19 Лютого, 2024
вечірнє місто
Тут підприємців беруть тепленькими: хто і за чим їде на бізнес-стендап у Києві. Репортаж
Автор: Ольга Бродська
Біля Pepper’s club черга на вхід: сьогодні тут стендап. Проте на цей захід потрапити настільки складно, що простіше назвати його закритим. Ціни на квитки стартують від 1000 грн і розлітаються у перші дні після анонсу. «Вечору» вдалося сюди потрапити не одразу.
Але зараз я здам куртку в гардероб і з’ясую, чим унікальний цей стендап. Може, справа у приставці «бізнес»?
«Гумор – це математика»
Бізнес-стендап – це повна назва. Коміки – це топ-менеджери, СЕО великих корпорацій, засновники фірм, підприємці, маркетологи та всі, для кого бізнес – основа життя.
Ось уже 4 роки щомісяця бізнесмени з усієї країни збираються у затишних залах та слухають виступи одне одного. Професійних стендаперів тут нема, зате є унікальні жарти для бізнесової аудиторії.
Заснували проєкт та продюсують ці івенти Наталія Дмитренко та Наталка Слєпцова.
Вони вестимуть захід вдвох, але трохи часу для нас з вами мають. Вони обидві у чорних вечірніх сукнях та в передчутті яскравого вечора:
– У нас був запит на інтелектуальний гумор. Але ми не могли його знайти в поточному шоу-бізнесі. Зазвичай стендапери жартують переважно на побутові теми – метро, кицька, колишня, цицьки. Жарти про “кум, сват, брат”. А ми старомодні дівчата ще: читаємо паперові книжки (сміються). І ми подумали: як можемо заповнити нішу інтелектуального гумору? І спала на думку крейзі айдіа: якщо комік може стати президентом, то чому підприємцю чи топменеджеру не стати на один вечір коміком? – каже Наталка Слєпцова.
Щоб бізнесменів ця ідея одразу не відлякала, перше шоу створили разом із професійними коміками, вони допомагали майбутнім стендаперам працювати з матеріалом. А зіркою того вечора став гендиректор УкрПошти Ігор Смілянський:
– Він одесит, гумор в крові. Але можете уявити, що він жартує на нарадах? Він накопичив інтелектуальний потенціал для жартів і отримав можливість його реалізувати. Аудиторія сміялась до сліз. Взагалі гумор – це не складно. Це математика. Ідеш за шаблоном – отримуєш жарт, – додає Слєпцова.
Зараз спікерам допомагає працювати над жартами один комік. У чому мотивація бізнес-середовища ставати на один вечір стендаперами? Організаторки кажуть, що насамперед це можливість самовиражатися і розповідати історії, які не годяться для звичайної конференції чи бізнес-зустрічі.
Смішно тим, хто в темі
Зала швидко заповнюється. Радісні зустрічі, обійми, усмішки – сьогодні не просто вечір гумору. Тут зустрілись знайомі, друзі, партнери по бізнесу. Для них це можливість побути разом поза роботою та краще дізнатися одне одного.
– Мені мохіто, – перехиляюсь через барну стійку. Коктейль робить бармен Петро. Він на бізнес-стендапі не вперше:
– Мені не смішно, бо я не в темі, – ділиться він. Може, бармен-стендап би йому зайшов? До речі, звучить.
18:30. Обидві Наталі уже на сцені. Сьогодні виступатимуть пари і головна тема – любов, адже триває тиждень, що обіймає 14-е лютого. Обмінялися легкими жартами, далі зійшли зі сцени та до людей:
– Що для вас любов? – питали рандомних гостей.
– Любов до України. Я військовий, – відповідає чоловік у пікселі. Ми не знаємо, який у нього бізнес. Скільки заробляв до великої війни. Головне, що він має вечір, аби побути серед своїх.
«Ти вперше, ну а я позорюсь вдруге»
Першими на сцену виходять Ольга та Василь Шурупови. Вона – співзасновниця БФ «Таблеточки», консультантка Дія.Бізнес. Він – власник компанії АВС-Транс та співвласник DFD. Та їхній виступ не про роботу. Розповідають про стосунки. Далекій від бізнесу мені все зрозуміло та близько.
Після виступу різними дорогами Ольга та Василь спішать до бару. Його зустрічають знайомі, її – я:
– Наталки класні. І класно, що під час війни все це продовжується. Зранку сьогодні була на похороні. Вечір – я на стендапі. Зараз таке життя. Ти не можеш нічого передбачити… Все, що можеш – робити так, щоб ставалось більше хорошого. Навіть класного. Дружина померлого розповідала на прощанні його жарти. Всі стояли в сльозах. Плакали. І сміялися.
Ольга бачить знайомих і летить до них обійматися. Сьогодні вона дебютувала в стендапі, але далі продовжувати не хоче – не її.
Поряд за барною стійкою подруги: медіаторка Богдана та юристка Валентина. Богдана любить стендап і сама виступає.
Правда, поки не в цьому, а у звичайному:
– Два тижні тому мала виступ. Розповідала про роботу медіатора, бо зазвичай ніхто не знає, що це таке. І про собаку.
На сцені ще одна пара бізнес-коміків: мама та донька Катерина та Анна Гольцберг. Катерина – дитяча та сімейна психологиня. Анна – фотографиня, співвласниця київського бару Broen та кафе The Layers в Лісабоні. Вони жартують про свої стосунки. Наприкінці виступу додають музики – донька бере гітару. Співають короткі вірші:
– Ти вперше, ну а я позорюсь вдруге, – проспівує Анна. Аудиторія відповідає підтримуючим сміхом.
Столики біля сцени уважно слухають виступи. Я ж на гальорці, і навколо двіж. Глядачі курсують між столиками не просто привітатися зі знайомими. Саме зараз тут зав’язуються нові корисні знайомства, які потім переростуть у партнерства. Я чую це краями обох вух. Перевіримо? Он той столик, де багато людей і жваве обговорення.
«Залаштункові» історії
– Я приїхав з Одеси спеціально на бізнес-стендап, – розповідає Нікіта Карпенко, до якого докрикуюсь через стіл.
– Ми тут з різних міст, але з однієї спільноти – Aspen. Тут якісна публіка і для нас це нетворкінг. Ми вже встигли познайомитись з айтівицею та з ейчаркою. А я СЕО групи компаній «Парамедик»: ми є найбільшим офіційним імпортером засобів з тактичної медицини.
Наступними виступають волонтери: Ірина Солошенко – волонтерка, яка реалізує проекти на підтримку Головного військового клінічного госпіталю, та Володимир Нечипорук – координатор медичних програм БФ КОЛО. Їхній гумор про волонтерство. Точніше, це історії.
На бізнес-стендапі часто можна почути несмішні розповіді з життя. І тут це нормально. Ніхто не прожене зі сцени, не закидає помідорами. Бо такі «залаштункові» історії цінні для інших представників бізнесу.
– На конференціях ви не почуєте історію Гаріка Корогодського про пельмені, – ділиться маркетологиня та бізнес-стратег Надія Лінська.
Вона тут з подругою – керуючою комерційною нерухомістю Катериною Гуршпун. Підійшли на бар, а повз мене пройти складно.
– Тут всі свої, відкриті до спілкування, – продовжує Надія. – Я була на інших бізнес-стендапах. Один раз попала на той, де виступали переважно маркетологи та рекламники – було дуже смішно.
Катерина поки не попадала на бізнес-стендап по своїй професійній ніші. Та тут їй комфортно:
– Ми не йдемо сюди конкретно на мистецтво стендапу. Ми тут, щоб побути серед своїх, відпочити. Зустріти тих, кого давно не бачили. Така собі френдзона. (Сміється)
Бізнес-стендап проводять раз на місяць. Завжди солдаути. Чому не роблять частіше? Бо на підготовку події треба близько місяця, щоб спікери встигли написати, підкоригувати і відтестувати матеріал.
Організаторки також свідомо обмежують розмір залів (до 150-200 місць) та кількість гостей:
– Ми пробували зал на 400 місць, і проблеми продати квитки чи створити атмосферу не було. Але ми не бачимо сенсу збирати щомісяця «Жовтневий». Бо раз зберемо повний, а на другий раз продадуть від сили третину квитків. У нас контент щоразу змінюється, щоразу різна аудиторія, спікери, теми, але якщо не створювати дефіцит за рахунок попиту, буде втрачатися цінність.
Ми вигадали це з гівна і палок
Тим часом на сцені акторка театру та кіно, телеведуча, фермерка та співзасновниця школи Claris Verbis Даша Малахова. Вона мала бути там з чоловіком, проте він не дуже хотів. Тоді Даша придумала виставу. Наче її коханий перепарковує машину, а на сцену вибігає розлючена власниця авто, яке не може через цю машину виїхати. Чесно кажучи, я повірила. Повірила і офіціантка, яка почала захищати Дашу.
Після виступу Даша теж спішить на бар:
– Мені комфортно на цій сцені, бо тут всі друзі. Я зазвичай придумую якісь точки, від яких відштовхуюсь під час виступу. Залежно від того, як реагує публіка. Як ми це вигадали? Як зазвичай: з гівна і палок.
Заходи для ментал хелс
На сцені останні учасники. Владислав Антіпов – власник компанії з екологічного консалтингу «ЦЕРН», член наглядової ради бізнес спільноти Win Win Club.
Ігор Постоєнко – співвласник ресторанної групи Satori та медичного центру OUTRE, член бізнес спільноти Win Win Club. Вони співають жартівливі куплети про любов, політику, війну.
Бізнес-стендап завершується на мажорній гітарній ноті. Частина людей тягнеться в гардероб, проте більшість лишається дознайомитись і донетворкитись.
Ведучі Наталі задоволені вечором. Тепер час починати готуватись до нового бізнес-стендапу:
– Наша аудиторія ходить по серйозних подіях і там бере нетворкінг та контент для роботи. А наші заходи – для знайомств та розвитку стосунків. І для ментал хелс, звичайно. Без цього зараз нікуди, – каже Наталя Дмитренко.
Цільова аудиторія бізнес-стендапу: b2b, тобто бізнес для бізнесу. Middle, топменеджмент.
– Велика частина аудиторії приходить за спікером, щоб там особисто познайомитися, щось запитати чи запропонувати, – додає Дмитренко.
На годиннику майже 22-а. Періщить передвесняний дощ.
Українська економіка нині тримається в тому числі на тих, кому зараз кілька годин було затишно і смішно. Можна тільки уявити, наскільки складно вести бізнес під час війни. Та три години радісного спілкування з однодумцями дадуть позитивний заряд їм ще на місяць. А потім вони знову зустрінуться тут.
P.s. Всі збори з квитків організатори віддають на підтримку ЗСУ конкретним частинам та об’єктам. Наприклад, військовому шпиталю. Спікери гонорарів не отримують. Оплески – їхній гонорар, сміються Наталі. Бізнес-стендапи у них розплановані уже до кінця року.