28 Квітня, 2023
корисне
Мушу вночі довше не поспати: як вчитися і працювати допізна з мінімальною шкодою здоров’ю
Автор: Валерія Шебела
Коли терміново треба завершити важливий робочий проєкт або підготуватися до сесії – у студентів якраз починається гаряча пора – часом доводиться нехтувати сном.
Студенти в такому віці ніби мають наперед заряджену батарейку, тому можуть до останнього готуватися до екзаменів, розповідає кандидатка біологічних наук та співавторка книжки “Коли я нарешті висплюся?” Ольга Маслова.
Фахівчиня каже, що й сама була такою в студентські роки – шукала спосіб, як можна менше поспати. Проте в стратегічній перспективі це погана ідея, яка впливає на здоров’я та знижує якість навчання.
Та якщо справді часу обмаль, а незавершені проєкти та ще не складені іспити нікуди не зникають? Доводиться додатково працювати ввечері та вночі.
Та й студентами зараз часто є не лише 17-23-річні, але й 30-, 40–річні. Є бізнес-курси, нові професії, вивчення правил дорожнього руху перед іспитом на права…
Про що варто пам’ятати у такому разі, “Вечір” розпитав в Ольги Маслової.
кандидатка біологічних наук та співавторка книжки “Коли я нарешті висплюся?”
Ольга Маслова
Як виспатися перед екзаменом чи робочим звітом
Якщо потрібно вивчити багато інформації перед іспитом, а на це є декілька вечорів чи ночей, краще все спланувати заздалегідь. Принцип простий – якщо хочете прочитати та засвоїти матеріал, робіть це не в останню ніч до, а принаймні в передостанню.
Наприклад, потрібно скласти іспит у четвер. Набагато ефективніше повчитися в ніч з вівторка на середу, ніж робити це от-от перед екзаменом.
Річ у тому, що студенту краще забезпечувати себе повноцінним одноблоковим сном щонайменше на 7-9 годин. Інформація вкладеться в голові, а людина зможе швидко реагувати на самому екзамені. Такий сон допоможе відфільтрувати матеріал – запам’ятати все потрібне та відсіяти зайве.
Часто трапляється парадоксальна історія – готуєшся за ніч до іспиту, а потім дістаєш білет і не можеш сформулювати відповідь на питання, розповідає Ольга Маслова. Відтоді нічого не вчиш і додаткової інформації не читаєш.
А вже наступного дня їдеш у тролейбусі й ловиш себе на думці – якби мені зараз поставили питання, то я б на нього відповів. “Усе просто – людина поспала декілька потрібних годин, а мозок за той час засвоїв інформацію”, – каже експертка.
Якщо треба вчитися ввечері і вночі – як краще
Ефективно вчитися ввечері та вночі можна де завгодно. Головне – не в ліжку, де спите.
Якщо під однією ковдрою їсти, спати й працювати, то мозок не розумітиме, коли відбувається зміна фази активності. Натомість йому варто знати, чого від нього очікують, і не шукати додаткових асоціацій.
Якщо ліжко – ваше робоче місце, хоча б його застеліть. Мозок не має асоціювати локацію для навчання з тією ж, де ви спите. А вже потім зможете лягти й швидко заснути, а не витрачати ще 2 години на адаптацію до того, де перебуваєте і що маєте зробити.
Чи варто пити енергетики або пізно їсти, щоб подовше бути бадьорим
Методи для бадьорості в нічний час сумнівні та індивідуальні, каже фахівчиня.
У будь-якому разі важливо не переграти свій організм.
Якщо ми не спимо й підтримуємо себе стимуляторами, то ніби беремо в себе кредит, який доведеться віддавати з величезними відсотками.
Енергетиків краще не вживати. Якщо це разова акція, то з організмом нічого поганого не станеться. Проте не потрібно робити енергетики частою звичкою – склад напою шкідливий для організму, розповідає Маслова.
Краще випийте подвійне еспресо без цукру чи міцний зелений чай.
“Обов’язково потрібно слідкувати за реакцією тіла на такі продукти. Якщо починає калатати серце, вас трусить, краще не експериментувати”, – ділиться експертка.
А ще – поїжте приблизно за 3 год до сну. Та якщо ви обираєте не спати, то й не завантажуйте організм продуктами, адже можете сильно розхитати метаболічне здоров’я. “Я знаю, як це працює зі студентством – коли в гуртожитку хтось починає їсти, а потім усі хрумтять до 3 ночі. Якщо вже шкодити собі, то тільки нестачею сну”, – каже Ольга Маслова.
Недосип – що треба мати на увазі
Разове порушення сну менш шкідливе, ніж хронічна нестачу годин сну.
Якщо ви недоспали, то організм може працювати неефективно. Та якщо впродовж місяця щодня нехтуєте двома-трьома годинами для сну, то вже не можете контролювати, чи нормально почуваєтесь.
Зниження показників відбувається повільніше – людина не встигає помітити різницю між собою в нормальному стані та під час недосипу.
Американська організація CDC вказує, що недосип за впливом на організм схожий на алкогольне сп’яніння. Не варто пускати людей за кермо, тому що їхні показники концентрації уваги та здатності реагувати на подразники значно погіршуються.
Щоб компенсувати нестачу сну, поспіть потрібну кількість часу. Та краще пам’ятати про чергування процесів в організмі. “Досипання не має бути в такій формі, що ви прокинулися о восьмій вечора, а вже опівночі знову лягали спати. З одного боку, організм намагатиметься розбудити вас після денного сну, а з іншого – почне готувати процеси, які потрібно запустити вночі”, – радить Ольга Маслова.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
«Чехи думали, що ми їмо одне сало!»: як рестораторки з Кіровоградщини готують українські страви в Чехії
Як провести вечір у Хмельницькому? 7 порад від засновниці медіа «Лінза» Каті Вовк
«Це вам не естрада»: музкритик Філ Пухарєв написав книгу. Ось топ-5 статей, щоб відчути його стиль
«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня