18 Вересня, 2023
вечірнє місто
Гнуть арматуру при світлі налобних ліхтариків: як вечорами будують нові домівки волонтери Чернігова
Автор: Ольга Бродська
Центр Чернігова майже такий самий, як до великої війни. Тут мене висадила маршрутка Київ-Чернігів. Подекуди нема стріх. На стінах точкова побілка: замазані дірки від невеликих уламків. Будинки наче у веснянках.
Ідеальні дороги. Доглянуті парки. Працюють затишні кав’ярні. Падає легкий вересневий дощ. Їду далі.
Довгою басовою струною натягнулась вулиця Шевченка на околиці міста. Тут майже немає вцілілих будинків
Чорні провалля стін, перекручені паркани. Відчинена зелена хвіртка: визирає на вулицю бетономешалка в тіні тачки.
Чути роботу будівельних інструментів: мені туди.
Сьогодні розкажу вам, як волонтери Чернігова вечорами відбудовують зруйновані окупантами будинки своїх сусідів.
Арматура, в’язана гачком
– Тут був не ноль, а мінус: фундамент знесло взагалі, – зустрічає мене голова ГО «БО Можемо» Андрій. – Від дому лишилась жменька силікатної цегли. А тепер готуємося робити стелю: фундамент та коробка готові.
Цей район на передньому краї оборони. Звідси 300 м, знак «Чернігів» і Новоселицький район. Там ще гірше.
У невеликому дворі кипить робота: хтось ріже дерево для майбутнього даху, хтось укладає каркаси. Волонтерки Ірина та Катя в’яжуть їх з довгих тонких арматур:
– Оце тільки зараз роздуплилась, як отим крючком в’язать. Хлопці казали: «Ну як ти не розумієш»? А не виходить і все. Місяць пройшов, – жаліється Ірина.
Вона з відбудовниками від початку, але ще не всі види робіт опанувала. – А Каті показали і все, один-другий раз – сама в’яже.
На Катіній куртці-спецівці підкатані рукава: їй лише 8 років, а одяг для дорослого. Та це не заважає їй працювати нарівні з іншими.
Вона зосереджено несе арматуру та тримає міцно, поки Ірина рівняє інші три. Моїх питань соромиться і ховається в обіймах тата Андрія.
Кажу їй, що виглядає дорослішою: отримую легку усмішку.
– Я електрик по «шнурках», – розповідає Андрій, продовжуючи обіймати доньку. – Як є різні лікарі, по голові, руках-ногах, так і електрики: я високовольтник. Тут мої знання ніяк не використовуються. Он айтішник. Ось фотограф.
Ірина бухгалтерка. Бухгалтерка-цеглярка я її називаю. Сергій – інженер-електронщик. Один Юра професійний штукатур: хоча б дотичний до будівельної сфери. А ми всі – ні.
Ми всі маємо основні роботи вдень. Тому можемо будувати тільки вечорами.
Андрій
Тьотя Наташа
Доглянутий город. Посеред двору – стіл та імпровізовані стільчики з колод.
На столі – горнятка з кавою: спати хочеться всім. На мотузках сохне одяг хазяйки – тьоті Наташі.
Вона живе у модульному будиночку, який надала ООН. Невеличка кімната з кутиком-кухнею та туалет. Ось і весь дім. Двері відкриті: вона спостерігає за нами і смажить печінку. Пахне:
– Тьотя Наташа нас не просто підгодовує, а годує на убой! Вона майже не ходить, живе на пенсію. Хоче допомагати, але як? Даємо їй якусь сидячу нескладну роботу – прутики нам гне, наприклад.
Шкварчить печінка на електроплитці, тьотя Наташа відсуває від мене тарілку з кляром – негарна:
– Мій чоловік не добіг до погреба… Сарай розбило, потім дім. Нас солдати звідси вивезли… Тут блокпост був, бліндаж, танки. Вулицю перекопали, зробили окопи. Ми з дочкою у квітні 22-го року приїхали розбирати тут. А Андрій їздив на велосипеді – дивився, як у кого. Поміг сусідам з дахом. А потім приїхав на розбори з іншими, багато волонтерів було.
Повивозили мусор, все розібрали. Потім дзвонив, питав, як ми. Якось вже цього року каже: можемо починати будувати. Бо у цьому вагончику холодно. Ми жили у добрих людей. Лиш на літо я рано приїжджала сюди, бо город. Своя земля…
Тьотя Наташа відвертається і витирає сльози:
– Шо я, у мене лиш пенсія. Велике щастя, що у нас так багато добрих людей.
У кожного свій ліхтарик
Виходжу від тьоті Наташі під мряку. Зараз майже восьма година вечора, уже зовсім темно і холодно.
Та будівельникам погода і темрява не заважає: взимку, ще до початку тотальної відбудови з нуля, латали дахи жителям Чернігівщини в темряві, у мороз і під снігом.
Там же люди живуть, як не допомогти? Дрібних покрівельних робіт за холодну пору року зробили більше двохсот.
– Ми звикли, – каже бухгалтерка-цеглярка Ірина. – Якщо щось щєпєтільне класти, то да, вдень краще. Але ж вдень всі по роботах. Шо маємо, те маємо. У кожного свій ліхтарик.
…У нічній чорноті світлячком здається налобний ліхтарик волонтера, який укладає каркаси у простір між стіною та майбутнім дахом. Далі їх залиють бетоном і так дах не тиснутиме своєю вагою на стіни. Ірина веде мене подивитись.
– Я страхую, – каже вона, притримуючи драбину.
Лізу. Каркаси затишно лежать у газоблокових виїмках. У ніс залітає будівельний пил: його я привезу у Київ як сувенір.
Атмосфера на даху романтична: по вулиці ліхтарів не видно, тож тільки ліхтарик-світлячок, арматура і вересневий вечір. Нічого зайвого.
Хоп і під ключ – такого не буває
Організація добровольців ГО «Бо можемо» та БФ «Дах Чернігів» налічують разом близько 200 людей. З них п’ятеро знаються на будівництві: вони вчать, планують та перевіряють роботу на різних етапах.
А ще допомагає YouTube, технічна освіта, прямі руки та гарячі серця: навчитися, за словами Андрія, може кожен.
– Ми отак з нуля-мінуса будуємо тільки одиноким літнім людям. Якщо в сім’ї є кому працювати – робимо базовий поштовх, показуємо, шо і як. А далі вони самі. Упираються у якийсь момент – треба, скажем, залить поли за 2 год і людей побільше. То просять, ми до кучки збираємось, залили і забули. Хоп і під ключ – такого не буває. Це не про халяву.
Щоб побудувати дах та коробку, основу будинку, потрібно близько 10 000 доларів. Зараз одночасно в роботі на різних етапах – близько десяти будинків. З матеріалами проблем нема: кошти надходять від українських та закордонних донаторів.
Допомагають у цьому світлини розбомблених домівок. Саме з цього почав інший Андрій – фотограф.
Сьогодні він гнув арматуру, та виконує й інші роботи. Як і всі тут:
– Я започаткував благодійний фотопроект: серію фотографій людей, які втратили житло. Ці фото допомагають розповісти про нашу роботу за кордоном та збирати кошти. Інші українські фотографи теж брали участь, але моїх світлин більшість. Найбільше задоволення у процесі відбудови мені продовжують приносити фото: коли я порівнюю два. Одне «до», інше «після».
За 5 хвилин до комендантської
Час стрімко наближається до 21-ї: саме о цій порі їде у Київ остання маршрутка. Питаю, чи ще не збираються додому будівельники:
– Та де там, – відмахується Ірина.
За 5 хв до 12-ї ночі можемо розійтись. І то тільки через комендантську.
Ірина
Чому щовечора після роботи айтівець, інженер, бухгалтерка, штукатур, електрик та фотограф приходять будувати будинки для інших людей? Я спитала кожного. І щоразу відповідь була сповнена нерозуміння питання: ми ж маємо допомагати. Ми ж українці. Як інакше?
Цю зиму тьотя Наташа теж проведе не у себе вдома. Але вона готова чекати, скільки треба.
Знає: її не покинуть напризволяще. У неї буде дім.
Колись вона запросить туди їх усіх на каву та смажену печінку. Сядуть на кухні. Згадають ці часи.
Витруть сльози і зі сміхом шукатимуть по будинку місця, які зробили своїми руками. А за вікном буде… Може весна. Чи осінь. Все одно. Аби після перемоги.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
Круасан зі смаком борщу: що це і як реагували соцмережі на нову страву Євгена Клопотенка
20 романтичних комедій на вечір з українського X / Twitter
«Настає вечір, а замість відпочинку — я драю хату»: що таке ОКР і чи допомагає прибирання впоратись зі стресом?
«Гаряча ванна та ромашковий чай, щоб розслабитись»: вечори віцепрезидентки й кандидатки у президентки США Камали Гарріс