31 Березня 2023
Що змінюється в аптеках з 1 квітня: пояснюємо е-рецепт
Текст уточнений 1 квітня.
Впродовж останніх декількох днів в мережі вирували дискусії щодо анонсованих змін по ліках в аптеках. Нечітка комунікація посадовців вилилася в черги в аптеках та добірки мемів. Зрештою, виявилося, що практично нічого не змінюється.
Що сталося
Спочатку офіційні джерела повідомили, що 1 квітня не можна купити в аптеках рецептурні ліки без електронного рецепта. Зокрема, мова йшла про:
- антибіотики
- протисудомні
- гормональні, зокрема протизаплідні;
- для контролю артеріального тиску, серцевих хвороб;
- частину антигельмінтних (по-народному від глистів);
- частину вітамінів;
- кроворозріджувальні;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні препаати;
- частину знеболювальних, жарознижувальних, антигістамінних (проти алергії) та протизастудних.
Це початок третього етапу впровадження електронних рецептів на ліки від Міністерства охорони здоров’я. Але якщо в медзакладі не буде світла чи зв’язку, лікар зможе виписати рецепт на спеціальному паперовому бланку.
Потім була плутанина з іншим документом МОЗ, який каже, що на час воєнного стану, з 5 травня 2022 року, дозволяється продаж рецептурних ліків без рецепта. Однак є більш свіжий документ за 17 березня 2023 року – Постанова №236. За нею, рецептурні ліки з квітня без рецепту можуть видавати лише аптеки, розташовані в громадах, де тривають активні бойові дії, де тимчасова окупація або оточення.
Однак на ліки, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на спеціальних бланках за формою № 3, комбінованих ліків, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини або прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих ліків, все одно треба рецепт. У будь-якому разі.
І що тепер?
Аптеки як раніше на свій страх і ризик продавали рецептурні препарати без рецептів, так і далі можуть продовжувати, оскільки жодних принципових змін не відбулося.
Однак тепер, якщо ви хочете лікуватися цивілізовано і зручніше, можете отримати е-рецепт на рецептурні ліки за потребою від будь-якого державного чи приватного лікаря, який підключений до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ).
У рецепті буде не конкретний препарат, а діюча речовина, дозування, тривалість курсу та інструкція з прийому ліків.
Цей рецепт лікар надсилає на телефон, бе вказує код, який треба назвати потім фармацевтові в аптеці. Використати його можна лише раз. Потім лікар зможе виписувати наступні рецепти дистанційно.
Якщо телефону немає, лікар надрукує документ для погашення в аптеці.
Тобто зараз мали б продавати за рецептом саме ті препарати, які і раніше мали б бути тільки за рецептом, бо в інструкції до них недарма пише “рецептурний препарат”.
«Люди їх купували без рецепту лише тому що всі лікарі і аптеки порушували законодавство і прописували/продавали без рецепту, – каже лікар-анестезіолог Іван Черненко. – Більшість ліків має бути за рецептом, кожен 3-й пацієнт, що звертається на вторинку, за моїми спостереженнями, займається самолікуванням. Для частини з них це має вирішальне значення і катастрофічні наслідки».
Але оскільки зараз воєнний стан, то ці цивілізовані зміни ще не запрацюють.
Тому істерію навколо рецептів, “Німесилу” та “Постінору” завершимо влучною ілюстрацією Олександра Грехова.
Плани на вечір
Зараз анонсуємо події у Києві, інші міста додамо трохи згодом
Київ
- Київ
20 грудня (18:00), 21 грудня (15:00)
Дмитро Леончик, Лаура Сінтія Черняускайте
Щоб анонсувати свій захід в рубриці "Що на тижні", пишіть
на e-mail
vechir@abo.mediaв telegram
t.me/vechirmedia