--29821

22 Грудня, 2023

життєстиль

Борис Ґудзяк: три поради митрополита для доброго вечора і якісного життя

«Читання Божого Слова практично останнє, що я роблю перед тим, як вимкнути світло», каже митрополит Борис Ґудзяк у книзі «Жити таїнством. Вісім розмов із митрополитом Борисом  Ґудзяком». 

Борис Ґудзяк є президентом Українського Католицького Університету, митрополитом Української греко-католицької церкви, митрополитом Філадельфійським і одним з найбільших моральних авторитетів в Україні.

«Вечір» коротко переповідає, якими описує свої вечори Борис Ґудзяк у книзі та як вечори згадував владика у своїх інтервʼю.

Дайте собі час сімейну вечерю

«Є прості речі, від яких ми, на жаль, віддалилися. Наприклад, родинна трапеза.

Пригадую з власного дитинства, що ми з батьками завжди снідали та вечеряли разом, вчотирьох. Ми зустрічалися вранці і ввечері в один і той самий час, майже до хвилини

Це був такий простий, але такий унікальний час на те, щоб побути разом. Мені здається, що ось такі, невіртуальні стосунки, є дуже потрібними. Потрібно спілкуватися наживо, бути поруч».

З інтерв’ю Збручу 2014 року

Дайте собі час на відпочинок

«Чи чуємо ми наше втомлене тіло, коли на годину довше засиджуємося вночі на новинних сайтах і у соціальних мережах? Я сам себе часто на цьому «ловлю»: коли неможливо відірватися від монітору, бо важко не знати, що відбувається в Україні.

Однак над цим треба працювати, контролювати себе.

Буде дуже неправильно, якщо ми будемо цілий час втомленими

Не варто щоразу думати: «Якщо я цього не зроблю, ніхто не зробить. Якщо я дам слабинку, світ завалиться»…

Погляньте, навіть тварини відпочивають, навіть вони потребують зупинки. Згадайте, як на вулиці ми бачимо часом нервових, «смиканих» бродячих собак. Вони завжди готові тікати, або огризнутися, захищатися. Так само і люди.

Коли ми цілий час «на ногах», коли не спілкуємося достатньо і тепло з близькими, ми стаємо як ті собаки — зі «загнаним» блиском в очах

Дайте собі зовсім трохи часу на відпочинок, часу на певне споглядання, на здорову самотність».

З інтерв’ю Збручу 2014 року

Дайте собі час на здорову самотність

«У нашому канонічному праві прописано, що священнослужитель зобов’язаний щодня молитися або вечірню, або утреню, або всі часи, або їх може бути замінено Ісусовою молитвою. І мені важливо, щоб літургійні відправи були співаними, а не читаними.

Важливим для мене є і читання Святого письма. Я стараюся щодня ввечері перед сном читати його

Для розвитку молитовної дисципліни мені важливо бувати в монастирях. За минулі сорок років я проводив в монастирі в середньому місяць на рік. Колись в Україні, оскільки я не був парафіяльним священником, старався на вихідні їздити до Унівської лаври.

В Італії я зупинявся у «Студіоні» студитському монастирі, де колись був настоятелем Блаженніший Любомир, потім навідувався до монастиря бенедиктинців.

З роки служіння в Паризькій єпархіі багато разів на рік я їздив у Шевтонський монастир у Бельгії, це також бенедиктинський монастир.

У духовній практиці для мене важливі такі духовні вправи як реколекції. Декілька днів чи тиждень зазвичай під проводом духовника проводити час, позначений молитвою.

Зазвичай це було в монастирі, у час ковіду це було онлайн. Я зустрічався з духівником, він пропонував мені теми для молитви, зокрема, тексти зі Святого Письма для осмислення. Останнім часом я стараюся двічі на рік мати такі духовні вправи».

з книги «Жити таїнством. Вісім розмов із митрополитом Борисом Ґудзяком»

Лягайте на одну годину спати раніше, радить Борис Ґудзяк

«Раджу вам і собі на одну годину раніше лягати спати, аби на годину довше відпочити і на годину раніше прокинутися.

А ще бажаю знаходити час на тишу, на молитву. Хоча б на п’ять хвилин. Це кардинально змінює життя».

інтерв’ю The Ukrainians, 2014 рік 

Борис Ґудзяк біографія

Філадельфійська Архиєпархія Української Католицької Церкви переповідає біографію Бориса Ґудзяка, яку ми подаємо в скороченому вигляді:

  • Народився 1960 року в Сиракузах, штат Нью-Йорк, в українській родині, що емігрувала до США після Другої світової війни.
  • Бакалаврський ступінь з філософії та біології він здобув 1980 року в Сиракузькому університеті та цього ж року розпочав навчання в Римі під проводом патріарха Йосифа Сліпого.
  • Після вивчення богослов’я в університеті папи Урбана та отримання диплому бакалавра повернувся до Америки, і почав працю над докторською дисертацією з славістики та візантиністики в Гарвардському університеті.
  • 1992 року переїхав до Львова. Далі займався освітою, став ректором ректором Львівської богословської академії, яка стала зрештою Українським Католицьким Університетом. Він зараз є потужним освітнім осередком як для юнаків та дівчат, так і для дорослих (Львівська бізнес-школа, наприклад). З 2013 року Борис Ґудзяк є президентом УКУ.
  • Згодом також став єпископом для українців-католиків в Франції, Бельгії, Нідерландах, Люксембурзі та Швейцарії.
  • Архієпископ Борис був активним учасником Революції гідності 2013/2014 років, часто виступав в українських та міжнародних ЗМІ.
  • Є кавалером Ордену Почесного Легіону, найвищої нагороди Французької Республіки. Отримав нагороди:
    • Яна Новака-Єзьоранського у Польщі як визнання його вкладу у розбудову громадянського суспільства у центральній та східній Європі
    • університету Notre Dame
  • Є почесним доктором своєї альма матер – Сиракузького університету,
  • і лауреатом премії Василя Стуса.
  • Володіє англійською, українською, італійською, польською, французькою, російською та німецькою мовами
  • Почесний громадянин Львова. Пластун, голова наглядової ради скаутської організації «Пласт».
  • Офіційна церемонія інтронізації архиєпископа митрополита Філадельфійського УГКЦ Бориса Ґудзяка відбулася 4 червня 2019 p., у катедрі Непорочного Зачаття у Філадельфії.
  • Владика Борис став сьомим архиєпископом і митрополитом Філадельфійської митрополії УГКЦ.

Читайте також:

  • Що робить Святий Миколай після робочого дня? Вечори актора Олега Топилка, який виконує цю роль майже 20 років
Ірина Андрейців

Ірина Андрейців

шеф-редакторка “Вечора”

читати наступне

Наш YouTube

переглянути останні відео