--26660

1 Грудня, 2023

наш запал

«Які подарунки? Відпочили з пивом, і вже добре»: як давні українці проводили вечори на Святого Миколая

Автор: Філ Пухарєв

Не важко здогадатися, що цей текст про Миколу. Але не про Вересня і тим більше не про Тищенка. А про того, що Святий.

Увечері перед 6 грудня (нова дата свята, затверджена ПЦУ) дірект Святого Миколая тріщить від повідомлень українських дітлахів. Хтось просить покласти під подушку найновішу Playstation, хтось — дохлого Путіна (будь ласка!). 

Та чи не губимо ми первісний сенс свята у зимовому марафоні подарунків? Яким воно було для наших прабабусь та прадідусів? Із цим «Вечору» допомогла розібратися Ярослава Музиченко, етнологиня, наукова співробітниця Національного центру народної культури Музей Івана Гончара.

Як свято потрапило в Україну

За франшизою від язичників. Праобразом Святого Миколая в українців був Дід. У день зимового сонцестояння (нині — Різдво) він підкидав добрякам приємні плюшки, а негідників карав.

Білий Дід згадується у народних казках. Одна з них розповідає про простака, що вирушив на пошуки Летючого корабля, щоб засвататися до царівни. Іде він лісом, а назустріч йому — дідусь. Каже: «Cинку, чи не пригостиш мене?». «Гаразд, — відповідає хлопець. — Але наїдки в мене прості». Зазирає до торби, а там, невідомо звідки, з’явилася запашна паляниця та свіже молоко. Повечеряли, дідусь сказав парубку лягати спати. А вранці той знайшов омріяний Летючий корабель.

Коли Володимир Великий привіз у Київ християнство, традиція не зникла, але зазнала ребрендингу. На зміну Білому Діду прийшов Микола Чудотворець. За легендою, мир-лікійський  священик  визволяв невільників, рятвав мандрівників у біді та обдаровував бідняків. Церква канонізувала Миколу після смерті, і відтоді християни вшановують святого 6 грудня (за світським календарем раніше припадало на 19 грудня).

«Після язичників образ трансформувався: на Заході — у Санта Клауса, в нас — у Святого Миколая. Між першим і другим є чимало спільного. Бо Сінті Клаас, від якого походить ім’я останнього, і є Святий Миколай. Просто він по-різному називається у різних народів. Санта залишає чемним дітям подарунки, а тим, хто поводився погано — вуглинку. Це те саме, що різка від Святого Миколая. Цікаво, що брудну роботу за Миколая робить чорт», — Ярослава Музиченко.

Як провести вечір на Святого Миколая: лайфгаки від давніх українців

  • Влаштуйте собі вихідний. Чому б і ні? Наші пращури були тільки «за».

«У давнину українці тяжко працювали. Але і суворо дотримувалися релігійних традицій. Якщо на Святого Миколая не можна братися за роботу — значить, не можна», — Ярослава Музиченко

  • Заколядуйте. Ні, ще не зарано. Тим більше, що Святий Миколай згадується в українських колядках не просто так.

«На Миколая дорослі співали за столом, а молодь вперше йшла з колядками, де згадується Миколай.  Співали також кант святому, що дійшов до нас  — “Ой, хто, хто Миколая любить…”», — Ярослава Музиченко

  • Спечіть «миколайчиків». Залиште медового пряника у вигляді святого дитині під подушкою, разом з подарунком. Беріть приклад із українських містян ХХ століття.

«Що діти залишають Санта Клаусу біля комину? Молоко та печиво. А наші пращури пекли печиво для малечі на Миколая», — Ярослава Музиченко

  • Покличте хейтерів на пиво. Саме так! Перед днем Святого Миколая давні українці варили крафтовий алкоголь, щоб пригостити ним друзів. І ворогів теж.

«Пиво варилося з ячменю. Потім всі збиралися гуртом і браталися, просили один в одного пробачення. Ритуал міг розтягнутися до пізнього вечора. Але пили небагато, бо зранку чекала робота», — Ярослава Музиченко

  • Задобріть худобу. Звісно, якщо вона у вас є. Якщо ж ваш годувальник — це ноутбук, хоча б протріть на ньому пил.

«Cвятий Миколай — це ще й покровитель тварин. Тому корів і курей в цей день годували добре», — Ярослава Музиченко

  • Запасіться подарунками (або ні). Звичай класти під подушку дітям подарунки вкорінився на Правобережній Україні, що входила до складу польсько-русько-литовської держави.  У 1920-30-х галичани в містах дарували малечі зошити або ковзани. На відміну від них, східним українцям, що були вже під «совєтами», про Миколая навіть згадувати було заборонено.

Чому Святий Миколай — тру, а Дід Мороз — ні

Святий Миколай є далеким родичем Санта Клауса, хоча й менш популярним. А от Дід Мороз — чистісінький фейк. Його образ росіяни, як завжди, нахабно вкрали у «ненависного Заходу». 

«У російській культурі Мороз здавна був злим і підступним ворогом. Та років через 200 росіяни “прорубали вікно в Європу” та звернули увагу на німецькі листівки з ялинками та дідом в червоному кожусі. Ось вам і Дід Мороз. У середині 1930-х радянська влада перекрутила свято на свою користь. Відтоді на ялинку вішали червону зірку, а Дід Мороз і Снігуронька приходили до пролетарських дітей, а не до “куркульських”», — Ярослава Музиченко

Чого святу не вистачає сьогодні

Сучасний Святий Миколай — це не лише бородатий дідусь з ікон, а й популярний святковий бренд, що вийшов за межі суто християнського сприйняття. Понад тридцять років українські діти знову отримують на Миколая омріяні подарунки, а їхні батьки затягують ремені в сімейному бюджеті до наступного року. Здавалося б, що могло піти не так?

«Вечір на Святого Миколая перетворився на біганину крамницями. Але зверніть увагу, що той же Санта Клаус не приносить подарунки просто так. Перед тим, як іти спати, діти повинні залишити для нього гостинця. Це привчає їх до доброти та вдячності. В цьому справжня суть свята. Такої культури подяки на Святого Миколая нам бракує. Ми теж могли б навчати дітей виявляти свою вдячність. Це може бути лист Миколаю з подякою або ж звичай «Передай добро іншому» (на кшталт Таємного Санти), коли ти робиш таємний подарунок тому, хто потребує цього особливо», — Ярослава Музиченко

Коли Миколая 2023: дата

Ще раз нагадаємо, що тепер ми святкуємо День святого Миколаю в нову дату. Тепер це не 19, а 6 грудня.

Фото та ілюстрації — з цифрової колекції Музею Івана Гончара

Також читайте на «Вечорі» про те, як давні українці лякали один одного на Геловін

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне