20 Лютого, 2024
вечірнє місто
Як це було: вечірній фотоальбом Революції Гідності, до дня Героїв Небесної Сотні
Автор: Філ Пухарєв
Щороку 20 лютого в Україні вшановують пам’ять героїв Небесної Сотні та Революції Гідності.
Ті, хто вийшли на Майдан листопадового вечора 2013 року, навряд могли передбачити, що мирний мітинг за євроінтеграцію переросте у криваве протистояння між народом України та режимом Януковича. І що згодом Росія окупує Крим, розпалить війну на сході України та здійснить повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року.
Одинадцятий рік незалежності країни незламні українці чинять спротив агресору. Боротьба триває і обов’язково завершиться українською Перемогою. А сьогодні пропонуємо погортати вечірні фото з Майдану і пригадати, як усе починалося.
Початок Революції Гідності: Євромайдан
21 листопада 2013 року український уряд вирішив призупинити процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Увечері на фейсбук-сторінці журналіста Мустафи Найєма з’явився допис (цитуємо в перекладі з російської на українську):
Зустрічаємося о 22:30 під монументом Незалежності. Одягайтеся тепло, беріть парасольки, чай, каву, хороший настрій і друзів. Перепост всіляко вітається!
Мустафа Найєм
Того вечора на Майдан Незелажності вийшли люди із прапорами України та ЄС і закликами до євроінтеграції. Так почався перший (мирний) етап Революції Гідності, також відомий як Євромайдан.
Тут і далі – вечори Євромайдану у фото Алекса Заклецького, взяті в Цифровому музеї Майдану
Нічний штурм Майдану
У ніч на 30 листопада спецпідрозділ «Беркут» силовими методами розігнав мирний мітинг на Єромайдані. Від рук «беркутівців» постраждали близько 100 протестувальників.
На знак протесту проти насильницьких дій правоохоронців 1 грудня на Майдан вийшли близько мільйона українців.
Вночі 10 грудня спецпризначенці та внутрішні війська почали штурм наметового містечка на Майдані Незалежності. До площі почали стягуватися кияни та гості столиці. Під натиском протестувальників у касках штурмувальникам довелося відступити.
Тут і далі – нічні протистояння між майданівцями та «Беркутом». Автори фото: Дмитро Серебряков, Рік Меєрс, Микола Бузенко
Бої на Грушевського
16 січня 2014 року Верховна Рада України ухвалила ряд неконституційних, диктаторських законів, що обмежують права та свободи українців.
19 січня розпочалися зіткнення між майданівцями та «Беркутом» і внутрішніми військами. У ході протистоянь від куль та катувань спецпризначенцями загинули перші протестувальники – Сергій Нігоян, Михайло Жизневський та Юрій Вербицький.
Сутички продовжувалися до кінця січня. Паралельно тривали перемовини між опозицією та офіційною владою, що не увінчалися успіхом.
Тут і далі – фото Мстислава Чернова із серії «Fire Nation!», Цифровий музей Майдану
(У 2013-му Мирослав працював фотокореспондентом інформагенції Associated Press. Днями його документальна стрічка «20 днів у Маріуполі» здобула престижну британську кінопремію BAFTA. Фільм також номінований на «Оскар» від України)
Події 18-20 лютого, дні Героїв Небесної Сотні, перемога Майдану
18 лютого за домовленістю із опозицією у Верховній Раді мали прийняти низку проєвропейських змін до Конституції України. Цього дня майданівці вирушили мирною ходою до стін парламенту, однак зустріли спротив спецпризначенців, що намагалися розігнати натовп газом і водометами. Конфлікт переріс у збройне протистояння.
20 лютого «Беркут» розпочав штурм Майдану з боку вулиці Інститутської. Проти мітингувальників використали вогнепальну зброю. У ході зіткнень загинули понад 100 мирних майданівців. Загиблі герої увйшли в новітню історію України як «Небесна Сотня».
Вночі 21 лютого Віктор Янукович втік із Києва. Уряд екс-президента подав у відставку, а правоохоронці та військові перейшли на бік українського народу. Революція Гідності перемогла!
Тут і далі фото Мстислава Чернова, взяті з Цифрового музею Майдану
Усі фото в матеріалі запозичені із сайту Цифрового архіву Майдану