
27 Травня, 2025
корисне
Шумні вечори у містах нас убивають — ось місця, де шукати оздоровчу вечірню тишу
Автор: Артем Кузьменчук
Сирени, вибухи, тріск мотоциклів, бібікання авто, сусід з перфоратором — вечорами все це зливається у море шуму, в якому тонуть наші надії на спокій і відпочинок.
А ще — тонуть наші здоров’я і довголіття.
BBC називає міський шум «невидимим убивцею» і наводить докази вчених — подразники слуху тримають людей у постійній напрузі, підвищують тиск і провокують запалення.
Ось як це працює і де шукати вечорами оздоровчу тишу.
BBC пише, що ми обурюємося тріскотнею мотоциклів на вулиці чи шумом сусідів не через важкий характер — це немов спрацьовує наш «самозахист» від факторів, які руйнують наше здоров’я.
Згідно з даними ВООЗ, шумове забруднення посідає 2-ге місце у світі серед причин передчасних смертей (після брудного повітря). Але про це мало хто задумується
«Люди розуміють, що хімічні речовини у повітрі шкодять здоров’ю. Але щоб шум мав руйнівний вплив? Це складно усвідомити», — каже науковиця Марія Форестер (Dr Maria Foraster).
Дослідниця для ВООЗ з’ясувала, що у Барселоні щорічно трапляється 300 серцевих нападів і 30 смертей від… шуму транспорту.
Вчені кажуть, що в усій Європі через надмірний шум щороку передчасно помирає 12 000 людей. А ще це мільйони випадків порушень сну та самопочуття.
Як шум шкодить здоров’ю
Це механізм, який заклала у нас природа, щоб ми вижили як вид — вухо чує гучний звук і передає його в мозок. До мигдалеподібного тіла, яке реагує на небезпеки.
У відповідь на гучний звук, як на сигнал чогось великого і небезпечного, організм виділяє гормони стресу — кортизол і адреналін.
Через це у нас пришвидшується пульс, підвищується кров’яний тиск і прискорюються запальні процеси
Це було круто у давнину, коли гучні звуки були поодинокі. І це зовсім не круто зараз, коли мозок «бомбардується» гучними звуками у місті 24/7.
Навіть коли ми спимо, наш організм усе одно раз за разом мобілізується від гучних звуків.
Вчені пов’язують шумове забруднення з ризиком інсульту, інфаркту, діабету, а ще й деменції.
Який шум нам шкодить найбільше
Вчені кажуть, що шкідливий шум, який виходить за межі 53 децибелів.
Цей рівень перевищений навіть у середньому офісі, де люблять поговорити — 60 дБ. Або пилососом, який шумить на 80 дБ.
Втім, найбільші «злодії», які генерують гучні звуки у місті — це авто, мотоцикли, поїзди, літаки, гучна музика, ремонти
В Україні — це сирени та вибухи через божевільну росію, яку нам не пощастило мати за сусіда.
BBC пише, що у Бангладеш місцеві жителі виходять на протести проти бібікання водіїв. У Барселоні від шуму у центрі тремтять шибки, і дехто з городян тікає з міста, щоб мати спокій.

Якщо ви відчуваєте, що міський шум вас дістав, то ось 5 місць у Києві і за містом, де дбають про тишу:
Namety
Глемпінг-готель у зеленій зоні ВДНГ. Для гостей облаштували намети серед лісу з зонами для вечорів біля вогню, ранкової кави та прогулянок.
Будинок на дереві Tree House Lodge
Будиночок на дереві в лісі у 70 км від Києва. Тут можна прийняти душ з видом на ліс, прийняти японську ванну на дровах, надихатися свіжим повітрям соснового лісу.
«Уліс»
Скандинавія на Київщині — стильні будиночки поставили серед лісу з мінімальним втручанням у природний ландшафт. І гостей закликають до бережного ставлення. Є рибалка, ставок, гамаки, сауна, чани і місце для тихих вечорів біля вогню.
«Шатро»
Глемпінг у межах кінної садиби. Гості тут живуть у наметах-будинках з ортопедичними матрацами серед лісу, є кінні прогулянки, йога, медитації, піші екскурсії. Тишу порушить хіба що іржання грайливого коня, до міста далеко — є трансфер.
Ще місця для тихих вечорів:
