--35454

2 Лютого, 2024

вечорниці

Пісні Мадонни, Біллі Айліш, Alyona Alyona та інших топ-артистів видалили з TikTok. Ось що сталося

Автор: Філ Пухарєв

Якщо цього вечора ви запланували зняти відос для «Тіктоку» під Dancing Queen або позалипати на свіжі тіктоки під Bad Guy – мусимо вас розчарувати. Цього тижня із соцмережі зникли сотні хітів топових поп-артистів.

Як і чому це відбулося? Та які наслідки матиме для музичної індустрії? The New York Times написали про це лонгрід, а «Вечір» переказав із нього найцікавіше. 

Чому світові поп-хіти зникли з TikTok

31 січня завершився контракт між TikTok та лейблом Universal Music, що володіє правами на пісні сотень топових поп-артистів. 

Лейбл опублікував на своєму офіційному сайті відкритий лист, у якому зазначено, що Universal не знайшли компромісу із власницею TikTok, китайською компанією ByteDance. Боси лейблу не задоволені рівнем авторських виплат (роялтіз) за використання ліцензійних треків на платформі, а також великою кількістю музики, згенерованої штучним інтелектом.

«TikTok будує бізнес на музиці, але не хоче справедливо за неї платити», – йдеться в листі Universal Music.

Видалення треків Universal із бази TikTok триває. Чимало з них наразі не доступні на платформі. Пісні лейблу також зникли зі старих відео, де зараз можна побачити підпис «Цей аудіозапис недоступний» (This Sound Is Unavailable).

тікток-35449
тікток-35450
тікток-35451

Що таке Universal Music і якими артистами опікується лейбл

Universal Music Group – один із трьох найбільших музичних лейблів світу поряд iз Sony Music та Warner Music. Компанія виросла з лейблу Decca Records, що у 1934-му почав записувати та розповсюджувати музику із фільмів кіностудії Universal Pictures. Наразі вартість лейблу оцінюють в понад 8 мільярдів євро.

Офіційна кількість артистів, підписаних на Universal Music, невідома. За приблизними підрахунками, це понад 300 актуальних артистів (Біллі Айліш, Леді Гага, Нікі Мінаж, Post Malone тощо) та більш, ніж 1000 зірок минулого (АВВА, Мадонна, Емінем та ін.).

Чи стосується це українських пісень

На жаль, так. Одним із партнерів Universal Music в Україні є лейбл ENKO, що працює із alyona alyona, Jerry Heil, Kalush Orchestra, Skofka, YAKTAK та іншими. Їхні треки в TikTok наразі також недоступні.

alyona alyona jerry heil tiktok

Як це вплине на музичну індустрію

Розрив із Universal може призвести до масового відтоку користувачів із TikTok, які не зможуть додати до відео улюблені пісні кумирів. 

У свою чергу, лейбл та його артисти втрачають один із найважливіших та найпопулярніших на сьогодні каналів дистрибуції свого контенту в інтернеті. Саме TikTok завірусив чимало сучасних хітів (Lil Nas X – Old Town Road) та повернув у топи деякі олдскульні шлягери (Fleetwood Mac – Dreams).

Конфлікт може зіграти на руку хібащо конкурентам Universal, Warner та Sony. Треки Dua Lipa, Еда Ширана, Бейонсе, Адель, BTS та інших артистів лейблів користуються у TikTok стабільною популярністю.

Як можна вирішити конфлікт

TikTok має укласти із Universal нову угоду, що враховуватиме інтереси лейблу та підвищить рівень роялтіз для артистів. 

Разом із тим, якщо зірки відчують, що втрачають через конфлікт великі гроші – це стане для них додатковим важелем тиску на Universal. Відтак лейблу доведеться шукати менш виграшні для себе компроміси з платформою.

Фото із соцмереж Біллі Айліш

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне