--13461

11 Липня, 2023

корисне

“Це про гідність”: експерти і пацієнти пояснюють, чому Україні потрібен медичний канабіс

Верховна Рада готується голосувати за законопроєкт №7457 про легалізацію в Україні медичного канабісу. Якщо народні депутати проголосують “за”, то закон передадуть президентові для підпису.

Лікарі кажуть, що медичний канабіс може послабити болі різної природи у людей. Уточнюють, що біль, зазвичай, посилюється надвечір — коли люди не знаходять собі місця в ліжку і не можуть заснути до ранку.

“Вечір” зібрав історії людей, яким такі препарати можуть допомогти жити гідно і проводити вечори без болю.

А також попросив експертів пояснити важливість легалізації медичного канабісу.

Думка експертів:

медичний канабіс-13428

Ольга Завадська

лікарка-терапевт, проєктна координаторка БФ “Пацієнти України”

За 10 моєї роботи в медицині, я бачила багато людей, які живуть з болем.
І поки звично минає ваш вечір, біль людей з хронічним болем часто може збільшуватись і займати весь простір саме надвечір.

Пригадуєте свій стан, коли навіть чимось банальним захворіли – грипом, ковідом, застудою? Або ж маєте побутовий перелом, чи іншу травму. Поки ще день і можна на щось відволіктись, може бути терпимо, а з наближенням ночі стає все нестерпніше і тривожніше. А є люди, з хронічними хворобами, хронічним болем, які щоночі не знають як дожити до ранку, як перетерпіти біль.

Хоча часом біль займає в житті людини так багато місця, що вже немає значення день зараз, ніч, чи вечір.

Проблема знеболення стоїть в Україні давно і довго, але, на жаль, більше для пацієнтів з больовим синдромом, їх родин, та медиків, які їх супроводжують їх в хворобі.

Медичний канабіс – це не про “травичку покурити, щоб легше стало”, ні.
Це група медичних засобів, ліків – олій, таблеток, капсул, на основі канабісу.

Лікарі, науковці, пацієнти неодноразово казали, що такі медичні препарати в рекомендованих лікарем дозах мають високий профіль безпеки і не несуть в собі рекреаційних функцій – “кайфу”, задоволення від наркотичного ефекту.

Це, в першу чергу, ліки від болю, від больового синдрому різного проходження.
І якщо й говорити про задоволення в даному контексті, то хіба про задоволення від того, що нарешті не болить, або болить менше.

В Україні і до повномасштабної війни було багато людей з онкологічними захворюваннями, з важким больовим синдромом різного походження. А зараз кількість людей з потребою в знеболенні різко зросла, бо додались травми війни, які навіть після загоєння можуть роками боліти, ви ж чули, чи по собі знаєте, про що це, коли кажуть “шрами/рубці болять”.

Адекватне, достатнє знеболення для таких людей – це про гідність, про можливість мати нормальну якість життя, зберігати функціональність, жити.

Прийом ліків на основі канабісу може бути корисним не лише у зменшенні чи подоланні болю різної природи, як самостійно, так і в поєднанні з іншим знеболенням, а й в лікуванні тривожних розладів, ПТСР. Окреме поле застосування – це епілепсія, часто це може бути додатковою терапією для зменшення тривалості і кількості нападів, або ж бути використаним при непереносимості основних протисудомних ліків, в тому числі у дітей з цим захворюванням.

Частина людей відмахується від питання легалізації медичного канабісу, так ніби йдеться про якусь дурницю і наркотик для розваги, і це майже те саме, що “мені сьогодні не болить, тому мені це нецікаво”.

Насправді, ця вся дискусія лежить в площині цивілізованості суспільства, і здатності мислити не лише категоріями: “я сьогодні ситий – мені нормально”, це все- такий великий тест на людяність.

Адже це жорстоко і не людяно, відмахуватись від цього питання або ж взагалі протистояти, бо саме тобі сьогодні не болить, в той час, як в цей же вечір хтось не може заснути від болю.

медичний канабіс-13427

Крістіна Абрамовська

пацієнтська організація БО “100% життя”

Питання медичного канабісу вирішено в багатьох країнах світу, включно з Арабськими Еміратами, де дуже сувора наркополітика.

Але ліків на основі медичного канабісу це [наркополітика] не стосується, адже законодавство розрізняє, що є наркотиком для рекреаційного вживання, а що — ліками.

Забороняти канабіс до вживання — це так само безглуздо, як забороняти парацетамол або ібупрофен. Адже канабіс допомагає від болю, в тому числі й фантомному, допомагає уникнути нудоти при хімієтерапії при онкології, ліки на його основі допомагають при судомах при важких формах епілепсії.

А зараз, коли ми маємо десятки тисяч ветеранів та мирних жителів, в яких ПТСР та ампутації, канабіс може стати чи не основним порятунком при цих станах.

Навіть наш найближчий сусід — Польща — вже багато років легалізував медичний канабіс, рецепт на який можна отримати у лікаря, а потім купити канабіс чи ліки на його основі в аптеці. Через це мами з важкохворими на епілепсію дітками покидають Україну.

Зараз, наприклад, активісти в Німеччині домагаються, щоб медичний канабіс оплачувався страховою. Простої легалізації їм замало, вони хочуть мати ці ліки безплатно.

Політики в Україні спекулюють на темі медканабісу, хоча кожен день його відсутності коштує багато болю для українців, які його потребують.

Історії людей, які закликають легалізувати медичний канабіс:

медичний канабіс-13433

Михайло Бакалюк

солдат 47 ОМБр “Маґура”, пережив ампутацію ноги, має фізичні і фантомні болі

Аби полегшити біль, лікарі вводять Михайлу знеболювальні препарати, що позначається на стані серця, внутрішніх органів, нервової системи.

Він закликає підтримати законопроєкт про медичний канабіс, щоб мати можливість приймати природний знеболювальний препарат.

“Застосування медичними закладами такого препарату в якості знеболювального значно знизить больові відчуття і вплив на організм, у порівнянні з наявними хімічними засобами”, — пише Михайло у своєму зверненні у фейсбук.

медичний канабіс-13419

Нія Нікель

мати дівчинки Єви, яка хворіє на синдром Ямуара, його лікують препаратами на основі медичного канабісу

Легалізація медичного канабісу потрібна Україні з багатьох причин. Перша – лікування пацієнтів з високим рівнем болю (онкологія, розсіяний склероз, ампутації і т.д.). Оскільки в медичному канабісі високий вміст седативних – він також чудово справляється з “заспокоюванням” ПТСР, епілепсій, тремору при ДЦП. Те саме стосується контузій та інших травм. Хочу наголосити, що це натуральні речовини і вони не шкодять печінці та іншим органам.

Друга причина – економічна. Ми маємо поля технічного канабісу, які швидко можуть реформуватись в медичний. Великі медичні компанії типу “Фармак” заявили своє бажання працювати з канабісом.

Ну і третя – це вигідно пацієнтам. Оскільки це зменшує середній чек за лікування. Так, щоб приймати ліки на хімічній основі – треба приймати ще супутні для шлунково-кишківникого тракту, печінки, жовчного. З канабісом треба тільки канабіс.

Тобто: ці препарати вигідні економіці України, оскільки ми зможемо їх продавати в Європу. Ці препарати чудово знімають біль, тремор, епілептичні напади та десятки інших симптомів. Вони вигідні пацієнтам, бо дешеві і натуральні, такі, що не мають побічних ефектів.

Моя особиста мотивація в тому, щоб наші люди були здорові і не вбивали частину органів лікуючи умовний ПТСР.

Для мене надважливо, щоб мою дитину з інвалідністю оточував щасливий соціум, який бачитиме проблеми інших людей і сприятиме покращенню якості життя. Тільки щасливі люди можуть думати про те, як зробити зручно людям з інвалідністю. До того, кожен буде думати про власне виживання.

Ну і звісно я хочу, щоб медичний канабіс був легальний через свою доньку Єву. Їй 5, у неї невиліковна епілепсія, напади по 5 разів на день. У неї скручує все тіло і внутрішні органи, вона плаче. До того, як Єва стала приймати ці ліки, у неї було по 100 нападів. Тож ефективність очевидна.

Медичний канабіс, як і будь-які ліки, пацієнти будуть отримувати за призначенням лікаря. Ним не можливо накуритись, оскільки він в лікарських формах: таблетки, олії.

У нас десятки років легалізований морфій та фенобарбітал, але відсутній сплеск зловживань цими речовинами, то з якого дива це має статись з медичним канабісом?

медичний канабіс-13418

Ігор Холодило

військовослужбовець, психолог, відновлюється після поранення і контузії

Під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі 6 липня 2023 року закликав народних депутатів підтримати законопроєкт №7457.

Далі пряма мова:

“Стоїш на зупинці біля супермаркету. А тоді раптово нібито опиняєшся під обстрілом — дивишся в усі боки і намагаєшся зрозуміти, хто стріляє.

Когось із перехожих це лякає, когось смішить. Проте військовим і його рідним у такі моменти зовсім не весело.

Повністю підтримую думку, що Україна повинна мати весь наявний у світі спектр препаратів, які можуть допомогти нашим військовим, ветеранам та цивільним подолати наслідки війни.

Враховуючи те, що ряд країн активно використовує медичний канабіс, ми маємо обов’язково взяти його на озброєння”.

Артем Кузьменчук

Артем Кузьменчук

головред «Вечора»

читати наступне