--11897

23 Червня, 2023

корисне

Вечір на природі: де можна ходити в ліс, палити багаття і спати в наметі. Обмеження по країні (доповнено)

Посидіти ввечері біля вогню — можна зараз чи ні? А ночувати в наметі у комендантську годину? “Вечір” зібрав відповіді на ці та інші питання щодо відпочинку на природі в умовах воєнного стану.

Державна агенція розвитку туризму (ДАРТ) повідомляє, що подорожувати країною під час воєнного стану не заборонено.

Але радить врахувати при плануванні подорожі, зокрема:

 1. Актуальний графік роботи туристичних локацій та інфраструктури;
 2. Дію комендантської години, яка, як правило, триває з 00.00 до 05.00;
 3. І загальні обмеження щодо подорожі Україною, і обмеження в області та конкретному місці відпочинку. 

Дозволи і обмеження у 15 регіонах ДАРТ зібрав у правилах подорожей Україною від 23 травня 2023 року.

Загальні обмеження для подорожей у 2023 році

 1. По всій території України заборонені походи, сплави, прогулянки та екскурсії маршрутами біля об’єктів критичної інфраструктури, стратегічних та військових об’єктів.
 2. Недоступні туристичні точки, наближені до кордоні Росії та Білорусі.
 3. Обмежений доступ до лісів, водойм, гірських маршрутів в окремих областях.
 4. Відпочинок на сході та півдні України, особливо у прифронтових зонах, є небезпечним через активні бойові дії. Варто утриматись від подорожей територіями, які були під російською окупацією.
Пікнік ввечері на природі з баганням, чоловік на фоні вогню

Чи можна ночувати в наметі на природі під час комендантської години

У Законі України “Про правовий режим воєнного стану” та Постанові Кабміну України про обмеження свободи  пересування громадян у місцевостях, де введено воєнний стан, нічого не сказано про ночівлю у наметі.

Цими документами така ночівля не заборонена.

Але на практиці ночівля у наметі краще узгоджувати з органами місцевої влади. Наприклад, у Відділі туризму Івано-Франківської ОДА “Вечору” розповіли, що туристам, які узгодили із місцевою владою свій маршрут та місце зупинки, перешкод для ночівлі чинити не будуть.

“Якщо люди попередили місцеву владу, про них знають, і під час комендантської години вони у наметі, а не гуляють місцевістю, то затримувати їх не будуть”, — пояснюють у Відділі туризму. 

У Головному управлінні Нацполіції у Хмельницькій області “Вечору” порадили зупинятись для ночівлі з наметами у кемпінгах: “Так буде спокійніше і туристам, і патрулю, який контролює дотримання комендантської години”.

Чи можна ввечері розводити багаття або купатися в озері поряд з наметом 

За правилами подорожей ДАРТ, у регіонах діють різні обмеження для відпочинку на природі. Десь багаття ввечері дозволене, десь — ні.

Перед тим, як збираєтеся на відпочинок, відкрийте сторінки місцевих органів влади, поліції, ДСНС своєї області, чи не ухвалили нові зміни.

А ночівля в наметі не викличе питань у випадку, якщо туристи перебувають у наметі, а не гуляють місцевістю. Тому всі розважальні заходи, з купанням включно, варто закінчити до початку комендантської години.

А тепер поговоримо про обмеження по регіонах детальніше. 

Що треба знати про обмеження по областях для відпочинку на природі 

 • У Києві та області заборонено йти в ліси та зелені зони поза межами житлових масивів. Не можна сплавлятися водоймами. А вогонь ввечері розпалити можна в садибах і комплексах відпочинку, які працюють.
 • На Черкащині можна відпочивати біля водойм, але тільки тих, які визначила ОДА. Офіційно в Черкасах діє 5 пляжів: три комунальні – Митницький, Казбетський і Соснівський-1, й два приватні. У ліси не можна. 
 • На Полтавщині теж не можна в ліс. Можна купатися, але без плавзасобів. 
 • На Вінниччині можна на водойми,  окрім місць, де є об’єкти критичної інфраструктури, і у прикордонній зоні. В ліси не можна.
 • На Житомирщині не можна в заповідники та водойми поруч з об’єктами критичної інфраструктури, решта дозволена.
 • На Дніпропетровщині та Кіровоградщині не можна в ліси і кататися по воді човнами, катерами, водними мотоциклами тощо. 
 • На Волині не можна сплавлятися на водоймах під мостами та йти в ліс біля білоруського кордону. Можна купатися в річках та озерах у місцях масового відпочинку, зокрема на озері Світязь.  
 • На Львівщині можна в ліс, але не на транспорті. Винятки: лісом пролягає транзитний шлях або веломаршрут. Розпалювати багаття можна тільки у відведених місцях. Заборонені походи, сплави маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об’єктів.
 • На Закарпатті можна в ліси, але деякі маршрути закриті, як-от частина Ужанського національного парку та Карпатського біосферного заповідника, які межують з кордонами інших держав. Закриті також гора «Піп Іван» та водоспад «Ялинськкий». Не можна літати  на одномоторних літаках.  
 • На Івано-Франківщині можна в гори й ліси. На території Буковелю заборонено кататися у лісах на джипах, квадроциклах, баггі та мотоциклах. 
 • На Тернопільщині можна в ліси. Усі туристичні об’єкти працюють у звичному режимі та відповідно до затверджених графіків. Туристично-інформаційні центри міст Тернополя, Теребовлі, Чорткова і Заліщик створюють локальні туристичні маршрути з екскурсійними програмами.
 • На Рівненщині можна в ліси, однак не всюди. Заборонено відвідувати північні частини шести територіальних громад: Локницькій, Зарічненській, Висоцькій,  Миляцькій, Старосільській, Березівській.
 • На Хмельниччині можна в ліси, але заборонено розводити багаття і заїжджати в ліс на будь-якому транспорті, крім велосипеда.
 • На Чернівеччині у ліс можна. Але туристичні локації, розташовані за 5 км від прикордонної смуги, відвідувати можливо тільки з дозволу прикордонників.
 • На Сумщині не можна в ліс. В області зараз працюють над правилами для тих, хто хоче відвідувати такі місця для навчального процесу. Відпочивати потрібно в межах міст та паркових зон.
 • На Миколаївщині діє заборона відвідувати пляжі вздовж Чорноморського узбережжя, а також пляжі самого міста Миколаєва. Проте не заборонено перебувати  на Тилігульському лимані. Також можна відпочити у Мигії та Актовому (здебільшого це кемпінг та рафтинг). Багаття палити (як, наприклад, на Івана Купала) – лише за наявного дозволу від військового командування. Ліси відвідувати заборонено, окрім заповідних територій.
 • На Одещині не можна купатися в морі, а також ловити рибу та морепродукти у відкритих водоймах. 

Та наголошуємо: перед плануванням перевірте місцеві органи влади, чи немає якихось змін.  

Читайте також: Де поїсти в Буковелі – 10 класних міст від шеф-кухаря

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне