--18631

18 Вересня, 2023

вечорниці

Чумацький шлях «на замовлення»: як астроном у Харкові показує зірки попри зачинену обсерваторію та міни

Через повномасштабне вторгнення Росії обсерваторія у Харкові не працює, але глянути на кільця Сатурна чи Чумацький шлях через телескоп у місті можна.

Таку унікальну послугу почав надавати астроном Володимир Кажанов. Основне — пам’ятати про комендантську годину і не їхати далеко за місто: міни.

«У нас тут грохоче, але все нормально, приїжджайте!»

Володимир Кажанов — харківський астроном. Раніше працював у місцевому планетарії, проводив екскурсії про зірки та планети для дорослих та дітей, займався популяризацією науки.

З початком повномасштабного вторгнення виїхав з Харкова, аби врятувати родину. Вивіз телескоп та іншу техніку.

На той час у нього уже були попередні замовлення на весну: хтось хотів подарунок на день народження зробити, у когось відпустка планувалась. Все відмінив.

Та один клієнт навіть під обстрілами готовий був спостерігати за зорями:

«Дзвонить якось, цікавиться, де я. Кажу, що в евакуації. А він: «Ой, що ж ви?! Та приїжджайте, покажіть нам зірки. Ми під Харковом, у невеличкому селищі. Тут грохоче, але все нормально. Можете у нас залишитися на ніч». Уявляєте? Це березень був, під Харковом на окружній з півночі стояли загарбники, а мене запрошували». 

До повномасштабної війни спостерігати за нічним небом можна було в обсерваторії або просто серед вулиці. Володимир разом з колегами проводили сеанси «тротуарної астрономії»: декілька телескопів встановлювали в саду Шевченка, всі охочі могли відчути себе дослідниками космосу. Рекордна кількість глядачів — 2000 за вечір.

Під час широкомасштабної війни планетарій не працює, масових заходів не проводять. Тому астроном почав пропонувати індивідуальні виїзні сеанси для двох-трьох людей.

«Я думав: як це буду під час війни розповідати про зіроньки і про космос, — згадує. — Спочатку бачив, що люди агресивні були до всього, навіть до співаків на вулиці. Але потім самі ж: вже не можемо, треба відпочити, відволіктися хоча б на годину».

Через війну посеред ночі зорями не намилуєшся уже, бо треба встигнути додому до комендантської години. І не можна їхати далеко від міста, бо багато територій залишаються замінованими.

Але проблеми астроном тут не бачить: каже, вуличного освітлення стало менше, повітря прозоріше, бо багато підприємств не працюють.

Тепер спостерігати за Чумацьким Шляхом можна і в приватному секторі Харкова, не треба їхати 15-20 км за місто.

Чим темніше на дворі, тим краще видно зірки

Володимир навантажує автомобіль 30 кілограмами астрономічного обладнання і вирушає за любителями зірок. Він може забрати клієнтів своїм транспортом, або ж ті їдуть власним. 

«Вночі зазвичай холодніше, ніж удень, тому слід прихопити теплі речі, чай чи каву. Не забувати окуляри, якщо без них погано бачите. Якщо учасники — діти, то вони на свіжому повітрі після поїздки швидко засинають».

Чим темніше надворі, тим краще видно зірки. За словами Володимира, спостерігати за небом можна вже через годину після заходу сонця. В доковідні й довоєнні часи спостереження могло затягнутися і до світанку. 

Чоловік встановлює телескоп. У нього в руках лазерна указка, якою демонструє сузір’я. Для успішного дослідження зоряного неба треба, щоб був повністю відкритий обрій, не повинно бути високих дерев і будинків поруч.

«Часто люди хочуть подивитися на місяць, коли він повний, або почули в новинах, що буде «кривавий» чи супер-місяць, — пояснює Володимир. — Але він освітлює небо краще, ніж ліхтарі. Для успішного спостереження небо має бути темним».

В телескоп найкраще розглядати новий місяць, коли його не видно на небі, або в першу фазу. Тоді можна роздивитись рельєф супутника

Хто і для чого замовляє зорі у Харкові

Астрономічні екскурсії замовляють різні люди. Часто це батьки, які хочуть показати дітям щось цікаве.

Приходять закохані пари, щоб влаштувати романтичне побачення чи сюрприз на день народження. Бувають люди старшого віку, які все життя мріяли подивитися на зорі в телескоп. На екскурсіях Володимира навіть створюють сім’ї.

На небі є подвійне сузір’я «Зоряна пара». Я розповідаю легенду, дівчина дивиться в телескоп на нього, а хлопець тим часом стає на коліно, дістає обручку. Я вмикаю ліхтарик, і вона говорить: «Так»

Півтори години виїзної астрономічної екскурсії з телескопом коштує 2200 грн.  

«Зараз на смартфон можна навіть Сатурн з кільцями сфотографувати! Підносите смартфон до окуляру телескопа, і готово», — додає Володимир. Він також веде ютуб канал «Астроромантика», на якому більше 170 000 підписників. Там публікує власні відео, зняті через телескоп на різні камери, розповідає цікаві факти. Робить титри до відео різними мовами, тому має глядачів з усього світу. 

Що вражає астронома

Для Володимира найвидовищнішим явищем в небі, яке вдалося спостерігати, було повне сонячне затемнення: «Пощастило двічі спостерігати таке. Це коли вдень настає ніч, а місяць закриває Сонце. Отак дивишся в небо: хмарки пливуть, сонце світить… Потім поступово починає небо темнішати, а згодом від сонця лишається тільки серп. Місяць закриває повністю сонце, гасне останній його промінчик, а в небі залишається темна пляма з яскравою сонячною короною.

В горах під час затемнення різко знижується температура, змінюється вітер, навіть тварини починають неадекватно себе поводити. Оці кілька хвилин, що триває сонячне затемнення, вражень залишають на все життя. У нас в Харкові наступне повне сонячне затемнення видно буде у 2182 році», — розповідає науковець.

Тепер чоловік мріє показати це явище дружині. Варто тільки дочекатися перемоги, щоб була можливість подорожувати.

Кущенко Олена

Кущенко Олена

читати наступне