2 Січня, 2025
життєстиль
корисне
«Мені часто не вірять, коли кажу, чим займаюсь»: як вечорами вчить учнів тренерка з автоспорту Настя
Автор: Ольга Бродська
«Кермуєш авто — керуєш своїм життям» — так вважає тренерка з автоспорту Настя.
Вона вчить майбутніх гонщиків та дрифтерів, а ще допомагає жінкам впевнено почуватись на дорозі.
Вечір.Медіа пристебнув пасок безпеки та розпитав Настю про її вечори за кермом.
З кінного спорту в авто
— Паралельну парковку я опанувала за пів заняття — одну годину, нічого складного. У мене було сильне бажання навчитися кермувати: горіла цим. Коли вперше сіла за кермо? Хм… На колінах у батька рахується? (Сміється). Якщо так, то у п’ять чи шість років. Правда, жага до водіння авто у мене не від нього: тато звичайний водій. Це мама пішла на контраварійне кермування, коли мені було вісім років, вона мене надихала. Досі любить швидкість.
До автівок Настя захоплювалася кіньми:
— Я була в кінному спорті до великої війни. Мала отримати майстра спорту з виїздки, проте не склалось. Моїх коней вбили рускіє… На початку повномасштабного вторгнення я виїхала до Німеччини. Там теж працювала з кіньми, причому рівня гран-прі. Могла б розвиватись у цьому напрямку далі, проте повернулась до Києва.
Тренувалась по шість годин поспіль
Вдома захотілось спробувати щось нове:
— Пішла на заняття з мотоспорту. Там зустріла тренера з автоспортивних дисциплін, вирішила спробувати й це. І… Захопилась настільки, що могла по шість годин не вставати з-за керма. Мала настільки сильну жагу навчитись, що готова була взагалі без зупинок тренуватись. І мої старання дали плоди: нині я уже тренерка. Мабуть, тільки на самокаті ще не їздила (Сміється).
Основні дисципліни автоспорту — це перегони та демонстрація вправності пілота в керуванні автомобілем:
— Перегони — це змагання на швидкість. Є різні види таких перегонів. Наприклад, всім відоме ралі. В Україні нині активно розвивається напрямок під назвою «тайм атак»: їзда по колу без суперників. Друга дисципліна — це їзда, де важлива майстерність пілота. Наприклад, дрифт.
Дрифт — контактний вид спорту
Вночі під мостами та на парковках чути визг та запах горілої резини: це дрифт?
— Ні, це небезпечний вид водіння авто. Заборонений ПДР. Займаються цим аматори. Вони думають, що дрифтують. Насправді ж просто вбивають машини та наражають на небезпеку себе й інших. На сленгу це називається «гасанити» і до спорту відношення не має.
— А дрифт — це спорт. Він має свої чіткі правила. На парковках ночами малолєткі просто валять боком. Тоді як правильно дрифтувати — це постійно їхати в заносі, під час якого задні колеса буксують. Також участь у заїзді є парною, бо це контактний вид спорту. Один пілот називається лідером. Його завдання — проїхати маршрут максимально чітко.
Другий пілот — це переслідувач. Він має проїхати максимально близько до лідера, може навіть задівати його. Його задача — завадити лідеру ідеально проїхати маршрут. Під час змагань ти один раз їдеш лідером, що простіше, інший переслідувачем. Нема такого, що у тебе тільки одна роль.
Все залежить від витримки та мети
Настя навчає як перегонам на швидкість, так і дрифту:
— У мене дуже різні учні. Деякі приходять з парковок вчитися дрифтувати по-справжньому, але таких мало. Хтось здійснює свою мрію, бо автоспорт — це недешеве гобі. Є чоловік, який за тиждень з нуля підготувався до того, що поїде на змагання.
До нас їдуть навчатися з різних міст. Приїжджають, знімають готель. Зранку можуть по чотири години тренуватися, потім перерва і ще дві години. Хтось витримує темп навчання дві години через дві години. Все залежить від витримки та мети. Плюс добре мати гарну вестибулярку та фізпідготовку: втримати кермо під час тренувань непросто.
— Крім цього, я проводжу уроки з контраварійного водіння. І часто після курсу водій починає цікавитись уже спортивною їздою. Недавно якраз моя учениця з контраварійної підготовки захотіла опанувати кільце і задумалась про дрифт.
Пмс моторспорт
Саме з контраварійного кермування у Насті стартував окремий, її власний курс:
— Я назвала свою школу «Пмс моторспорт». Так, сама над собою прикалуюсь. У дівчат дійсно інакше працює мозок. Вони правда часто можуть тупити під час навчання. Проте інакше — не означає гірше. В Європі та США жінки у автоспорті — це норма.
У нас навіть звичайна водійка — це «баба за кермом»… А я ще й білявка. Коли кажу, чим займаюсь, мені часто просто не вірять. Але коли бачать мене за кермом — це непідробний захват. Хочу створити дівочу спортивну команду в майбутньому.
А поки зробити так, аби наші жінки впевнено почували себе на дорозі. Проте вчу я всіх охочих: і дівчат, і хлопців.
Лосиний тест
Особливо важливо це для вечорів, коли орієнтуватися на дорозі важче:
— Є лосиний тест для темного часу доби. Розігруємо ситуацію: на дорогу вискакує лось, ти їдеш на великій швидкості. Треба обʼїхати лося так, щоб лишитися на прямих колесах. З переляку водій може сильно та різко вдавити педаль гальма у підлогу. Проте чи буде зупинка?
Навряд, бо заблокуються передні колеса і все. Тому я вчу гальмувати поступово: тиснути на педаль дозованими рухами, щоразу потроху збільшуючи силу.
Також Настя вчить відчувати авто у темряві:
— Спочатку треба освоїти габарити машини. У нас багато фішок, конусів. Вчу затормозити чітко перед конусом, заїхати у темний тунель. Я працюю незалежно від пори року та часу доби.
Випало заняття на восьму вечора — вчимося їзді у темний час доби. Ожеледиця? Окей, опануємо зимове кермування. Дрифтувати, на жаль, вечорами ми не можемо. Заняття тривають максимум до другої дня: це гучно, а навколо житлові висотки.
Морепродукти та сквош
Коли у тренерки вільні вечори, вона продовжує тренуватись:
— Ходжу на сквош або просто в зал: підтримую хорошу фізичну форму. Вдома вечеряю рибою чи морепродуктами, спортпіт також вживаю. І сідаю за навчання: я майбутня економістка.
Лягаю рано, іноді і о сьомій вечора можу вирубитись. Виходить, звісно, не завжди. Буває, що засиджуюсь допізна. Перед сном уявляю, як проходжу трасу: ноги у повітрі під ковдрою тиснуть педалі, руки переключають передачі та крутять кермо. Я вважаю, що дівчата можуть все. Якщо дійсно цього хочуть.
Більше про вечори спортсменок:
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
Маланка в Чернівцях, хода Звіздарів у Львові та Новий рік на лінії вогню: це світлини вечорів тижня в Україні
У чому зустрічати Новий рік 2025 — ідеями і образами ділиться стилістка Катерина Воробей
У вільний доступ виклали книгу «Витоки. Путівник українськими звичаями» — ось 5 вечірніх традицій з неї
Вішліст до свят від редакції Вечір.Media. А ще вішліст-бонус від знавчині гастрономії Марії Банько
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня