23 Червня, 2023
корисне
Вечір на природі: де можна ходити в ліс, палити багаття і спати в наметі. Обмеження по країні (доповнено)
Автор: Артем Кузьменчук
Посидіти ввечері біля вогню — можна зараз чи ні? А ночувати в наметі у комендантську годину? “Вечір” зібрав відповіді на ці та інші питання щодо відпочинку на природі в умовах воєнного стану.
Державна агенція розвитку туризму (ДАРТ) повідомляє, що подорожувати країною під час воєнного стану не заборонено.
Але радить врахувати при плануванні подорожі, зокрема:
- Актуальний графік роботи туристичних локацій та інфраструктури;
- Дію комендантської години, яка, як правило, триває з 00.00 до 05.00;
- І загальні обмеження щодо подорожі Україною, і обмеження в області та конкретному місці відпочинку.
Дозволи і обмеження у 15 регіонах ДАРТ зібрав у правилах подорожей Україною від 23 травня 2023 року.
Загальні обмеження для подорожей у 2023 році
- По всій території України заборонені походи, сплави, прогулянки та екскурсії маршрутами біля об’єктів критичної інфраструктури, стратегічних та військових об’єктів.
- Недоступні туристичні точки, наближені до кордоні Росії та Білорусі.
- Обмежений доступ до лісів, водойм, гірських маршрутів в окремих областях.
- Відпочинок на сході та півдні України, особливо у прифронтових зонах, є небезпечним через активні бойові дії. Варто утриматись від подорожей територіями, які були під російською окупацією.
Чи можна ночувати в наметі на природі під час комендантської години
У Законі України “Про правовий режим воєнного стану” та Постанові Кабміну України про обмеження свободи пересування громадян у місцевостях, де введено воєнний стан, нічого не сказано про ночівлю у наметі.
Цими документами така ночівля не заборонена.
Але на практиці ночівля у наметі краще узгоджувати з органами місцевої влади. Наприклад, у Відділі туризму Івано-Франківської ОДА “Вечору” розповіли, що туристам, які узгодили із місцевою владою свій маршрут та місце зупинки, перешкод для ночівлі чинити не будуть.
“Якщо люди попередили місцеву владу, про них знають, і під час комендантської години вони у наметі, а не гуляють місцевістю, то затримувати їх не будуть”, — пояснюють у Відділі туризму.
У Головному управлінні Нацполіції у Хмельницькій області “Вечору” порадили зупинятись для ночівлі з наметами у кемпінгах: “Так буде спокійніше і туристам, і патрулю, який контролює дотримання комендантської години”.
Чи можна ввечері розводити багаття або купатися в озері поряд з наметом
За правилами подорожей ДАРТ, у регіонах діють різні обмеження для відпочинку на природі. Десь багаття ввечері дозволене, десь — ні.
Перед тим, як збираєтеся на відпочинок, відкрийте сторінки місцевих органів влади, поліції, ДСНС своєї області, чи не ухвалили нові зміни.
А ночівля в наметі не викличе питань у випадку, якщо туристи перебувають у наметі, а не гуляють місцевістю. Тому всі розважальні заходи, з купанням включно, варто закінчити до початку комендантської години.
А тепер поговоримо про обмеження по регіонах детальніше.
Що треба знати про обмеження по областях для відпочинку на природі
- У Києві та області заборонено йти в ліси та зелені зони поза межами житлових масивів. Не можна сплавлятися водоймами. А вогонь ввечері розпалити можна в садибах і комплексах відпочинку, які працюють.
- На Черкащині можна відпочивати біля водойм, але тільки тих, які визначила ОДА. Офіційно в Черкасах діє 5 пляжів: три комунальні – Митницький, Казбетський і Соснівський-1, й два приватні. У ліси не можна.
- На Полтавщині теж не можна в ліс. Можна купатися, але без плавзасобів.
- На Вінниччині можна на водойми, окрім місць, де є об’єкти критичної інфраструктури, і у прикордонній зоні. В ліси не можна.
- На Житомирщині не можна в заповідники та водойми поруч з об’єктами критичної інфраструктури, решта дозволена.
- На Дніпропетровщині та Кіровоградщині не можна в ліси і кататися по воді човнами, катерами, водними мотоциклами тощо.
- На Волині не можна сплавлятися на водоймах під мостами та йти в ліс біля білоруського кордону. Можна купатися в річках та озерах у місцях масового відпочинку, зокрема на озері Світязь.
- На Львівщині можна в ліс, але не на транспорті. Винятки: лісом пролягає транзитний шлях або веломаршрут. Розпалювати багаття можна тільки у відведених місцях. Заборонені походи, сплави маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об’єктів.
- На Закарпатті можна в ліси, але деякі маршрути закриті, як-от частина Ужанського національного парку та Карпатського біосферного заповідника, які межують з кордонами інших держав. Закриті також гора «Піп Іван» та водоспад «Ялинськкий». Не можна літати на одномоторних літаках.
- На Івано-Франківщині можна в гори й ліси. На території Буковелю заборонено кататися у лісах на джипах, квадроциклах, баггі та мотоциклах.
- На Тернопільщині можна в ліси. Усі туристичні об’єкти працюють у звичному режимі та відповідно до затверджених графіків. Туристично-інформаційні центри міст Тернополя, Теребовлі, Чорткова і Заліщик створюють локальні туристичні маршрути з екскурсійними програмами.
- На Рівненщині можна в ліси, однак не всюди. Заборонено відвідувати північні частини шести територіальних громад: Локницькій, Зарічненській, Висоцькій, Миляцькій, Старосільській, Березівській.
- На Хмельниччині можна в ліси, але заборонено розводити багаття і заїжджати в ліс на будь-якому транспорті, крім велосипеда.
- На Чернівеччині у ліс можна. Але туристичні локації, розташовані за 5 км від прикордонної смуги, відвідувати можливо тільки з дозволу прикордонників.
- На Сумщині не можна в ліс. В області зараз працюють над правилами для тих, хто хоче відвідувати такі місця для навчального процесу. Відпочивати потрібно в межах міст та паркових зон.
- На Миколаївщині діє заборона відвідувати пляжі вздовж Чорноморського узбережжя, а також пляжі самого міста Миколаєва. Проте не заборонено перебувати на Тилігульському лимані. Також можна відпочити у Мигії та Актовому (здебільшого це кемпінг та рафтинг). Багаття палити (як, наприклад, на Івана Купала) – лише за наявного дозволу від військового командування. Ліси відвідувати заборонено, окрім заповідних територій.
- На Одещині не можна купатися в морі, а також ловити рибу та морепродукти у відкритих водоймах.
Та наголошуємо: перед плануванням перевірте місцеві органи влади, чи немає якихось змін.
Читайте також: Де поїсти в Буковелі – 10 класних міст від шеф-кухаря
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня