1 Липня, 2024
корисне
Рідні, нам потрібна пауза: чому виник тренд #nocontactfamily і чи є у ньому сенс
Автор: Артем Кузьменчук
#nocontactfamily — це гештег нового тренду у TikTok. Його суть — тимчасове або повне припинення спілкування з рідними, якщо цей зв’язок болісний і травмує.
Для людей у здорових стосунках в родині ідея звучить дивно або й дико. Багато співрозмовників «Вечора» називають вечори з сім’єю найбажанішими.
Втім, відео про розрив стосунків з рідними набирають сотні тисяч вподобань і мільйони переглядів. «Нестерпно, досить!», — йдеться у спільному посланні коментаторів.
Видання Essence шукає раціональне підґрунтя для паузи у спілкуванні з рідними й пояснює — коли це дійсно необхідно.
«Вечір» публікує переказ матеріалу.
Рідні і… токсичні
Користувачі TikTok під гештегом #nocontactfamily досліджують стосунки в сім’ї і ознаки того, коли вони стають токсичними.
«Якщо життя партнерів у шлюбі перетворюється на пекло, то вони розлучаються. Але розрив батьків і дітей, сестер і братів — це табу. Чому так?», — задаються питанням користувачі.
Люди діляться своїми історіями припинення спілкування і враженнями — чи стало їм легше від цього, чи отримали вони бажаний спокій.
Діти пишуть, що пішли на розрив стосунків, бо критика батьків нищила їх самооцінку. Їх звинувачували у всіх власних бідах. Або вимагають реалізації власних нереалізованих бажань. Сестри і брати роблять паузу через постійні конфлікти і образи.
Хтось робить паузу на місяць, інші на рік. Є ті, хто не спілкується понад 10 і 20 років
Ті, хто пішов на паузу у спілкуванні з рідними називають себе «безконтактними» (no contact, NC).
У коментарях до відеоодкровень часто пишуть слова підтримки, — «Ви не самотні у цьому рішенні», «Не картайте себе за розрив, якщо так легше жити».
Згідно з американським опитуванням видання Psychology Today:
Кожна четверта людина відчуває відчуженість від сім’ї
Інше дослідження свідчить: кожен десятий американець прийняв рішення розірвати стосунки з батьками чи дітьми.
За словами психотерапевтки клініки Bloom Psychology & Wellness Домінік Морт’є (Dominique Mortier) такий розрив може бути складною справою. У нього має бути ціль.
Домінік Морт’є (Dominique Mortier), психотерапевтка клініки Bloom Psychology & Wellness
«Приненення спілкування з членом сім’ї не обов’язково означає відсутність контакту. Це може бути виокремлення більшого простору у стосунках.
Фізичного, коли ми зменшуємо кількість і час контактів. Або емоційного, коли ми не обговорюємо певні теми або не ділимося певними досвідами», — каже психотерапевтка.
Домінік Морт’є визнає, що для багатьох людей припинення спілкування з рідними буде складним через усталені культурні цінності.
«Людям доведеться розібратись, що їм заважає викреслити члена сім’ї зі свого життя. Такий розрив може бути пов’язаний з неабияким почуттям сорому й провини.
Але пам’ятайте: кордони — це запрошення
Якщо ви запросили члена сім’ї любити і підтримувати вас так, як вам треба, а він це запрошення не прийняв, значить, ви зробили все, що могли», — пояснює експертка.
Кордони? Чхали ми на твої кордони!
Essence пише, якщо у людини виникло бажання припинити спілкування з членом сім’ї, то є сенс повідомити йому про свої кордони і речі, які ви не хочете більше терпіти.
Якщо член сім’ї ігнорує чи висміює їх, то це сигнал, що потрібний наступний крок.
Пам’ятка для рішення про припинення спілкування:
- На ваші кордони не реагують так, як би ви цього хотіли;
- Член сім’ї не визнає, що заподіяв вам шкоду, не вибачається;
- Його очікування від вас нереалістичні, це викликає почуття сорому й провини;
- Ви зазнаєте будь-якої форми насильства (фізичного, емоційного, сексуального, вербального)
Психотерапевтка Дженніел Тейлор (Jenniel Taylor) розповідає про інші маркери, які визначають: чи потрібна дистанція із сім’єю.
Дженніел Тейлор (Jenniel Taylor), психотерапевтка
Сімейні стосунки можуть бути складними й заплутаними, в них не так легко розібратись, але є загальна формула.
Якщо спілкування з членами сім’ї постійно викликає у вас почуття небезпеки, тривоги, депресії чи стресу — це вірна ознака того, що динаміка стосунків має змінитись.
«Тривожні дзвіночки» у стосунках з сім’єю:
- Жорстоке поводження
Будь-яке жорстоке поводження є нездоровим і руйнівним, негативно впливає на психічне, емоційне і фізичне здоров’я.
- Маніпуляції і контроль
Якщо член сім’ї постійно пробує контролювати ваше життя чи вибір, а вам не дає розвиватись і проявляти власну індивідуальність.
- Неповага до кордонів
Кордони встановлюється для для емоційної і фізичної безпеки. Якщо член сім’ї не поважає і постійно ігнорує ваші кордони, то варто розібратись, чи хочете ви комунікувати з цією людиною.
Дженніел Тейлор попереджає, що відмежування від членів сім’ї не буде простим. Це емоційно непросте рішення і не варто приймати його легковажно.
Нерідко люди у такій ситуації стикаються з почуттями смутку й втрати
«Вам доведеться оплакувати втрату надій на покращення стосунків. Ви можете позбавити себе важливих подій у сім’ї або жити з питанням «А що, якби…».
Можлива й ізоляція від інших членів сім’ї, які не будуть бачити всієї картинки і вважатимуть вас неправими. Зважте всі можливі наслідки розриву і переваги для вашого самопочуття», — каже знавчиня.
5 кроків для припинення спілкування
Essence підсумовує рекомендації психотерапевтів на той випадок, якщо рішення про припинення спілкування, — повного або часткового, на певні теми, — все ж прийнято.
- Проаналізуйте свої дії
Самоаналіз потрібен для того, щоб рішення мало аргументоване підґрунтя, не стало наслідком нещодавніх образ. Варто поставити собі питання, — «Чому виникло бажання не спілкуватись з членом сім’ї?», «Це самозахист чи бажання зробити цій людині боляче?».
Допоможе щоденник, консультація з психотерапевтом чи довірлива розмова з надійним другом, щоб визначити — ситуація потребує тимчасового рішення чи це системна історія, яка потребує довготривалого рішення.
- Повідомте про кордони
Варто чітко визначити кордони або неприйнятне ставлення до себе і спланувати подальші дії, якщо кордони порушать або ставлення не зміниться.
Якщо це безпечно, то є сенс озвучити члену сім’ї прийняті рішення — що саме ви не згодні більше терпіти.
Така розмова може стати «ремонтом» й допомогти нормалізувати стосунки. Якщо ваші потреби ігноруються, це додасть впевненості для припинення чи обмеження спілкування.
- За порушення кордонів — наслідки
Якщо кордони неодноразово порушуються після такої розмови, то це знак того, що настав час наслідків. Залежно від серйозності порушення, це може бути перерва у спілкуванні чи повний розрив.
- Забезпечте собі підтримку
Ментальне здоров’я людини — пріоритет на шляху припинення стосунків. Варто обрати людину, з якою можна поділитись своїми кроками, терапевта або групу підтримки, яка допоможе долати труднощі на цьому етапі.
- Не втрачайте фокус
У момент туги за втраченими стосунками може з’явитись спокуса повернути все, як було. Якщо член сім’ї сам звернеться до вас, то може з’явитись надія на зміни.
За такого сценарію знавці радять зберігати рішучість. Щоб відновлення стосунків було безпечним, у людини повинні бути відчутні та послідовні докази змін протягом тривалого періоду.
Автор матеріалу Essence і запрошені психотерапевти пишуть, що не варто зважуватись на припинення стосунків наодинці.
Доцільним буде використати поради спеціаліста, сертифіковані ресурси, які допоможуть зорієнтуватися на цьому складного шляху до покращення свого життя.
Джерело: Essence