--18770

15 Вересня, 2023

корисне

Колискова для мозку: нова технологія «наспівує» ритми нейронів і покращує сон

«Знову ніяк не висплюсь…» — цю фразу ми чуємо від інших і говоримо самі все частіше.

І шукаємо порятунку у додатках для засинання, медитаціях на YouTube, трекерах фаз сну.

Професор Крістофер М. Бернс (Christopher M. Barnes Ph.D.) з Вашингтонського університету вирішив перевірити одну з таких технологій — нічну пов’язку з акустичною стимуляцією.

Пристрій «слухає» активність нейронів людини під час сну, перетворює їх у ритмічне клацання і транслює їх людині через навушники. Так робить сон глибшим і якіснішим без подовження його тривалості.

«Вечір» переповідає головні тези статті Крістофера М. Бернса про нову технологію.

Більшість людей не висипаються. Через сімейні обставини або робочий графік якісний сон часто стає недосяжною мрією.

Поки люди чекають на структурні зміни суспільства та власних графіків, які б залишили більше часу для сну, є сенс звернути увагу на новий винахід.

Мова про технологію замкнутої акустичної стимуляції (closed loop acoustic stimulation), яка реалізована у вигляді нічної пов’язки для покращення сну.

Суть технології в тому, що вона спонукає активність кори головного мозку до глибоких стадій сну і підвищує якість сну без збільшення його тривалості.

Як це відбувається?

У пов’язці містяться датчики, процесор та навушники. Людина одягає пов’язку і лягає спати. Датчики проводять електроенцефалографію (ЕЕГ) — реєструють і записують активність нашого головного мозку під час фази глибокого сну.

Процесор перетворює ці дані на звуковий сигнал, який транслюється через навушники саме в той момент, коли мозок схильний до фази глибокого сну.

Сигнал звучить у навушниках як коротке клацання з частотою один цикл на секунду.

Сигнал у навушниках затримує мозок у фазах глибокого сну. Якщо образно — мозок засинає і спить під колиску, яка сам же створив.

Крістофер М. Бернс пояснює вплив такого запису на мозок прикладом дитячих гойдалок:

«Діти на гойдалках можуть гойдатись не синхронно — одна може підніматись вверх, а інша опускатись вниз. Але якщо за ними поставити батька, який буде штовхати гойдалки одночасно, то вони синхронізуються».

Цей метод покращення сну доказовий?

У своїй статті Професор Крістофер М. Бернс (Christopher M. Barnes Ph.D.) розповідає, що провів дослідження ефективності методу в Школі бізнесу Дж. Фостера у Вашингтонському університеті (University of Washington- Michael G. Foster School of Business).

В межах 20-денного експерименту 81 піддослідних віком від 18 до 40 років використовували нічні пов’язки замкненої акустичної стимуляції.

В результаті дослідження з’ясувалось, що якість сну у учасників групи без продовження його тривалості підвищилась на 6%, залученість у робочих процесах виросла на 8%, виконання завдань виросло на 20%. Негативних наслідків поки не спостерегли.

Вчені зазначають, що метод виявився ефективнішим для молодих людей і менше ефективним для людей близько 40 років.

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне