--10300

8 Червня, 2023

життєстиль

17 способів підтримати свою психіку через Каховську ГЕС: ділиться особистим команда Вечора

Накриває в дні після підриву Каховської ГЕС чи не кожного українця. І не завжди ми розуміємо, як собі з цим дати раду і не дати мороку себе поглинути. Команда “Вечора” ділиться, що кожен з нас робить для підтримки своєї психіки, можливо, якісь зі способів вам відгукнуться. Будемо також вдячні за ваші способи допомагати собі у коментарях.

Ірина Андрейців, шеф-редакторка

По соцмережах уже несуться панічні настрої. Мовляв, якщо підірвали Каховську ГЕС, далі підірвуть ЗАЕС, а потім ядерка, бо світ “проковтнув”.

В такі моменти хочеться закричати: “То що, уже не жити тепер, а просто чекати, як нам всім кінець прийде?”. Такий стан контрпродуктивний.

Я не можу піддаватися на такі настрої — у мене маленька донька, яка заслуговує на довге, щасливе і гідне життя, яке я як мама маю забезпечити.

Триматися допомагає саме Юстина. Я їй потрібна зі здоровою “кукухою”, усміхнена, готова пізнавати разом світ і стрибати по сходах на дитмайданчиках.

Тому свідомо обираю фокусуватися на світлих людях, які допомагають пережити цю темряву.

Плачу і водночас захоплююся хлопчиком, якого врятували з затопленого будинку з родиною і котами, як мужньо він говорить і тримається перед камерами після пережитого.

Подумки обіймаю собаку, який міцно обіймав лапами чоловіка, який його врятував з води.

Дякую чоловікам, які навіть під обстрілами в човні пливуть у небезпеку, бо “там наші люди”.

Захоплююсь родиною, яка в одній з місцевих груп написала, що готова взяти собі на перетримку худобу з затоплених місць. От які ми!

Цей феномен українськості допомагає не впадати у відчай. Відчуваю, що за останні дві доби стала зібрана як пружина — чіткий графік життя, суворе обмеження гортання соцмереж, зосередження на тому, чим можу допомогти — скинути донат хоч на суму чашки кави то туди, то туди, створити з командою матеріали, які будуть корисними читачам і допоможуть їм пройти ці складні дні разом.

Ну і насамкінець — кава і круасан. Знаю, що це погано, але коли мені зле, то шукаю шматка шоколаду або свіжої хрумкої випічки на кшталт масляного круасана з місцевої пекарні. На якийсь час помагає 😉 потім з собакою у лісі його вибігаю!

Артем Кузьменчук, журналіст

Триматись купки допомагає фізична робота — коли щось роблю у садку, на городі, якщо виїжджаю за місто.

У місті можу взяти кілька мішків і піти збирати сміття на районі, поприбирати. Це заняття добре відволікає.

Також йду на кількагодинні прогулянки містом, щоб відволіктися або “трогати траву” у парк. І відмова від думскролінгу — бездумного споживання негативних новин, яке просто спустошує.

Підтримує сама можливість донатити на армію, здавати кров, щось знаходити по запитах друзів військових, якось допомагати переселенцям. Це як в тому мемі, коли дрон скидає снаряд на російський танк, а людині легше, бо десь там працюють і “мої п’ять гривень”. Почуття залученості рятує.

Допомогла консультація з психіатром: відверто розповів, що “не вивожу” напруження і проблеми, про порушення сну, про страхи і переживання. Після розмови зі спеціалістом стало легше, курс антидепресантів допомагає тримати психологічний стан хоча б в нормі. Зараз не розумію, чому не йшов раніше, певно, заважала стигматизація психологічних травм, сором визнати слабкість.

Розумію, що це не перший і не останній напад Росії на Україну. Дає сил усвідомлення того, що ми існуємо, бо попередні покоління пережили напади, терор, Голодомор від Росії. Значить, у нас закладений великий запас їхньої міцності. 

Мотивує те, що вже сьогодні треба готувати наступне покоління українців до оборони: військової, культурної, економічної. Вже зараз треба закладати фундамент їхньої стійкості перед наступним нападом.

Рятує усвідомлення того, що у нас є Збройні Сили України. Без перебільшень, на них тримається небо. Вони не опускають руки, і нам не варто.

Саша Семенченко, креаторка

Порада “читати менше новин” для медійників не працює, тому стараюся рятуватися іншими доступними способами. 

Дивлюся серіали чи читаю книги, які живуть своїм життям в паралельній реальності. Знаєте, ось ці про кохання чи пригоди. Хоча й тимчасово, але втікаю від переживань та переводжу подих.

Відкрила для себе ліплення із глини, тому мої нервові стани перетворилися вже на дуже дивні чашку для фільтра та тарілочку для прикрас, яка більше схожа на кришку для каструлі.

Підтримую збори, які зустрічаються в мережі. Вірю, що маленьких донатів не буває, тому щодня мої 20, 30, 50 гривень розлітаються країною на різні монобанки тільки так. 

Природа — першокласний лікар. Нині погода дозволяє взяти м’ятий коцик, піти в найближчий парк та сидіти рахувати мурах на собі. Це працює, раджу (але з кліщами не експериментувати).

Таня Павліченко, редакторка

Мені триматись допомагає робота — це можливість відчувати, що я не стою збоку, а роблю щось корисне. А потім частина оплати за роботу полетить донатами на різні потреби: і тим, хто воює, і тим, хто рятує. Поки для мене це єдиний варіант підтримки — гроші або речі, тож працюю, аби цей ресурс був активним. Конвертувати злість, розпач, лють в робоче пальне — як на мене, добра практика.

Коли нема сил думати — беру книжку, щось максимально фентезійне. Щоб хоч на трохи перестрибнути в інший світ, де точно нема русні. 

Ну і коли щоранку відношу доньку в садок, то маю нагадування на день, навіщо все це: аби вона була в безпеці, а її мама — при ділі і при тямі.

Валерія Шебела, журналістка

Мені допомагають розмови з друзями, хоча ще з ковідного карантину вони часто відбуваються саме онлайн.

Десятки відеоповідомлень та монологи в голосових не заважають щирості спілкування й охоплюють будь-які теми – це я вже встигла перевірити за декілька років.

Цінно, коли можу з друзями зустрітися офлайн – разом погуляти, нарешті не дивитися одне на одного через невеликі кружечки та трохи розвантажитися після новин, які читаємо щодня.

Часом я переглядаю серіали, сюжет яких уже знаю напам’ять, та гортаю відео в TikTok, про які заледве потім згадую – але вони дозволяють на мить побути в іншій реальності і залишають хоч якусь передбачуваність у житті.

А ще – я їм багато шоколаду і вдаю, що на шкіру це зовсім не впливатиме.

Стає трохи краще, коли надсилаю донати на ЗСУ – віра в українських військових дозволяє не опускати руки і продовжувати працювати.

Оксана Беседа, креаторка

Ще з минулого літа я з деякими перервами ходжу на тренування з боксу.

Хардове навантаження допомагає відчути себе живою, повернутися до стану «тут і зараз» і менше тривожитися (бодай поки б‘єш мішок).

Плюс можна уявляти, що кожен твій удар спопеляє Росію на трішечки більше.

У часи, коли сильно накриває, раджу друзям турбуватися про фізичне: втамовувати голод і спрагу, спати, рухатися, гуляти, бувати на вулиці, їсти тільки те, що смачно.

Вмикати внутрішній економ-режим і дозувати читання новин.

Сама намагаюсь дотримуватись цього алгоритму, але не завжди успішно.

Останнім часом ще дивлюсь Friends: ці фактично дитячі проблеми 30-річних манхетенців нагадують, що існує інше життя, інша реальність, без війни.

І це у якийсь спосіб допомагає остаточно не розчарувати у людстві. Дивлюсь англійською, щоб поєднати приємне з корисним. Моя героїня — Фібі.

  • А тут є 5 порад фахової психологині Марти Приріз, як себе підтримати в такі часи як зараз
Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне