--34444

26 Січня, 2024

корисне

Прийшли вчасно, а концерт знову затримують? Ось чому і яка затримка вже не ОК

Автор: Філ Пухарєв

Любите ходити на концерти, але не розумієте, чому час початку вказаний один, а насправді починають пізніше? Читайте тут.

Зазвичай фанати – мирні створіння. Та інколи вони показують кумирам пазурі. Що і сталося на нещодавньому концерті Мадонни у Нью-Йорку.

Як повідомляє The Guardian, Майкл Феллоус та Джонатан Хедден подали до суду на співачку та організаторів її концерту, що відбувся минулого грудня у бруклінському Барклай-центрі. 

За словами фанатів, шоу мало розпочатися о 20:30, однак Мадонна вийшла на сцену лише через дві години. Через це чоловіки пізно повернулися додому і не виспалися, адже мали «рано встати, щоб встигнути на роботу».

Журналісти підкреслюють, що артистка не вперше починає шоу пізніше заявленого.

Яка ситуація із затримкою концертів в Україні? Як на концерти впливає воєнний стан? Хто винен і що робити, якщо івент почався пізніше, і це зіпсувало вам вечір? Що у такому випадку можна вимагати в організаторів?

Про це та інше «Вечір» поспілкувався із організаторкою концертів Аліною Парчевською та юристкою Юлією Іськовою.

Чому початок концерту може затриматися

Цьому є лише два пояснення:

  1. Об’єктивні причини. Фейл з боку артистів, організаторів, локації або всіх одразу. Хтось проспав, хтось пролив каву на апаратуру, хтось пообіцяв комусь стадіон, а привів у сарай. І так далі, і тому подібне.
  2. Форс-мажори. Непередбачувані обставини, що виникли НЕ з вини артистів чи організаторів. Зокрема, війна.

Треба зважати на те, у яких умовах зараз проводять концерти в Україні. Звинувачувати музикантів або організаторів у тому, що виступ затримується через повітряну тривогу – некоректно. У цьому винні виключно росіяни

Аліна Парчевська

менеджерка концертної агенції kontrabass promo.

Що робити, якщо концерт затримується через тривогу

«У такому випадку концерт припиняється, музика вимикається, а організатори просять людей пройти до найближчого укриття», – говорить Аліна Парчевська.

Якщо тривога затягується, організатори можуть перенести концерт на іншу дату, а попередньо придбані квитки будуть вважати дійсними.

Компромісне рішення – робити концерти в пристосованих для цього підвальних приміщеннях.

«Проблема таких локацій – брак місця. На середньостатистичний концерт українського гурту приходять від тисячі і більше людей. А підвальні майданчики зазвичай можуть вмістити не більше сотні», – пояснює Аліна Парчевська.

Cкільки може тривати затримка концерту

За словами організаторів, оптимальний час затримки концерту (без урахування форс-мажорів) – 30-60 хвилин.

Якщо початок затягується на довше, доцільно скасувати концерт або перенести його на іншу дату.

Півгодинна затримка – звична ситуація на українських концертах. Часом організатори йдуть на це свідомо, щоб дати фору як артистам, так і слухачам.

Ми окремо анонсуємо час, коли на майданчику відкриваються двері, і час, коли на сцену виходять артисти. Робимо це для того, щоб усі, хто придбав квитки, встигли доїхати на концерт, а музиканти та організатори мали в запасі час, якщо щось піде не за планом

Аліна Парчевська

Хто і як відповідає за затримку

Відповідальність за затримку або скасування концерту має бути прописана в угоді між організаторами та артистами

«Так заведено в усьому світі. На жаль, в Україні тут ще є над чим працювати. Сцена у нас невелика, всі всіх знають, тому часто домовляються усно, нічого не підписуючи. Це стосується не так великих поп-зірок, як незалежних музикантів», – каже Аліна Парчевська

Що можуть зробити організатори у випадку затримки

Повернути гроші за квиток, якщо затримка є понаднормовою. Або запропонувати відвідати будь-який (найближчий) концерт артиста чи агенції безкоштовно.

Якщо концерт не відбувся або затримався з вини артиста, організатори не виплачують йому гонорар. Тоді ці кошти повертаються слухачам за придбані квитки

Аліна Парчевська

Затримані концерти: що про це говорить українське законодавство

Відповідальність артистів, організаторів чи концертного майданчика за затримку концерту не передбачена українським законодавством. Але є нюанси.

«Коли людина купує квиток на концертний захід, вона укладає з організаторами договір приєднання (ст. 634 Цивільного кодексу України).

Його суть: умови визначено наперед, і споживач може або погодитися з ними, або не купити квитка. Тобто факт придбання квитка – прийняття умов проведення події», – пояснює Юлія Іськова, голова правничого дому «Копірайт», що забезпечує юридичний супровід для українських артистів.

За Законом України «Про захист прав споживачів», ті, хто придбали квитки на концерт, мають право повернути кошти, якщо його перенесли або скасували.

Якщо організатор відмовляється це робити, ви маєте право подавати до суду.

Якщо ви вважаєте, що затримка концерту порушила право на повагу до вашої гідності (Ст. 28 Конституції України) та/або права, гарантовані законом про захист споживачів – це може бути підставою для судового позову. Однак у судовій практиці України ми не знайшли прецедентів, пов’язаних сами із затримками концертів

Юлія Іськова

Чому нас вчить кейс Мадонни

Якщо ви слухач, намагайтеся ставитися до ситуації з розумінням. Артисти – теж люди. Вони теж їдять, сплять і навіть запізнюються.

«В артистки такого рівня як Мадонна, може бути мільйон об’єктивних причин затримати початок шоу. Особливо, коли над ним працює величезна команда», – говорить Аліна Парчевська.

Якщо ви організатор, не слід покладатися на чесне слово артистів, навіть якщо вони – ваші найкращі друзі. «Будь ласка, підписуйте договори з музикантами. Це важливо», – Аліна Парчевська.

Фото зі сторінок співрозмовниць у соцмережах. Ілюстрації згенеровано штучним інтелектом

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне