-Пабло Пикассо. Сон. 1932-31700

5 Січня, 2024

корисне

Навіщо взагалі спати? Коротко про сон: користь, що впливає на нього і чому сняться сни

Автор: Філ Пухарєв

Ви замислювалися, для чого потрібен сон?

Ідете ви темною вулицею, аж тут нізвідки на вас вистрибує Фредді Крюгер. Потім прокидаєтеся, а машини штурмують Зіон. Потім знову прокидаєтеся, а Крістофер Нолан кричить вам у вухо: «Знято!».

Так і не тільки так сон уявляють митці. Та якби не сон — хтозна, чи взагалі існувало б те мистецтво? Час виплачувати Морфею авторські відрахування.

Видання Healthline написало про головні скіли, які прокачує наш мозок, поки ми спимо. «Вечір» побачив текст уві сні, запам’ятав його і тепер переказує вам.

Для чого потрібен сон: чим він корисний

Про нічні жахи, недосип та запізнення на роботу ми знаємо. А зараз поговоримо про зворотний бік медалі — переваги сну.

  1. Терапія. Свідомість — це дбайлива мама, що надійно ховає від нас травматичний досвід. Та варто лиш заплющити очі, як підсвідомість-аб‘юзивний батько дістає ременяку. Не хвилюйтеся, вона терапевтична. Ми адаптуємося до потрясінь у реальному житті завдяки тому, що переживаємо їх уві сні.
  2. Боротьба зі страхом. Під час сну в мозку активізуються мигдалини — округлі скупчення із сірою речовиною, розміщені в області скронь. Поки мигдалини роблять свою справу, мозок «просить» м’язи розслабитися. Це «вмикає» інстикт виживання і спонукає нас боротися з небезпеками уві сні замість того, щоб від них тікати.
  3. Натхнення. Логіка — запобіжник мозку, що вимикається уві сні. Завдяки цьому наші креативні здібності можуть розгулятися по повній. Найвідоміший тому доказ — один руснявий хімік, що якось прокинувся з ідеєю на мільйон. Це через нього тепер ми змушені вчити формулу водню в школі.
  4. Пам’ять та знання. Уві сні мозок працює в режимі сховища. Для нього це час зробити «генеральне прибирання», впорядковуючи накопичені знання. Де потрібно — оновити драйвери, а мисленнєве сміття викинути до кошику. Пам’ять працює так само. Ви думали, чому вчителі радили нам вчити вірші перед сном? Прокидаєшся — і весь «Кобзар» вже в твоїй голові.

Що і як впливає на сон

Як забезпечити собі якість сну

Менше знаєш — міцніше спиш? Не зовсім. На якість нашого сну впливають і чимало інших факторів:

  • Тривалість сну. Чим менше ми спимо, тим яскравіші сни бачимо і тим краще їх запам’ятовуємо. Якщо ви раптом шукали переваги недосипу, то ось вони.
  • Вагітність. Жінки при надії бачать сни частіше. Адже гормони в їхньому організмі активніше сприяють мисленнєвому процесу та краще продукують емоції.
  • Харчування. Ми — це не лише те, що ми їмо, а й те, як ми спимо. Наприклад, через низький рівень цукру в організмі може виникати відчуття пригнічення. Ми переживаємо його як наяву, так і уві сні.
  • Фізична активність. Ті, хто роблять руханку та бігають зранку, швидше засинають та поринають у глибокий сон.

Чому ми пам’ятаємо сни і як їх запам’ятати

Все завдяки норадреналіну – гормону, що впливає на передачу мозкових імпульсів через нерви. 

Найкращий спосіб запам’ятати сон — це… налаштувати себе на те, що його потрібно запам’ятати!

Коли ви прокинетеся, мозок ще якийсь час функціонуватиме в стані сну, завдяки чому ви не зможете його забути.

Ще одна порада від sleepfoundation: перш ніж сісти після сну або, навіть, побажати доброго ранку своєму партнерові, закрийте очі та спробуйте відтворити свій сон подумки. Потім записати деталі сну у щоденник.

Запам’ятали, для чого потрібен сон? Можна переходити з теорії до практики! ✨

А хочете знати, що буде, якщо НЕ СПАТИ?

Ілюстрації на головній: «Сон» Пабло Пікассо та Сальвадора Далі

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне