11 Січня, 2024
вечорниці
«Наступний гол – переможний»: чому варто піти у кіно на цей фільм і як він покращить настрій
Автор: Кромф Ігор
Шукаєте, яка є нова класна комедія на вечір? Ось! В українському прокаті йде зараз довгоочікувана спортивна комедія Тайки Вайтіті «Наступний гол – переможний» – про національну збірну з футболу Американського Самоа.
Прем’єра відбулася на Міжнародному кінофестивалі в Торонто у вересні 2023 року.
Оцінки критиків
- Наразі сайт-агрегатор рецензій Rotten Tomatoes дає фільму 44% свіжості на основі 152 рецензій.
- На сайті Metacritic рейтинг фільму складає 44 зі 100 на основі 41 рецензії.
- На сайті IMDb станом на 10 січня оцінка фільму складала 6,6 з 10.
Кінокритик Ігор Кромф подивився фільм і вважає його чудовою сімейною комедією, що мотивує та надихає. Оцінка критика – 8/10.
В далекій-далекій Океанії: сюжет фільму
2011. Кар’єра тренера з сокера Томаса Ронгена (Майкл Фассбендер) йде коту під хвіст.
Щоб хоч якось не втонути, він зголошується тренувати футбольну збірну Американського Самоа.
Прибувши на місце, Ронген, що й так не сильно в захваті від цієї роботи і життя загалом, зустрічається ще й з дивною чужою культурою та традиціями.
Йому з ними треба рахуватись, а також з командою, яка вміє грати у футбол на рівні будь-якою дворової зграї хлопчаків.
Разом вони проходять заперечення, гнів, торг та депресії, аж поки не відкриваються одне одному і не стають єдиним цілим у відбірковому матчі проти острова Тонга.
В основі сюжету фільму – реальна історія національної збірної з футболу Американського Самоа.
Це невелика самоврядна острівна територія у Тихому океані, яка перебуває під протекторатом США. Для розуміння масштабів Американського Самоа: там проживає трошки більше 50 000 людей.
Національна збірна цієї країни у 2001 році зробила рекорд – програла збірній Австралії з рахунком 31:0.
Однак керівник місцевої федерації футболу Тавіта не полишав надій на перемогу, тому найняв в тренери колишнього гравця і тренера з сокеру Томаса Ронгена, який створив з нічого відносно робочу команду, яка навіть змогла забивати голи.
Про це спортивне досягнення Ронгена (а його кар’єра, м’яко кажучи, була ніяка), у 2014 році Майк Бретт та Стів Джемісон зняли документальну стрічку «Наступний гол – переможний».
Саме ця документалка лягла в основу художньої спортивної комедії Тайки Вайтіті.
Легка комедія на вечір: історія успіху аутсайдерів
Основа сюжету «Наступний гол – переможний» – ідеальна історія для спортивної комедії.
Існує команда аутсайдерів, які намагаються стати кращими, в процесі цього всі переживають внутрішню трансформацію і врешті досягають бажаного результату.
Тут можна безкінечно перераховувати такі фільми: «Їх власна ліга» Пенні Маршала про жіночу команду з бейсболу, яку дали тренувати класному тренерові (його грає Том Генкс), але ці професійні якості поєднує з п’янством та сексизмом. Або «Едді Орел» Декстера Флетчера про британського лижника Едді Едварса.
Вайтіті ж перетворює цю історію на фарс, наповнюючи стрічку різної якості гумору: від іронічних зауважень про культурну апропріацію до простеньких гегів.
Його фільм можна порівняти зі спортивною комедією «Круті віражі» Джона Туртертауба. Це спортивна комедія 1993 року, що розповідає про пригоди першої ямайської збірної з бобслею, що взяла участь в Зимовій Олімпіаді в Калгарі 1988 року.
Обидві ці спортивні комедії не просто про аутсайдерів, що з усіх сил намагаються стати кращими, а ще й історії про те, що від власного коріння не втечеш.
Герої «Крутих віражів» намагались у всьому бути схожими на збірну з Швейцарії, допоки не зрозуміли, що єдиний шлях до результату – стати собою, ямайською збірною, що двіжує під реггі в барвистих костюмах і цілує на удачу амулет-яєчко.
Те саме відбувається з зібрною Американського Самоа, яких одержимий футболом Ронген починає перетворювати у ще одну збірну Австралії з сокеру.
Там теж лише усвідомлення того, що вони збірна Американського Самоа зі своїми традиціями та нюансами, і це може бути і плюсом, дають бажаний результат.
Острівний контекст і шикарний Фассбендер
Тайка Вайтіті сам має тихоокеанське походження. Режисер народився і виріс в Новій Зеландії, а його батько був представником корінного народу цих островів – маорі.
Фільмуючи стрічку про тихоокеанську країну, Вайтіті намагається передати її культурний контекст, однак робить це досить комічно, іронізуючи з способу життя своїх майже земляків. Наприклад, він вибудовує жарти над тим, що опівдні весь острів завмирає в молитві, хто б де не був, або що населення Американського Самоа так мало, що кожен тут займає по кілька посад.
Наприклад, Тувіта – одночасно керівник Федерації футболу, власник ресторану і навіть оператор головного ток-шоу на місцевому телебаченні.
Можна було б закинути Вайтіті, що він займається стереотипізацією та екзотизацією острівних культур Тихого океану. Однак Вайтіті – частина цієї культури, тому це радше (само)іронія над культурою, в якій ти виріс.
І «колоритний гумор» у Вайтіті не виступає як сатира чи насмішка, радше як добрий жарт.
Поруч з цим він вставляє більш гостру іронію про культурну апропріацію європейцями, які не можуть жити без «східної мудрості» та дредів.
Окрім того, Вайтіті розкриває і важливі сторони життя островітян. Наприклад культурний феномен «фаафафін» – трансгендерних жінок, які завжди існували як окраса в самоанському суспільстві.
На противагу цьому трішки наївному, але доброму та самобутньому народові протиставляється Томас Ронген, якого грає Майкл Фассбендер. Він у 2023 вже відзначився головною роллю в «Убивці» Девіда Фінчера. Фассбендер перебуває в найкращій формі, що фізичній, що акторській.
Сімейна комедія на вечір для мотивації
«Наступний гол – переможний» – чудова комедія для усієї родини, яка може дати мотивації для справ в новому році.
Так, це не геніальне кіно. У нього місцями занадто спрощений сюжет, а деякі геги у фільми існують лише тому, що нічого іншого, щоб зарухати сюжет, Вайтіті не придумав.
Цей фільм не отримає «Оскарів» чи «Золотих глобусів», однак точно зробить ваш вечір дуже веселим і легким, бо що може бути кращим, ніж смішна і добра історія про те, як найслабші змогли досягти перемоги?
Більше кіно на вечір:
- Дивіться переможців Золотого Глобуса: «Барбі», «Оппенгеймер», та інші
- Український мультфільм «Мавка» показав круті рейтинги на ТБ. Де його глянути онлайн
- Дивися топ на Netflix – польський серіал «1670», який залетів в українські тренди
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
Вішліст до свят від редакції Вечір.Media. А ще вішліст-бонус від знавчині гастрономії Марії Банько
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня