--11907

22 Червня, 2023

корисне

Президент попереджає про теракт на ЗАЕС. Які можуть бути наслідки аварії та як себе вберегти

Росія, ймовірно, готується вчинити теракт на Запорізькій атомній станції. Про це повідомив Володимир Зеленський 22 червня під час екстреного відеозвернення.

“Щойно була доповідь нашої розвідки та Служби безпеки України. Розвідка отримала інформацію про те, що Росія розглядає сценарій терористичного акту на Запорізькій атомній станції – терористичного акту з викидом радіації. Вони все підготували для цього”, – сказав президент України. 

Він додав, що всю інформацію та докази намірів росіян Україна уже передала партнерам у Європі, Америці, Китаї, Бразилії, Індії, арабському світі та Африці.

Водночас начальник ГУР Міноборони Кирило Буданов раніше зазначав, що окупанти додатково замінували Запорізьку АЕС, зокрема охолоджувач. 

Який зараз стан Запорізької АЕС

Попри підрив Каховської ГЕС і втрату стабільного водопостачання, аварія на ЗАЕС без додаткових дій РФ малоймовірна, вважає Forbes

П’ять із шести енергоблоків ЗАЕС у стані холодного зупину: не генерують електроенергію та майже не потребують води для охолодження. У такому стані реактор може бути необмежений час, якщо підʼєднаний до енергоживлення. 

Пʼятий енергоблок ЗАЕС досі перебуває у стані гарячого зупину. Він потребує більше води та електроенергії. 

До катастрофи на станції можуть призвести тільки дії РФ, каже і виконувач обов’язків голови Державної інспекції з ядерного регулювання України Олег Коріков у коментарі “Новинам Приазов’я”. 

За його словами, окупанти можуть вдатися до зміни режиму енергоблоків ЗАЕС. У такому разі є ймовірність радіоактивного забруднення прилеглої території, а також будуть “транскордонні наслідки”.

За словами колишньої членкині колегії Держатомрегулювання Ольги Кошарної, якщо окупанти перекриють доступ до води, електрики та палива, то пʼятий реактор швидко розплавиться, а працівники станції не матимуть достатньо часу для реагування.

У такому випадку до катастрофи на розхолодженому реакторі – вісім днів, у стані гарячого зупину – 27 годин.

Якщо все ж аварія буде, то її мінімальні наслідки — радіація забруднить усе в радіусі понад 10 км навколо станції, оцінює колишній керівник експлуатаційного підрозділу Запорізької АЕС Олег Дудар.

Найгірший сценарій, за його словами — якщо паливо прорве бетон і потрапить у ґрунт та Дніпро. Тоді південь України стане непридатним для життя й господарської діяльності.

Запорізька АЕС

Три сценарії аварії на ЗАЕС

На станції є різні системи:  ставок-охолоджувач, водні контури, помпи тощо. Усіх можна назвати охолоджувачами. Ось які три сценарії склала за допомогою експертів LIGA.net:

Перший сценарій

Якщо йдеться про підрив греблі ставка-охолоджувача, то можливим є Фукусімський сценарій, зазначає начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк.

Проте це не буде моментальна катастрофа, адже п’ять із шести реакторів перебувають у стані холодного зупину (низький тиск, температура близько 70°C). За прогнозом експерта, персонал матиме приблизно тиждень, щоб запобігти аварії та організувати альтернативне охолодження.

Якщо цього не станеться, а ядерне паливо нагріватиметься — може статися викид радіоактивних продуктів ділення.

Радіаційний прогноз залежатиме від різних чинників: наприклад, погоди чи кількості енергоблоків, на яких буде аварія, пояснює Гуменюк.

Другий сценарій

Якщо підірвати реактори у стані холодного зупину або сховище відпрацьованого палива, то відбудеться витік радіоактивних речовин у Дніпро, меліоративні канали та Чорне море, каже старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк.

Третій сценарій

Якщо вибух призведе до пошкодження реактора, який перебуває в гарячому зупині, то викиди в атмосферу можливі. Тоді район забруднення залежатиме від рози вітрів, яка змінюється майже щодня, говорить Олена Паренюк.

Експерти також згадали, у що НЕ варто вірити:

  1. У карти із зонами відчуження і зараження в соцмережах.
  2. У те, що це буде ядерна катастрофа такого масштабу, що буде видно ядерний гриб над Запоріжжям зі Львова.
  3. У те, що забруднення стовідсотково означатиме променеву хворобу і швидку смерть для людей. 
Запорізька АЕС

Що робити, якщо сталася радіаційна аварія

МОЗ рекомендує:

Терміново зайдіть у приміщення, якщо перебуваєте на вулиці. 

Перебувайте в укритті – підвалі або всередині будівлі:

  • тримайтеся якомога далі від стін і даху будівлі;
  • краще залишайтеся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей;
  • зачиніть вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина тощо);
  • вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі).

Тримайте поруч домашніх тварин, не дозволяйте їм гуляти на вулиці.

Слідкуйте за офіційними джерелами інформації. Обов’язково виконуйте вказівки місцевої влади.

Знезаразьте себе:

  • зніміть верхній шар одягу;
  • помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин.

Помийтесь, якщо є така можливість.

  • прийміть душ з милом, голову помийте шампунем;
  • не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі;
  • не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани;
  • якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла;
  • якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

Одягніть чистий одяг.

Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вище перераховані пункти. За можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Що потрібно пам’ятати про воду та харчові продукти

  • кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин;
  • водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою. 
  • герметичні контейнери захищають рідину та харчові продукти від радіоактивних речовин. Також безпечними є напої та  їжа з холодильника та морозильної камери; 
  • перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те саме потрібно зробити із кухонним приладдям перед використанням.  Використану тканину чи рушник варто покласти у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залишити в недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

Чи варто приймати йодид калію

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. Якщо його приймати вчасно та  у визначеному дозуванні, то він блокуватиме поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Йодид калію слід приймати, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати його для “профілактики” без потреби – недопустимо. Це може зашкодити. 

Валерія Шебела

читати наступне