--3475

11 Квітня, 2023

вечірнє місто

“Це ж хліб московських попів!”: вечірня зміна з тележурналістом під Лаврою

8 квітня,16.45. Біля Західної в’їзної брами до Нижньої Лаври людно.

Близько сотні активістів з жовто-блакитними й червоно-чорними прапорами співають гімн України та “Червону Калину”.

Чути гасла “Рашист, доброго дня, ми з Ірпеня!” та “Геть рашистського попа!”.

У мегафон говорить літній чоловік з зірваним голосом. Закликає вірян УПЦ МП йти на церковну службу до митрополита Епіфанія у ПЦУ. Чути уривки фраз “…там буде освячена верба” та “…покайтеся”.


Парафіяни УПЦ МП гуртуються навпроти – біля “Лікарні з церквою” та церковних крамниць. Більшість ігнорує активістів, хтось знімає їх на телефон. Іноді окремі віряни повертають голови у бік мегафона. Та коли хор жіночих голосів починає нове коло пасхального тропаря “Смертию смерть поправ..”, люди втрачають інтерес до промовця.

Опонентів розділяє шлагбаум та синьо-салатові жилети “Поліції діалогу”.

З-під фірмових козирок правоохоронці стежать в обидва боки. Коли люди з різних таборів надто зближаються, стають між ними.

У перервах правоохоронці швидко, по одній-двом затяжкам покурюють одноразки й одразу ховають їх у кишені. Трохи далі від епіцентру чергують озброєні автоматами поліцейські. На активістів, прочан та поліцію падає дрібний дощ.

Початок вечірньої зміни

В цей момент біля Лаври починається вечірня зміна кореспондента “5 каналу” Юрія Пугача та оператора Олексія Іванченкова.

“Ось так проводимо вечори, не в барі, не з друзями, не вдома у ліжку, а біля Лаври, в центрі історичних подій”, – розповідає Юрій. Каже, що стріми з Лаври мають великий запит, кількість глядачів сягає 10 000 людей одночасно.

З початку протестів біля Києво-Печерської Лаври Юрій провів звідси п’ять вечірніх стрімів. 

Він не звертає уваги на прокльони. Іншим разом під час прямого включення Юрій оглух від мегафона, але не припинив роботу.

У перервах п’є каву з великою порцією цукру, щоб мати енергію для стріму. Від пригощань церковним вином відмовляється: “Не можу, я на роботі”.

На вечірні стріми не вдягає рюкзак, щоб бути вільним у рухах. Носить лише “бананку” в якій лежать навушники, сигарети, акумулятори для камери.

“Коли йду на стрім під Лавру, розумію, що буду годинами ходити бруківкою, по калюжах, може бути прохолодно. Вдягаюсь, як зручно. Головне, щоб не було яскравих і картатих речей, які псують картинку в кадрі”, – розвідає Юрій.

Хліб московських попів

За його спиною відбувається коротка сцена примирення. До проукраїнського активіста з мегафоном підходить парафіянка УПЦ МП і з рук годує юнака хлібом. Поки юнак пережовує хліб, мегафон замовкає.

Обнадіяний прикладом, у юрму протестувальників рушає семінарист з балією нарізаного хліба. Кілька рук тягнуться по хліб.

Аж поки не лунають вигуки: “Що ви робите, це ж хліб московських попів!”. І семінариста відтісняють за шлагбаум.

Юрій каже, що в роботі з людьми під Лаврою важлива риторика. Наприклад, віряни УПЦ МП гостро реагують на згадки про зв’язки з Росією, про Московію, про їхню приналежність до Московського патріархату.

Переконують, що про це немає згадок у статуті їхньої церкви. Тригером є інформація про російське громадянство митрополита Онуфрія та підозри СБУ колишньому наміснику Києво-Печерської Лаври Павлу Лебедю (Мерседесу) – перше називають фальшю, друге – фікцією.

У дворик біля церковних лавок виносять стіл та візок. На них встановлюють ікони Святого Миколая, Божої Матері та князя Володимира.

Кілька парафіян стають перед ними на обидва коліна та схиляють голови. В цей час за шлагбаумом лунає пісня “Пливе Кача” і активісти стають на одне коліно.

“Негативно реагують й на згадку про статки митрополита Павла або Паши “Мерседеса”. Хоча були й такі, хто мене поправляв – мовляв, у нього не один, а цілих два мерседеси, ще й будинок великий має. Для деяких це причина для гордості”, – розповідає кореспондент.

Протестувальники біля Лаври критикують митрополита Онуфрія за його російське громадянство, митрополита Павла за те, що перетворив Лавру на бізнес.

“Парафіяни УПЦ МП у цій ситуації вважають себе жертвами. Критику сприймають як гоніння на церкву, на Бога”, – згадує Юрій. Він не раз чув, що тутешні віряни переконані: коли останні ченці вийдуть з Лаври, станеться Апокаліпсис і Київ затопить.

Сутеніє, група з жовто-блакитними прапорами рушає ходою територією Лаври і Юрій йде за ними.

По дорозі трапляється великий автобус Mercedes-Benz і активісти чіпляють на нього плакат з карикатурою на Пашу “Мерседеса” та написом “Моя прєлєсть”.

Вдалий жарт викликає усмішки, попри холод і дощ. Віряни спостерігають, але не реагують.

“Коли бачу у коментарях до стріму, що люди знудились, шукаю цікавих співрозмовників або міняю локацію. Зараз вирішив пройтися з активістами, бо вважаю камеру фактором, що стримує агресію. Люди бачать камеру і розуміють, що їхню неадекватну поведінку зафіксують і покажуть багатьом”, – каже Юрій.

“Що це у вас за сережки у вухах? Що вони символізують?”, – ці прискіпування захисниці УПЦ МП Вікторії Коханівської Юрій називає найбільшим дивним випадком стрімів.

Відео їхньої дискусії набрало близько 1,5 млн переглядів у TikTok. Але після того випадку Юрій звів спілкування з Вікторією до мінімуму.

“Не вірю, що людина на чистому ентузіазмі так наполегливо хоче потрапити в кадр. Це або для звітності перед кимось, або для просування потрібних меседжів”, – припускає Юрій.

Близько 20:00 у приміщенні “Лікарні з церквою” біля Західної брами люди слухають читання Євангелія.

Тепло тіл підсилюється жаром свічок, поперемінно співають жіночий та чоловічий хори.

Душно. Парафіяни час від часу виходять надвір, щоб хапнути свіжого повітря. З вівтаря до люду спускають бочку зі гілочками верби. Через хвилину ввічливої штовханини у ній не лишається жодної. 

Ближче до 21.00 люди йдуть зі служби й зупиняються перепочити прямо перед камерою. У Юрія залишається кілька хвилин до прямо включення у підсумкового випуску новин.

Юрій каже, що бувають вечори, коли безперестанку падає дощ, активістів приходить небагато, а віряни не йдуть на контакт, “тоді приходжу додому спустошеним, викручую наскрізь мокрі шкарпетки та довго стою під душем, щоб прийти до тями”. Коли є багато активістів, стріми дивиться багато глядачів, тоді Юрій почувається зарядженим.

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне