9 Липня, 2023
корисне
Вперше ночую в горах: що необхідно взяти зі собою. Поради досвідченого мандрівника
Автор: Тучак Оксана
Цьогоріч для літнього відпочинку обмаль варіантів. За кордон не всі можуть поїхати, морські пляжі заміновані, а за Шацькими озерами пильнують білоруси. Тому – гайда в гори. Якщо ви ніколи не ночували в горах, то зберігайте собі поради. Все найважливіше зібрав “Вечір” ми разом із досвідченим мандрівником.
Орест Ших
Cпівзасновник та СЕО “КРОК УКРАЇНОЮ”, досвід походів Карпатами – 8 років.
Що взяти, щоб було комфортно в поході
Візьміть наплічник на 75 л – 90 л із широкими лямками та спеціальною “дихальною спинкою”. Так ви точно донесете все корисне для вашого вечора у горах.
Обрали місце для табору – пошарудіть палицею по кущах, щоб відігнати змій (їх не мало б бути, але краще перестрахуватись). Розкладайте намет, поки не стемніло. Він має бути з металевим каркасом і тамбуром. Там можна зберігати речі та дрова.
Спершу перевірте, чи можна розпалювати вогонь там, куди ви йдете. У заповідниках ватри заборонені, мусите купувати пальник. Із шлангом та перехідниками-конекторами до балону. 230 грам газу в ньому вистачить на 20-25 циклів горіння тривалістю 3-4 хв.
Вечеря має бути максимально калорійною. В магазинах із спорядженням є сублімати або сушені страви, їх достатньо залити окропом. Беріть те, що до смаку і розрахуйте порції, їсти потрібно тричі в день.
Поїли – помийте посуд і приберіть всі залишки продуктів у тамбур намету. Бо ваші смаколики можуть привабити ведмедів, лисиць чи диких кабанів. А такі нічні гості вам точно не потрібні.
Зібрались спати – розгортайте спальний мішок. Найкращі спальники – кокони, беріть ті, що для температури +5 – 0. Щоб було м’якенько спати, килимок варто обрати тришаровий, альтернатива – надувний матрац.
Навіть під найяскравішими зорями потрібно окреме світло в намет. Беріть світильники та ліхтарики на батарейках, а не на акумуляторах, так практичніше.
Гірський дрес-код
Щоб переночувати на вершині, доведеться йти увесь день через ліси під палючим гірським сонцем. Ваш мастхев – баф або навіть два, кепка, сонячні окуляри, захисний крем.
Дві футболки, на зміну, можна додатково літню компресійну термобілизну. Прихопіть вітрівку з капюшоном. Штани чи лосіни теж варто обрати трекінгові, чи поєднати компресійну термобілизну із шортами. Потрібно максимально захистити ноги від ран і подряпин.
Взуття має бути спеціальне, з надійною мембраною і протектором. Але ще киньте в рюкзак легкі кросівки чи сандалі, бо грунт на маршруті різний. Ну і дві-три пари шкарпеток, бо одну ви точно можете спалити, коли будете сушити на вогні.
Будьте обережні. Не ставте взуття і мокрий одяг надто близько до відкритого полум’я. Краще нагрійте камінь, одягніть на нього шкарпетку і запхайте це у черевик. Пісок теж згодиться для такої маніпуляції. Можете спробувати висушити шкарпетку на палиці біля вогню. Але це не маршмелоу – подалі від полум’я
Аптечка і необхідні дрібнички
Щоб ніч була спокійна, без комарів, температури та болю – зберіть собі гірську аптечку. Туди варто покласти наколінний та надп’ятково-гомілковий бандаж, еластичний бинт, термоковдру, щось від алергії. М’ятні цукерки, мазі проти набряків, вітамін С, сорбенти, анальгін, аспірин, лейкопластири та таблетки для очищення води.
Візьміть кілька пачок презервативів, це хороший гідроізолятор. Із важливих дрібниць – сокира, клейка стрічка, спрей від комах, крем від засмаги, окуляри, термопакети, павербенк, міцний алкоголь для дезінфекції. Випити можна лише після походу, щоб вистачило сил на мандрівку.
Не забудьте про перекуси дорогою. У вашому рюкзаку обов’язково мають бути енергетичні батончики, суміші горіхів і шоколад. Вода – літр-півтора на особу – вищого ступеня мінералізації і негазовану. Але дізнайтеся, чи на маршруті є джерела, щоб поповнити запаси. Змішуйте гірську воду з тією, що у пляшці.
Запорука безпеки в горах – це йти у похід групою. А найкраще – з досвідченим мандрівником чи гідом. До гучної компанії не наважиться підійти навіть бурий ведмідь.
Буде корисно почитати, де і які обмеження для ночівлі в наметах є в Україні зараз, під час воєнного стану.