--7885

16 Травня, 2023

корисне

Уночі я дивлюся на зоряне небо: що там можна розгледіти та які застосунки вам допоможуть

Які зірки ми бачимо вночі та що цікавого може відбуватися поза нашою планетою? Щоб зрозуміти це, астроном Володимир Кажанов брав рухому мапу зоряного неба, виставляв дату, час та користувався накладним кругом – так знаходив цікавий йому об’єкт, який потім шукав у небі. 

Однак часи змінилися — з’явилися доступні застосунки та вебсайти, які допомагають розгледіти навіть найдальші астрономічні об’єкти й швиденько дізнатися цікаві факти про них.

Щоб знати, як влаштоване зоряне небо, тепер достатньо кількох натискань на смартфоні. Однак варто пам’ятати й деякі правила, щоб справді все побачити вночі. Про них та про корисні застосунки для аматорів-споглядальників “Вечору” розповів астроном Володимир Кажанов.

що можна побачити на зоряному небі-7868

Володимир Кажанов

астроном

Правила спостережень за нічним небом

В Україні найкраще спостерігати за небом із середини літа та до кінця весни. Інший час близький до літнього сонцестояння — тож темні ночі повноцінно не настають через надто довгі дні.

Шукати зорі можна через годину-півтори після заходу сонця. Проте є умови — безхмарне небо, вдала фаза Місяця та відсутність зайвих джерел світла. 

Обирайте час для спостережень не тоді, коли Місяць повний. Інакше відбите від супутника світло розсіється в атмосфері, і через це вам буде складно вночі побачити сузір’я та дальші об’єкти.

Фари автомобілів, вуличні ліхтарі та інші джерела світла також погіршують видимість зоряного неба. Тож якщо ви живете у великому місті, краще виїхати за його територію і знайти темну місцину. 

Розуміння нічного неба допомагає орієнтуватися в просторі. Місяць часто стає компасом, адже супутник у повній фазі розміщений на півдні, натомість молодик — на заході.

Що можна побачити в нічному небі

Місяць

Ви можете спостерігати попелясте сяйво Місяця — тоді видно не тільки яскравий серп супутника, а і його неосвітлену частину. 

Як це відбувається? Земля відбиває собою світло — відповідно, робить видимим і нічний бік Місяця, розповідає Володимир Кажанов.

Затемнення

Найближчим часом в Україні не буде повних сонячних затемнень. 

Однак місячні затемнення трапляються майже щороку. Тоді супутник заходить у тінь Землі, червоніє, темніє на 2-3 години, а потім виходить з тіні. Востаннє таке було 5 травня. 

Метеорні потоки 

Падіння метеорів відбувається декілька разів упродовж року. Потоки називають за сузір’ями, в межах яких розташовані уявні точки, з яких вилітають метеори. Тож наприкінці серпня можна спостерігати за Персеїдами, а в листопаді — за Леонідами. 

Сузір’я

Серед групи зірок ви можете знайти планети. Венера має більш біло-блакитний колір, а Марс — помаранчево-червоний. Різницю між звичайною зіркою та планетою помічають навіть неозброєним оком. 

На нічному небі видно й інші об’єкти — комети, галактики, туманності та зоряні скупчення. Щоб розібратися в усіх астрономічних термінах, не завжди потрібно читати купу теоретичної інформації чи купувати додаткові засоби для спостережень. 

Для аматорів уже існують спеціальні застосунки, які значно полегшують процес споглядання та нагадують про найцікавіші події в небі. А щоб побачити трохи більше, ніж неозброєним оком, достатньо скористатися біноклем — невелика оптика допоможе розгледіти нові об’єкти.

Застосунки для спостереження за нічним небом

Віртуальний планетарій показує об’єкти в небі, які можна спостерігати неозброєним оком та за допомогою бінокля чи маленького телескопа. Застосунок формує карту за вашою геолокацією, ділиться календарем найближчих подій та дозволяє масштабувати небесні тіла.

Застосунок показує 100 мільйонів зірок, понад 3 мільйони галактик та 770 тисяч об’єктів Сонячної системи. Усе, що вам потрібно — піднести телефон до неба. SkySafari допоможе ідентифікувати зорі, планети та сузір’я, а ще — формуватиме карту неба за тим, як ви рухаєте телефон. 

Застосунок пропонує інтерактивну карту за вашою геолокацією, розповідає загальну інформацію про астрономічні об’єкти та допомагає визначити найкращий час, щоб дивитися на небо. Star Walk також пропонує функцію машини часу, яка дозволяє побачити минуле чи майбутнє розташування об’єктів. 

Валерія Шебела

читати наступне