--21110

17 Жовтня, 2023

корисне

Як вибрати безпечну гірлянду на батарейках: поради від ШІ та фахівця з робототехніки

Осінніми і зимовими вечорами хочеться не тільки світла, а й затишку. З новинами про старт опалювального сезону є і попередження про імовірні відключення світла.

Гірлянда на батарейках – прикраса інтер’єру, яка виявилась дуже корисною під час бекаутів. Як вибрати найкращу: щоб і світила добре, і була безпечною, поговорили з людиною, яка знає, як змусити світитись навіть самотній діод – Владиславом Кушніровим, засновником студії креативної технічної освіти «ТехноЛаб».

Оскільки співредактором «Вечора »цього тижня є ШІ, після порад фахівця додаємо рекомендації від алгоритму. Також обкладинка матеріалу згенерована ШІ-сервісом.

  • Як Ви зустрічали перші блекаути?

– Найперші я зустрічав із павербанками. У мене їх кілька, звичайні павербанки.

Було декілька ще старих гаджетів, я не пам’ятаю, коли і за яких умов вони були придбані –  звичайний LED-ліхтарик, який підключається через USB. І кільце блогера.

Це те, що було під рукою, і що першим пішло в хід.

  • Як вибрати безпечну гірлянду?

Характеристики виробники можуть писати різні. І однакові характеристики у різних продуктів звичайній людині можуть нічого не сказати. На що у першу чергу потрібно звертати увагу в таких гаджетах – це якість.

Ті ж дроти, способи підключення світлодіодів – чи вони просто на клей посаджені, чи можливо є спеціальні заглибини, які не дадуть сконтактувати із зайвими дротами, перепалити ці ж самі світодіоди чи ще щось.

Відкрили – подивіться на те, як загалом виріб виглядає. Тоді можна дивитися вже на всі інші характеристики. Є різні види гірлянд – вуличні і хатні.

  • Які потенційні ризики їх використання? Що, наприклад, буде, якщо в цій стрічці перегорає діодна лампочка?

Нічого страшного не повинно статися, якщо в самій стрічці перегорає. Проблема може бути, якщо перегорить щось у перехіднику, де вставляються батарейки або перемикач в розетку.

Можуть бути якісь додаткові електронні компоненти, які при перевантаженні, перепадів струму, фізичного падіння чи пошкодження виходять з ладу.

Або виріб лежав біля джерела вологи. Може бути коротке замикання, спалахування.

  • Чи безпечно користуватися вуличною гірляндою у домашніх умовах?

Вулична у домашніх умовах може буде навіть кращим варіантом, якщо вона якісно зроблена.

Якщо це якісний пластик і дроти, вони не будуть перегріватися в будинку.

Вуличні гірлянди зроблені для більш жорстких умов експлуатації. На вулиці більший перепад температур, різні погодні умови. Тому використовувати вуличні вдома, в принципі, нормально, якщо вони якісно зроблені.

А от навпаки – використати хатню на вулицю буде проблемно, бо вони не розраховані на ті перепади температур, вологість, вітер.

Найпростіша гірлянда: коробка з-під сірників, діод, фольга від шоколадки

  • Чи існують взагалі способи продовжити життя світлодіода?

Основне правило світлодіодів – це використовувати ті характеристики, на які вони розраховані. Якщо це світлодіодна стрічка на 12 вольт, то її не треба вмикати через 24-вольтове джерело живлення. Якщо хочете, щоб вони прослужили довше, виконуйте ті інструкції, які є у виробника.

Життя самих світлодіодів досить тривале і на кілька років їх вистачає в нормальних умовах експлуатації. Якщо будете дотримуватися того, що пишуть виробники, то буде ще довше.

Мій співрозмовник дістав з кишені коробочку з-під сірників, з якої виглядав діод. В коробочці були вкладені дві пальчикові батарейки, перемощені шматочком фольги з одного боку, а з іншого діод торкався елементів живлення. Діод горів холодним яскравим світлом.

– Ось такі маячки може зробити кожен. Можна покласти таку річ у коридорі, щоб не вдаритися об стіну у темряві. Дві батарейки. Просто заживлюється. І фольга, щоб з’єднатися. Світлодіод коштує кілька гривень, шматок фольги входить у вартість шоколадки, яку з’їли.

Вистачає цього маячка тижня на два, якщо буде постійно світитись.

  • Виробники гірлянд можуть покласти в комплект батарейки, які всього годинку погорять і все. Які зараз топ-бренди тих же пальчикових батарейок?

Є виробники самих елементів жилення, а є виробники батарейок. Виробників елементів живлення не так багато – це Філіпс, Самсунг, і з тих, що я великих знаю.

А виробники самих батарейок – це Alcatel, Duracell, Panasonic і так далі. Вони всередині містять ті ж самі елементи того ж Філіпса і Самсунга, але вони можуть мати там якісь додаткові нюанси.

Сама батарейка робиться майже однаково. Корпус однаковий, міняється тільки наліпка на ньому. А от елементи всередині, звичайно ж, ніхто із виробників батарейок не показує. Тому важко вибрати і дізнатися, що і як.

Але я вважаю, що в таких ситуаціях краще довіряти відомим брендам.

  • У побуті є такий вислів: «батарейка потекла». Вона зіпсована, але можна її покусати і ще послужить. Чого не варто робити з батарейками, які вже вичерпали свій ресурс?

Механічно на них впливати уже не варто. Це раніше можна було постукати батарейку, коли вони були нікелево-магнієві, нікелево-кадмієві, в епоху свинцевих акумуляторів. Зараз всі йдуть літієві, літій-полімерні. Полімери ви вже не постукаєте, вони як залилися, так і будуть працювати.

Єдине, що точно правда: коли вже вичерпується ресурс, якщо не використовувати елемент, то через деякий час ще з’являється заряд. Тобто полежало воно, і там щось назбиралося в конденсаторах, які є в батарейках. Стукати і кусати не можна, це небезпечно і не спрацює.

Склали чек-лист для тих, хто готується до блекаутів і розглядає святкові вогники як джерело освітлення.

При виборі гірлянди необхідно зважати на:

  1. Джерело живлення гірлянди. Найнебезпечнішою буде звичайна гірлянда, яка працює від розетки. Безпечнішою – на батарейках. Джерело живлення від 24В і менше безпечне навіть для домашніх улюбленців, які захочуть побешкетувати з яскравим елементом інтер’єру.
  2. Захист від вологи (цей параметр має особливе значення для використання на вулиці чи у вологих приміщеннях – ванна, кухня тощо). На гірлянді має бути зазначений індекс IP. Мінімальний показник – 20, найвищий – 67. Тобто гірлянди з ІР 20 підходять для кімнат і ялинок, а для вулиці вироби з індексом не нижче 44. Гірлянда з індексом IP вище за 54 взагалі не боїться води.
  3. Якість дротів. У якості матеріалу для проводки найчастіше використовуються дроти із ПВХ – вони дуже ненадійні для використання на вулиці, можуть видавати неприємний запах у хаті. Силіконові чи каучукові дроти стійкі у температурних перепадах, залишаються гнучкими навіть на морозі. Звичайний (недешевий) мідний дріт виглядає ефектно, стильно, довго служить, якщо його не часто торкатись, не смикати і не згинати.
  4. Тип лампочок у гірлянді. Найчастіше ви зустрінете світлодіодні лампи. Гірлянда не згасне, якщо перегорить один зі світлодіодів, і не перегрівається від тривалої роботи – світлодіоди майже не виробляють тепло.

Не залишайте жоден гаджет увімкненим без нагляду і не кладіть там, де на гірлянду може потрапити вода. Тобто подалі від домашніх квітів, де під час поливу можна необачно підмочити джерело світла, і від кранів, якщо мова про ванну кімнату чи кухню.

Власний досвід використання гірлянд на батарейках

У 2018 році в магазині побачила гірлянди на батарейках: вісім різних сценаріїв ілюмінації, теплий або холодний відтінок, невеликі розміри, надійність. Мене підкорило те, що це європейський виробник (товар з Нідерландів) і було відчуття якості.

Я придбала їх кілька – пару гірлянд у вигляді дощу, і одну довгу, класичний прозорий дріт з сотнею мініатюрних лампочок. Кілька років вони радували мене на свята, розвісила на каміні.

Для однієї гірлянди потрібен комплект з трьох пальчикових батарейок. Одного тріо з «дюраселу» вистачало на рік.

З каміну гірлянда швидко перемістилась до ванної кімнати. Ванна для мене дуже важливе місце – тут і храм гігієни, і рехаб, і мейкап, і безпечне місце.

Стратегічні запаси батарейок були для мене товаром першої необхідності. А інші гірлянди повернули світло на кухні і у вітальні.

За півтора роки експлуатації я не виявила недоліків.

Як ШІ радить вибирати гірлянду на батарейках?

  1. Світлодіоди (LED): Вибирайте гірлянду зі світлодіодами (LED). Вони видають мало тепла і мають довший термін служби, що робить їх безпечними для дітей і тварин.
  2. Батарейки: Переконайтесь, що вам вдасться легко забезпечити доступ до батарейок, а також вибирайте безпечні для них типи батарейок (наприклад, не літієві).
  3. Водостійкість: Якщо є ймовірність, що гірлянда може бути вперта вологою або використовуватися на вулиці, переконайтесь, що вона має водонепроникну оболонку.
  4. Довжина кабелю: Перевірте довжину кабелю, щоб переконатися, що ви можете безпечно розташувати гірлянду поза досяжністю дітей і тварин.
  5. Термін служби батарейок: Враховуйте тривалість роботи гірлянди на одному заряді батарейок, щоб зменшити частоту їх заміни.
  6. Зовнішній вигляд: Оберіть гірлянду з відповідним дизайном, який вас задовольнить та не буде зацікавлювати дітей та тварин.
  7. Сертифікація: Впевніться, що гірлянда відповідає всім стандартам безпеки та має відповідні сертифікати безпеки.
  8. Позначення «Child-Safe» або «Pet-Friendly»: Пошукайте гірлянду, яка має такі позначення або відомості на упаковці.
  9. Зберігання поза досяжністю: Завжди розміщуйте гірлянду в місцях, недоступних для дітей і тварин, особливо під час нічного освітлення.
  10. Придбайте від відомих виробників: Відомі бренди зазвичай мають кращу якість і відповідають стандартам безпеки.
Ружицька Ольга

Ружицька Ольга

читати наступне