11 Квітня, 2023
корисне
Про що сьогодні говорять: коротко про розслідування про Спартака Субботу
Автор: Валерія Шебела
Що відбувається
Гештальт-терапевт Ілля Полудьонний упродовж 7 місяців проводив розслідування діяльності Спартака Субботи – співведучого “Подкаст-терапії” (за YouTube-каналом стежить понад пів мільйона користувачів) та, за його соцмережами, кандидата психологічних наук, когнітивно-поведінкового та схема-терапевта й директора інституту доказової психотерапії.
Матеріал опублікували в медіа “Свідомі“, яке уже вибухнуло в соцмережах і змусило реагувати самого Спартака Субботу.
“Суббота ніколи не переймався наукою чи психотерапією. Ані перша, ані друга діяльність не передбачає такого жахливого і цинічного порушення етики і спотворення цінностей”, – стверджує Полудьонний.
Аби ви були в курсі основи великого матеріалу зі скрінами, лінзами та веб-архівами, й могли підтримати про це розмову за вечерею в листуванні в соцмережах, коротко пояснюємо, про що мова.
Деякі тези матеріалу:
- Спартака Субботу звати Олександр, хоча сам Суббота вказував, що “Спартак” – його ім’я від народження.
- Спартак навчався на бакалавраті за спеціальністю “Психологія” в Національному педагогічному університеті імені Драгоманова. Проте він раніше стверджував, що також здобував освіту в Національному медичному університеті імені Богомольця – тому й презентує себе як лікар-психіатр та медичний психолог. За даними Полудьонного, Суббота не міг навчатися в Богомольця – його немає в списках абітурієнтів вишу. Колишні студенти університету також не бачили Спартака упродовж його можливих років навчання.
- Суббота зазначав, що здобував магістратуру в Університеті Ніцци у Франції. За даними автора статті, дипломів з цього вишу в Україні ще не нострифікували. Тому, ймовірно, це робить діяльність Спартака як психолога і психотерапевта незаконною.
- Спартак майже п’ять років позиціонував себе як кандидат психологічних наук, але здобув цей ступінь лише у квітні 2022 року. Також він публікувався в науковому виданні, яке викликає сумніви. Це нібито міжнародний журнал, який чомусь розташований за адресою української церкви у Нью-Йорку.
- Спартак називає себе когнітивно-поведінковим та схема-терапевтом. Проте, стверджує автор, він не отримав акредитації та не представляє Асоціацію когнітивно-поведінкових терапевтів.
- Суббота каже, що “повний ідіот в політиці”, реагуючи на питання про колишню співпрацю з Інститутом когнітивного моделювання (організація співпрацювала з проросійською партією ОПЗЖ). Проте з 2019 року він позиціонувався як політичний психолог та коментував процес виборів.
Чому це сталось
За даними статті, Спартак Суббота будував свій імідж протягом 10 років. Проте увага до нього зросла після успіху “Подкаст терапії”. Також Суббота позиціонується як експерт в низці українських ЗМІ. Після стрімкого зростання кар’єри Спартака зросла й кількість його критики – особливо від інших психологів.
Що далі
“Він каже те, що ви хочете почути, щоб ви захоплювались ним. Він хоче, аби ним захоплювалися аби бути популярним і мати владу. Це єдина його мета. Сподіваюсь, що Спартак сяде за шахрайство. Бо його діяльність в останні роки – це злочин”, – стверджує психотерапевт та доброволець ЗСУ Артем Осипян, який також надавав коментарі до розслідування.
Видавництво “Віхола”, яке мало випускати книжку Спартака Субботи “Припини це. Як розпізнати насильство та протидіяти йому”, чекає пояснень від нього. Обіцяють повідомити про подальші дії.
Спартак прокоментував розслідування в Instagram. Сказав, що “щось частково читав, не було часу все дивитися”. Наразі він не заперечив і не спростував жодного з наведених у матеріалі фактів.
“Це не перший хейт, з яким я стикаюсь. Це нормально, це буде і далі, я це просто переживу… Але що я хочу сказати – я не дозволю ображати людей, не дозволю ображати свою аудиторію, не дозволю її обзивати, робити висновки щодо людей, які мене слухають, дивляться, яким я подобаюсь… Я з усім можу змиритися, окрім образ у сторону своїх близьких людей і своїх глядачів. У мене добра аудиторія, у мене нормальні, здорові, хороші люди. Якщо людина просто заздрить або комусь щось не подобається, то я думаю, що це її персональна проблема”, – заявив Спартак.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня