3 Листопада, 2023
вечорниці
Пісня на вечір: останній запис The Beatles із голосом Джона Леннона в дуеті зі штучним інтелектом
Автор: Філ Пухарєв
Що відбулося?
Неймовірно, але 2 листопада на стрімінгах з’явилася нова пісня The Beatles — Now And Then. Це раніше не відомий запис із вокалом Джона Леннона, відреставрований завдяки новій технології з використанням штучного інтелекту. Режисер Пітер Джексон і його команда розробили її спеціально для документального фільму The Beatles: Get Back (2021).
Напередодні релізу Now And Then на YouTube-каналі «Бітлз» з’явилася короткометражна документалка про роботу над треком. Переказуємо найцікавіше зі стрічки та розповідаємо, чому це поворотний момент для світової історії музики.
Як відновлювали запис?
Пол Маккартні: Коли ми втратили Джона, то зрозуміли, що це справді кінець для гурту (8 грудня 1980 року Леннона застрелив психічно хворий Марк Чепмен біля будинку музиканта на Мангеттені — ред.). Але у 1994-му в нас з’явився привід знову зробити щось разом.
Джордж Гаррісон: Ми вирішили, що якщо будемо робити щось втрьох як The Beatles, було б цікаво «долучити» до цього Джона. Розповіли про ідею Йоко Оно, і вона раптом згадала: «О, в мене ж залишилася касета із голосом Джона!».
П. М.: Я подзвонив Джорджу і Рінго. Зустрілися втрьох у моїй студії. Потім поїхали до оселі Джона в Нью-Йорку, записали мелодію на його піаніно, зробили з неї демо.
Мені здавалося, що ми робимо щось таке, чого не можна робити. Але потім я спробував уявити, що сказав би Джон, якби дізнався, що ми робимо його пісню без нього з використанням нових технологій. Впевнений, йому б сподобалася ця ідея.
Ми почали працювати, але зайшли у глухий кут. На касеті вокал і клавіші Джона звучать в не дуже добрій якості. У 90-х не було технологій, щоб відділити одне від іншого і відреставрувати запис. Так ми зрозуміли, що біжимо попереду потяга. Я запропонував відкласти ідею до кращих часів.
Чому повернулися до пісні?
Пол Маккартні: У 2001-му ми втратили Джорджа. Здавалося, вітер більше не дме в наші вітрила. Але минуло чверть століття, і ми дочекалися правильного моменту, щоб доробити пісню.
Пітер Джексон (режисер The Beatles: Get Back): Наша технологія на основі машинного навчання (machine learning) дозволяє розділити будь-який аудіозапис на окремі складники (вокал, інструменти тощо) і розкласти їх по окремих звукових доріжках.
П. М.: Коли ми дізналися, що створив Пітер, то одразу надіслали йому касету. Всього кілька секунд, і ми почули кришталево чистий вокал Джона. Це неймовірно!
Рінго Старр: Пол запропонував доробити запис. Він надіслав мені файл із басовими партіями, які записав у себе на студії, а я додав до них барабани.
П. М.: У пізній період «Бітлз» часто записувалися з оркестром. Я подумав, що Now And Then не вистачає симфонічного звучання. У студії з нами працював син Джорджа Мартіна, Джайлз (Джордж Мартін — саундпродюсер «Ліверпульської четвірки», а не той лінтюх, що ніяк не допише «Гру престолів» — ред.)
Також ми додали до пісні гітарне соло Джорджа із запису 95-го. Це триб’ют не тільки Джону, а і йому.
Як це звучить?
Як ідеальна «бітлівська» рок-балада. Милозвучність — 10/10, вокал Леннона — оригінальний.
Скептики скажуть, що у 2023-му така пісня загубиться в алгоритмах стрімінгів. І що сьогодні записати подібне може хто завгодно хоч у власній спальній. Ми ж відповімо, що зробити це ТАК, як ці четверо, навряд у когось вийде.
А тепер час для поганого полісмена. Чим більше переслуховуєш Now And Then, тим більш помітними стають хиби пісні. Власне, це і не пісня навіть, а зшита білими нитками демка Леннона, до якої вдало примазалися всі інші. Врешті-решт, сам Джон залишив запис «у столі» не просто так.
Чому це важливо?
У 1960-х The Beatles зробили в музиці справжню революцію, подарувавши людству рок-н-рол. Шістдесят років потому вони роблять революцію вдруге. Цього разу — в колаборації із сучасними технологіями.
Сьогодні штучний інтелект — вже не колос на глиняних ногах, а могутній велетень, здатний розчавити своєю цифровою ступнею «жалюгідних людисьок». Він пише картини, романи і навіть статті для «Вечора». А ще допомагає створювати музику, що вражає і дивує.
Але є одне але. ШІ дає собі раду у творчості лише за однієї умови: коли за його спиною стоять геніальні творці.
Фото: https://www.facebook.com/thebeatles