--57446

7 Січня, 2025

корисне

Коли сон не рятує — 7 типів відпочинку, які наповнюють енергією після різних типів втоми

«Можу спати хоч 9-10 годин на добу, а стан все одно… наче коток переїхав!», — якщо стикались з такою ситуацією, то знайте, що ви не самотні.

Лікарка Сандра Далтон-Сміт із США ніяк не могла зрозуміти, чому навіть довгий сон не дає їй заряду енергії та з’ясувала: сон та відпочинок — це не завжди одне й те саме.

Вона поділилась з журналом FortuneWell своєю ідеєю про 7 типів відпочинку, які можуть наповнити нас енергією вечорами після різних типів втоми.

Вечір.Media ділиться переказом матеріалу.

Сандра Далтон-Сміт

лікарка, докторка медичних наук

9 годин сну і… нічого!

Сандра Далтон-Сміт згадує, як після кількох років медичної практики й догляду за двома маленькими дітьми прийшла до вигорання.

І всі тогочасні рекомендації казали їй, — «Спіть достатньо і сили повернуться, вигорання минеться».

Та скільки б Сандра не спала — 7 годин, як радять Центри з контролю та профілактики захворювань в США (англ. Centers for Disease Control and Prevention, CDC). Або всі 9 годин — але дива не ставалось.

«Я спала 7-8-9 годин в ідеальних умовах, але хоч яким довгим був мій сон, я все одно відчувала втому»

Всупереч популярній ідеї про цілющу властивість сну, у лікарки виник сумнів, — «А що, коли сон не завжди дорівнює відпочинку?».

Далтон-Сміт почала класифікувати причини втоми та шукати шляхи поповнення ресурсів згідно з рекомендаціями науки.

Так у неї виникла концепція — «7 видів відпочинку» (7 Types of Rest).

«Втому я побачила, як стан, коли я була “наповнена”, а потім стала “спустошеною”. Але що саме я віддала і чим його можна відновити, щоб знову відчувати себе енергійною і дужою?»

7 типів відпочинку

Згідно з ідеєю Сандри Далтон-Сміт, щоб відчути себе свіжим і енергійним, треба наповнити себе тип типом енергії, яку ми найбільше витратили.

Вона проаналізувала головні джерела енерговитрат і склала перелік з 7 типів відпочинку:

  • Фізичний
  • Психічний
  • Сенсорний
  • Творчий
  • Емоційний
  • Соціальний
  • Духовний

Може здатись, що, до прикладу, розумовий, сенсорний та емоційний відпочинок ідентичні. Бо пов’язані з роботою мозку і нервової системи.

Але Сандра Далтон-Сміт каже, що сумувала фізіологічні та психологічні фактори та переконана — це різні типи навантаження і тому їм потрібні різні типи відпочинку.

То який тип відпочинку мені потрібен?

Лікарка склала онлайн-опитувальник, який допоможе виявити причини виснаження. А також джерела поповнення своїх «резервуарів».

Якщо не любите опитувальники, то авторка пропонує усвідомлений підхід. Сконцентруватись на думці, що втома може бути різною.

«Більшість людей можуть не усвідомлювати, що втома може бути творчою, фізичною чи соціальною. Подумайте, де ви протягом дня найбільше витрачаєте енергію — на роботі, у повсякденному житті, під час спілкування тощо».

Можна скласти рейтинг найбільш ресурсозатратних занять. І шукати шляхи відновлення енергію тих сфер, де відчуваєте найбільший дефіцит.

Багато людей знайшли ці шляхи інстинктивно, природним шляхом, але самоаналіз допоможе урізноманітнити їх, знайти нові «джерела живлення».

Це теорія, а які конкретні приклади?

До прикладу, людина може працювати у великому офісі з колегами і витрачати енергію на блокування фонового шуму — розмов колег, дзвінки, руху в офісі, клацання, шарудіння тощо.

8 годин підряд її мозок активно працює, щоб фільтрувати з загального шуму потрібні сигнали — робочі сповіщення, звернення колег, коментарі щодо конкретного проєкту тощо.

Внаслідок цього вона може зіткнутися з сенсорним перевантаженням. Роздратуванням й збудженням, як наслідками

Далтон-Сміт вважає, що такому типу втоми відповідає сенсорний тип відпочинку. До прикладу, це може бути час тиші з шумопоглинаючими навушниками.

На думку лікарки такий тип відпочинку дасть мозку «передишку» і він зможе відновити ресурс замість безперебійної обробки зовнішніх подразників.

Людям, які протягом дня витрачають велику кількість творчої та розумової енергії Далтон-Сміт радить ходьбу, біг, йогу чи медитацію.

Тим, хто виснажується великою кількістю соціальних взаємодій допоможе соціальний відпочинок — з часом на самоті або тільки з родиною і друзями, пікнік на самоті, похід соло тощо.

Найкращим рішенням авторка ідеї називає дослідження своєї втоми. Коли ми знаємо, що саме нас виснажує, тоді краще розуміємо, що нас наповнює.

Ілюстрації: unsplash.com
Джерело: fortune.com

Ще про здоровий сон:

Віта Корнієнко

Віта Корнієнко

журналістка «Вечора»

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках

Маланка в Чернівцях, хода Звіздарів у Львові та Новий рік на лінії вогню: це світлини вечорів тижня в Україні

Співала у церковному хорі, а зараз на сцені з Monatik — це вечори Annei з Харкова, яка співає, щоб підтримати інших 

«Плануємо секс і це так круто!»: чи можна підвищити лібідо — пояснює сексологиня