швах. А відсутність сексу та пониження лібідо зі сторони партнера був останнім, але голосним дзвіночком.
Тася Осадча
лікарка-психологиня, психотерапевтка, консультантка з питань сексуальності, членкиня Української спілки психотерапевтів
«Це дійсно може бути кінець стосунків, бо часто зникнення лібідо – симптом, з яким приходять в терапію, коли у пари багато проблем, – погоджується Тася Осадча.
У чоловіка зникає ерекція, в жінки – лубрикація. Проти цього не попреш. Як правило, в таких випадках за зникненням лібідо стоїть набагато більше. Часто це дійсно кінець стосункам. Та якщо вдається розібратися з проблемами, які лежать глибше, пройти кризу та розвинути далі стосунки, то лібідо повернеться».
Я бачу, як мої теперішні стосунки відрізняють практично від усіх, які були в житті. І поки ми з чоловіком перебуваємо в стадії «неможливо відлипнути один від одного не на мить» .
І тут теж нема нічого дивного. Бо завдяки самі знаєте кому більшість першого року життя в шлюбі ми в розлуці. І ті моменти, коли ми разом, хочеться провести максимально тісно 🙂
В кожного з нас лібідо і так вище середнього. Та з часом наші лібідо трохи стихнуть.
«І це нормально, – наголошує психотерапевтка. – Так і має бути. Сексуальне збудження – процес, який на біохімічному рівні практично ідентичний процесу активації симпато-адреналової системи.
Тієї, що рятує в ситуаціях стресу, допомагає тікати і так далі. В здоровому варіанті вона допомагає вижити, в нездоровому – викликає панічні атаки та інші подібні стани.
По суті, сексуальне збудження є стресом для організму. Навіть найкращий секс все одно запускає ці біохімічні реакції. У такому режимі жити роками та десятиліттями неможливо. Активація цієї системи виснажує серцево-судинну та інші види систем.
Природі це невигідно з точки зору збереження виду, тому вона придумала таку штуку як зниження сексуального потягу. На зміну тестостерону, гормону збудження, в парі починає більш активно вироблятися окситоцин, гормон соціальної прив’язаності. Пара проводить час разом, обіймається, лежить в ліжку, дивиться фільми, чухає одне одного.
Окситоцин належить до гормонів, які виробляються в післяпологовий період і в час годування грудьми. І в нього є побічна функція – зниження лібідо. Для чого?
От уявіть собі наших пращурів: у неї лише народилося дитинча, навколо тигри, орли, інші хижаки. А дитина – легка здобич. Якщо б в древньої жінки було високе лібідо, вона б лишала дитину і йшла займатися сексом. І поки вона там розважалася б, дитину з’їдали б.
Щоб цього не сталося, треба було знизити лібідо. Так симпато-адреналова система зменшує свою активацію, відбувається звикання. Тобто найпривабливіші та найспокусливіші форми, які є в партнера чи партнерки, стають звичними.
Це нормальний процес адаптації. Уявіть, якби ми кожного разу втрачали свідомість, коли бачили би тіло нашої коханої людини. Це, звичайно, було б приємно, та еволюційно невиправно та виснажливо».
Ми любимо один одного, а секс поламався. Чому і що робити
Тася Осадча розповіла про можливі причини зникнення лібідо:
- Під час спеки організм втрачає з потом електроліти, які відповідають за тонус м’язів та мозкову активність. Як наслідок, лібідо теж знижується. Цю проблему вирішити найпростіше, підвищивши водний та електролітний баланс в організмі.
- Хронічний стрес. Стадія гострого стресу (більшість з нас в ньому перебували на початку повтомасштабного вторгнення) може викликати нестримне бажання займатися сексом завжди і всюди чи навіть терміново народжувати. Натомість хронічний стрес витягує всі сили з організму. Якісний секс потребує багато фізичних та емоційних сил. А де їх взяти, якщо ми ледь злазимо з ліжка від втоми?
- Депривація сну. О, це явище нам добре відоме останні півтора роки. Ми погано спимо або взагалі не спимо через нічні тривоги та атаки ракетами чи дронами. Вранці треба йти працювати чи ще якось жити життя. Втома накопичується неухильно – і лібідо знову помахало нам рукою та зникло за горизонтом. Цю проблему можна вирішити, якщо поїхати туди, де можна хоча б тиждень відіспатися. А краще і два. І сил додасться, і лібідо прокинеться.
- Різні фази циклу в жінок. В момент овуляції бажання сексу нестримне, в іншу фазу краще не підходити. Якщо враховувати менструальний цикл, то з сексом все буде окей.
- Прийом антидепресантів. І тут інколи замкнуте коло: людина в депресії лікується, щоб почати відчувати хоч якесь задоволення. Ліки пригнічують лібідо. Людині вже краще, але задоволення від сексу у неї або ніяке, або слабко виражене. І це може погіршити самопочуття. Інколи людям міняють антидепресанти по кілька разів, щоб задоволення від сексу таки було в житті.
- Прийом інших медикаментів, які знижують лібідо. Тут вже треба вирішувати, що важливіше. Можливо, ліки ви прийматимете не так довго, тому можна і почекати.
- Певні хвороби теж можуть знижувати лібідо. Наприклад, це діабет першого типу, онкологічні чи хвороби, пов’язані з щитовидкою. У них є об’єднуючий момент: вони висмоктують сили, люди відчувають хронічну втому. У такий період хочеться в ліжку не піруети накручувати, а просто полежати.
Якщо бачите, що відпочити, відіспатися та поїсти досить ягід та фруктів не допомагає, то час йти до спеціаліста. Це нормально – звертатися до людини, яка більше за вас знає і бачила такі проблеми приблизно 300 разів на день. Чим швидше ви вирішите основну проблему, тим швидше повернеться бажання.
«Збудження, ерекція, оргазм – це умовні рефлекси, – говорить фахівчиня. – Вони здатні як знижуватися, так і підвищуватися. Як будь-який умовний рефлекс: чим більше повторень, тим більше протоптується такий шлях. От уявіть ліс, в якому росте трава, і там хтось один пройшов. Буде ледь прим’ята трава, але це буде видно. Другий, третій, восьмий – і вже протоптується стежка. І навіть якщо потім досить часу не ходити, то все одно зрозуміло, що прохід є.
Це стосується і оргазмів, і самого збудження. Як саме його повертати – дуже індивідуальна тема. Вкрай важливо поступово практикувати, але на регулярній основі. Особливо якщо лібідо знизилось, бо дуже довго не було сексу. Від одного разу воно не розпалиться. Це має бути певна система» .
Виявляється, що існує певна парна норма, і в кожної пари вона своя. Буває сумно, коли люди з різною сексуальною конституцією стають партнерами.
В ідеалі, якщо вони хочуть бути разом і далі, їм доведеться прийти до компромісу. Комусь своє лібідо треба буде трошки розігнати, а іншій людині – трохи знизити.
Та чим більша відстань між нормами, тим важче це зробити. Хтось точно буде страждати. Наприклад, як я в тих попередніх стосунках.
«Коли сексуальний контакт є єдиною чи основною формою взаємодії, тоді його втрата веде до серйозних проблем в парі. Я рекомендую проводити час не лише в спальні, а й говорити, знаходити спільні теми, хобі, зацікавлення.
Потроху виходити в зовнішній світ і відбудовувати власні інтереси. І тоді зменшення сексу може інколи засмучувати, та не буде переживатися фатально. Буде розуміння, що в нас є ми, в нас є ось це, ось це – і секс» .
Як повернути лібідо
Лібідо можна трохи розпалити в обох, якщо воно з часом знизилось. При умові, що двоє в парі цього хочуть. А то, наприклад, жінка вирішить додати в спальню бдсм-штучки чи зустріти чоловіка на вокзалі в одному плащі без білизни, а він ні сном, ні духом про це.
Так і злякатися можна. Тоді ви будете не сексом займатися, а відкачувати постраждалого. Кому воно треба?
«Якщо не вдаватися в якісь точкові рекомендації, то загальна тенденція: для лібідо потрібен ефект новизни та незвичності, – говорить Тася Осадча.
Деякі пари після багатьох років стосунків починають пробувати бдсм-практики. Для когось похід в секс-шоп стане еротичною пригодою.
Комусь важливо раз в місяць провести вихідні лише вдвох – без дітей, собак, котів та хатніх справ. Як не дивно, але речі, які про сексуальність, а не про секс, теж розпалюють бажання.
Наприклад, заняття чуттєвими танцями в парі, танго чи соціальні латиноамериканські танці. Тобто там, де в нас є тілесний контакт, але нема безпосередньо сексуального контакту».
Якщо підсумувати все: ні, зниження чи навіть зникнення лібідо – не вирок, якщо ви любите один одного і хочете бути разом надалі.