30 Грудня, 2024
вечорниці
За двома зайцями, Гуцулка Ксеня, молода Ротару — це небанальні стрічки на Новий рік 2025
Автор: Філ Пухарєв
Відомі українські новорічні мюзикли, які варто дивитись у новорічний вечір або ніч замість російських «кіркорових».
Пам’ятаєте, як у дитинстві ми зустрічали Новий рік під мюзикли Костянтина Меладзе? Було яскраво, весело і музично. Було б, якби головні ролі не грали кіркорови-пугачови, а українців не зображали «тупими хохлами», що вміють тільки пити та гиготати.
Але існує й інша реальність. Реальність, де звучить справжня Україна. Із самобутніми традиціями, класними мультиками та піснями Івасюка, а головне — (майже) без русні. Тільки ми про неї чомусь забули.
Напередодні Нового року «Вечір» струшує пил із шедеврів українського музичного кінематографу. Вмикайте під кутю та узвар!
Земля (1930-2017)
Режисерський хайлайт Олександра Довженка. З одного боку — детектив у декораціях радянської колективізації, з іншого — артхауз про нерозривний зв’язок українчиків із любим чорноземом.
Музика тут — не просто саундтрек, а важливий елемент стрічки, що знімалася за часів німого кіно.
Оригінальний музичний супровід до фільму написав Лев Ревуцький, однак у 1970-х совєти забанили його за націоналізм.
У 2012-му Довженко Центр відреставрував «Землю» із автентичним музичним супроводом від «ДахаБраха». А в 2017-му фольктронну музику до стрічки написала Мар’яна Садовська.
За двома зайцями (1961)
Класика української комедії. Не з Пугачовою та Галкіним, а за мотивами п’єси Миколи Старицького.
В оригіналі українською у фільмі говорили всі, крім головного героя, рагуля-малороса Свирида Голохвостова.
Та радянські цензори взяли з нього приклад, і повністю русифікували «Зайців» у прокаті.
Музики у фільмі небагато. Але вона одразу запам’ятовується завдяки міксу кабаре та ранньої естради.
Залицяльники (1968)
Міський гіпстер намагається запікапити кралю з Карпат. Цей сюжет львівський режисер Роман Олексів невдовзі допилить у «Червоній руті».
Саундтрек до стрічки — свято для поціновувачів українського ретро-саунду. Тут тобі і гіти Олександра Білаша, і поп-джаз від ансамблю «Медікус», і молодий Іван Попович. І, звісно, народні пісні.
Українські мюзикли – насолода! Дивіться далі.
Сійся, родися! (1969)
Новий рік у мегаполісі — це добре, але вдома на селі — значно краще.
Про це йдеться у мюзиклі за участі популярного тоді гьорлз-бенду сестер Байко.
До стрічки потрапили унікальні кадри зимового Львова 60-х. Побачити дешеву совєцьку ковбасу у розкішних вітринах австрійської доби, або портрети Ілліча на новобудовах у Сихові — ще той крінж.
Новорічні мюзикли смакують під кутю й узвар, нагадуємо!
Червона рута (1971)
Легендарний мюзикл Червона Рута за мотивами суперхіта Володимира Івасюка. У головних ролях: Cофія Ротару, Назарій Яремчук і Василь Зінкевич (вокалісти топового буковинського ВІА «Смерічка»). Цікаво, що пісні Івасюка Софія Михайлівна тут ще не співає.
Сюжет ви вже знаєте. Донецький парубок (Зінкевич) вирушає до Карпат, де закохується в гарячу гуцулочку (Ротару). Всі любляться, танцюють і співають. Схід і Захід — разом. Гепі-енд.
Новорічні мюзикли дивитись онлайн уже зможете ви! ?
Як цвіт весняний (1971)
Хоум-відео з вітальні Олександра Білаша. Дійові особи: сам композитор та його друзі-музиканти.
Між піснями можна поспостерігати за не вимушеними смол-токами музичної богеми. У радянському кіно таке побачиш нечасто.
Ти+я=Весна (1974)
Розмовні фрагменти російською можете сміливо перемотувати. А от на музичних виступах радимо зупинитися окремо.
Де ви ще побачите «Світязь» до Зінкевича, «Кобзу» в усій фольклорній красі та Софію Ротару зразка 70-х, яка співає НЕ «Червону руту»?
Ватра кличе на свято (1982)
Львівський ансамбль «Ватра» був ще тим трендсетером. Музиканти не просто випускали сингли та платівки, а ще й знімали за їхніми мотивами музичні фільми.
Як показати українське Різдво, не згадуючи про нього? «Ватра» цей квест успішно пройшла. Народні пісні, щемлива лірика, запальний фанк — кожен знайде у стрічці щось своє.
Як козаки… (1967-1995)
Улюблений мультсеріал дитинства. За тридцять років Тур, Грай та Око встигли зіграти у футбол, визволити наречених із піратського полону, зустрітися з інопланетянами, стати льотчиками, зробити 33 бойових виходи…Арестович, вийди з чату!
І все це — під музику найкрутіших українських композиторів: Мирослава Скорика, Ігоря Поклада, Бориса Буєвського та інших.
Відомі українські мюзикли – не лише старі-старі стрічки! Є й сучасні, ось!
Наше Різдво (2008-2010)
У далекому 1998-му лідер «Плачу Єремії» Тарас Чубай переспівав українські колядки на альбомі «Наше Різдво». А до десятиріччя проекту презентував епічний святковий концерт у столичному Палаці Спорту та випустив музичний фільм за його мотивами.
Це були часи, коли Сашко Положинський грав Янгола, Остап Ступка — Чорта (не того, якого зіграв у російському мілітарному фільмі), а на великій сцені виступали «Тартак», «Мертвий півень», «Піккардійська терція» та інші ветерани нашого рок-андерграунду.
Тим часом перед сценою творилося фаєр-шоу, кружляли акробати та навіть ковзанярі на льоду. Справжній різдвяний Цирк Дю Солей!
Чубай виступає з програмою досі. Але такого вертепу, як тоді, чекати вже не варто.
Гуцулка Ксеня (2019)
Ще одна стрічка про любов у Карпатах. Цього разу — між гуцулкою та американським зоологом.
Сюжет мюзиклу базується на однойменній опереті. Її, як і оригінальний шлягер, створив у 1930-х франківський композитор Ярослав Барнич.
Саундтрек до «Гуцулки Ксені» написали Dakh Daughters.
Колядки на Кудрявці (2023)
Сучасний новорічний мюзикл здорової людини.
Джамала, Wellboy, Дантес та інші зірки співають українські колядки. А молоді фольклористи коротко і не нудно розповідають їхню історію.