--10055

6 Червня, 2023

вечорниці

7 документальних фільмів про нові і давні злочини Росії: добірка від Docudays UA

Від геноциду до екоциду через війни та репресії: політичних та воєнних злочинів у росії багато, вони різноманітні. Частина – дуже масштабні.

Організатори фестивалю документального кіно поділились з “Вечором” добіркою фільмів про ті злочини росії, які були вчинені на території України.

День незалежності, режисер Володимир Тихий

Стрічка про те, як різні люди в різних місцях проживають один важливий день.

Дія фільму розгортається протягом одного дня — 24 серпня 2022 року, під час святкування 31-ї річниці відновлення державності України. Фільм складається з місць та людей, що добре передають дух теперішнього воєнного часу.

Місце дії фільму — як у порівняно безпечному Києві та Львові, так і в постійно потерпаючому від ракетних ударів Харкові та Миколаєві; як в окопі на передовій під Донецьком, так і на піску одеського пляжу.  

Чорнобиль 22, режисер Олексій Радинський

У цьому макабричному епізоді російського вторгнення переплітаються катастрофічні сценарії з минулого та теперішнього.

В окупованій Чорнобильській зоні qвідчуження анонімний інформатор Збройних сил України таємно фільмує пересування російських військ. Працівники/-ці ЧАЕС обговорюють свій досвід перебування на окупованій росіянами атомній електростанції.

Фільм створено в межах проєкту “Розплата: Свідчить Україна” (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні.

Маріуполь. Сто ночей, режисерка Софія Мельник

Анімаційний фільм “Маріуполь. Сто ночей” розповідає історію маленької дівчинки, що прокидається від вибухів 24 лютого 2022 року та намагається знайти когось живого в палаючому місті.

Прототипом головної героїні фільму була Аліса, чотирирічна дівчинка, яка залишалася в оточеному Маріуполі протягом всього часу облоги, вона також перебувала на “Азовсталі” в останні тижні захисту міста. Коли рашисти дозволили евакуювати цивільних з території заводу, Алісу відділили від її мами.

Зерна голоду: Україна 1933, режисер Ґійом Рібо

Цей фільм оповідає про труднощі розслідування, що йде проти інституцій.

Березень 1933 року. Молодий журналіст із Вельсу, Ґарет Джонс, таємно прибуває до України. У той час країна переживала абсолютно безпрецедентний голод. Запроваджений Сталіним, який тримав його в таємниці, цей голод мав політичне підґрунтя.

Після повернення Джонс застерігає про нього весь світ, але радянські маніпуляції виявляються сильнішими. Це історія масового злочину та брехні.

В Україні, режисери Томаш Волський, Пьотр Павлус

Що сталося з тими, хто залишився, або тими, хто повернувся додому? Чи можна дім навіть називати “домом” за таких обставин?

Поки західний світ насилу намагався зрозуміти звірства російської армії в Україні, які порушують усі можливі конвенції, громадян(к)и Європи обʼєдналися, щоб прийняти майже 8 мільйонів біженців/-ок, які рятувалися з України. Режисери Пьотр Павлус і Томаш Волський беруть на себе складне завдання показати, а не розказати, що відбувається в розбомблених містах і спалених селах.

20 днів у Маріуполі, режисер Мстислав Чернов

Фільм показує, як воно — вести репортажі з зони конфлікту, а також роль та вплив такої журналістики по всьому світу.

Команда українських журналістів/-ок Associated Press опинилася в оточеному Маріуполі. Вони намагаються продовжувати свою роботу з документування звірств російського вторгнення.

Як єдині міжнародні репортер(к)и, що залишилися в місті, вони фіксують кадри, які пізніше стануть визначальними образами війни: смерті дітей, масові поховання, розбомблений пологовий будинок та інші жахи.

Після майже десятиліття висвітлення міжнародних конфліктів, включно з війною Росії проти України, у складі репортерів/-ок Associated Press Мстислав Чернов створює свій перший повнометражний фільм “20 днів у Маріуполі”. Стрічка ґрунтується на щоденних репортажах Чернова та його особистих зйомках власної країни у війні.

Це чітко вималюваний, болісний образ мирних громадян/-ок, які опинилися в облозі.

Залізні метелики, режисер Роман Любий

Влітку 2014 року соняшникові поля та вугільні шахти на Сході України перетворилися на місце злочину площею 12 квадратних кілометрів.

Багаторівневе дослідження збиття рейсу MH17, в якому шрапнель у формі метелика, знайдена в тілі пілота літака, вказує на державу, відповідальну за воєнний злочин, що досі залишається непокараною.

“Вечір” є інформаційним партнером Docudays UA, отут можна почитати про вечори організаторів фестивалю, а тут – про один із фільмів, який нас дуже зворушив. Ну і ще добірка рекомендацій від учасників.

Тетяна Павліченко

Тетяна Павліченко

Редакторка

читати наступне