--18780

15 Вересня, 2023

під ковдрою

Жертва — це зручно: вчений пояснив зв’язок між нарцисизмом та порнозалежністю

Зізнання у порнозалежності — часта тема новин і обговорень у сучасному суспільстві.

Клінічний психолог Девід Дж. Лей (David J. Ley Ph.D.), який вивчає проблему сексуальних залежностей, поставив собі питання, — «Чому серед порнозалежих так багато нарцисів?».

Пошуки вченого привели його до висновку, що нарцисам зручно вважати себе жертвою порно.

«Вечір» переповідає статтю психолога з розгорнутою аргументацією.

Клінічний психолог Девід Дж. Лей (David J. Ley Ph.D.) — автор титулованих книг з питань сексуальності і вчений, відомий критичним підходом до теорії сексуальних залежностей.

У 2012 році він виступив з думкою, що поняття «сексуальна залежність» і «залежність від порнографії» не дають людям з розладами особистості усвідомити свою егоїстичну поведінку і нести за неї відповідальність.

У 2023 році, спираючись на останні дослідження, психолог виступив з ідеєю, що психологічні особливості людини, пов’язані з нарцисизмом, сприяють тому, що вона з більшою вірогідністю вважає себе порнозалежним.

Нарцисизм, порнографія і теорії змов

Ідея про те, що порнографія викликає залежність, спричиняє зміни у мозку, змінює сексуальну поведінку та потяги поширилась в останні 20 років, коли інтернет полегшив доступ до порно

Психолог розповідає, що за результатами декількох досліджень, люди з високим рівнем нарцисизму в цілому повідомляють про високий рівень споживання порнографічного контенту. При цьому вони вважають себе жертвами і активно погоджуються з теорією змови про те, що порнографія існує насамперед для того, щоб люди ставали від неї залежними.

Люди, залучені у порноіндустрію, зображуються в обговореннях у групах самодопомоги, як «змовників», які поставили собі за ціль створити залежність від порноконтенту у глядачів.

Уникнення відповідальності

Уникнення відповідальності та звинувачення інших — це загальні ознаки нарцисизму. Оскільки люди з високим рівнем самозакоханості рідко вважають себе винними.
Девід Дж. Лей наводить результати нещодавнього дослідження у США та Малайзії, яке було покликано знайти зв’язок між нарцисизмом та порнозалежністю.

Однією з цілей дослідження був пошук відповіді на питання: «Чи ідентифікація себе, як порнозалежного не є способом уникнення відповідальності, перекладанням на порнографію своїх сексуальних і особистісних проблем?».

У дослідженні взяли участь 4589 учасників. Психолог констатує, що у його результатах були виявлені чіткі зв’язки між нарцисизмом та залежністю від порнографії. Найсильніші зв’язки були виявлені у результатах, які були отримані у США.

Роль жертви

Психолог наводить інші ознаки і характеристики людей з високим рівнем нарцисизму — вони часто вважають, що страждають несправедливо, їх переслідують, і у всіх проблемах також винні інші люди.

Їх бажання ухилитись від відповідальності може привести до виправдання власної поведінки як такої, що вийшла з-під контролю під впливом інших, зовнішних чинників.

На думку Девіда Дж. Лея, сучасні підходи до лікування порнозалежності та групи підтримки таких узалежнених підживлюють почуття жертви та сприяють розвитку нарцисизму.

Натомість, спеціалістам по лікуванню порнозалежності, можливо, варто більше уваги приділяти особистій відповідальності підопічних за свої вчинки та боротьби із власною ідентифікацією себе, як жертви обставин.

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне