--45486

20 Травня, 2024

під ковдрою

«Справа не в тобі, справа в мені»: як екологічно завершувати стосунки та чому це так непросто

Часто не так складно почати стосунки, як закінчити. Що казати? Як? Може, промовчати й хай здогадається сам/а?

Нас не навчили в школі як правильно прощатися.

Тому «Вечір» дослідив це питання разом з психоаналітикинею та членкинею Українського Психоаналітичного Союзу Оленою Боровик.

В цьому матеріалі ми пройдемо разом шлях від найтоксичніших до найекологічніших варіантів завершення стосунків.

Олена Боровик, психоаналітикиня, членкиня Українського Психоаналітичного Союзу

психоаналітикиня, членкиня Українського Психоаналітичного Союзу Олена Боровик

– Тема завершення стосунків цікава, – розповідає Олена. – Досліджую її уже кілька років. Працюю з тими, хто хоче вийти зі складних стосунків. Або вже вийшов, проте ще переживає через це. 

Думаю, якщо говорити про час доби, то рішення розійтися частіше можуть ухвалюватись вечорами. Ми втомлюємось, змінюється гормональний фон, є час подумати… 

Проте самі завершення скоріше за все відбуваються на вихідних. Вибір потенційних нових партнерів завдяки дейтинговим застосункам здається нам величезним.

Гостинг: не крапка, а багатокрапка

У нашому рейтингу гостинг – найгірший варіант завершення стосунків. Людина просто пропадає і не пояснює причин. Та чи правда, що при цьому нічого не відчуває?

– Люди нині часто уникають близькості через страх бути покинутими, каже психоаналітикиня. – Тому тікають, коли стосунки стають серйознішими чи навіть просто мають натяк на це.

Та не думайте, що людина пропала й все забула. Їй теж боляче, і вона теж проживає травму.

Картинка з хлопцем на дівчиною, які думають

Гостинг залишає багато питань, тому потім тривалий час в головах обох може тривати уявний діалог:

– Ми прагнемо завершувати остаточно. Ставити крапку. Гостинг – це багатокрапка. 

«Я тебе кидаю, бувай»

Трохи кращий варіант завершення стосунків – смс:

– Бувають різні ситуації: партнери у різних містах чи країнах, складно зустрітись. Чи не хочуть, – розмірковує Олена. – Кидають по смс чи через месенджер і одразу блокують. Виходить, що один завершив стосунки, а інший – ні. Бо йому не дали висловитись і часто не називають навіть причину.

Картинка: телефон з текстом

Як краще попрощатись, якщо дійсно зустрітись офлайн нема можливості?

– В таких випадках раджу відеозв’язок чи хоча б аудіо. Через текст ми не можемо почути інтонацію. Потім додумуємо собі те, чого насправді може не бути.

Я, ти + він, вона

Варіант завершення стосунків для пар, яка довго разом:

– Від стосунків лишився скелет, і пара тільки номінально разом, – ділиться Олена. – Проте ніхто не хоче брати на себе відповідальність за розлучення. Тоді у стосунки притягується третій чи третя. І не сильно це приховує чи не приховує взагалі. Хто потім буде винен? Розлучниця чи розлучник

Картинка, де хлопець ховає від дружини коханку під ліжком

«Не можу більше, йду!»

Коли в парі багато конфліктів й чвар, завершення стосунків може стати різким та незапланованим:

– Пік емоцій, сварка. Комусь з партнерів несила витримувати це і він кричить: «Я йду від тебе!» чи «Ми розлучаємось!». Стосунки перериваються, але не завершуються. Потім такі пари можуть пробувати сходитися знову, бо рішення було емоційним й нерозважним. 

Картинка, де хлопець та дівчина сваряться ввечері

Напиши мені листа

Якщо проговорити все голосом нема сил чи можливості, Олена радить написати листа. Не коротке повідомлення, а великий розгорнутий текст з поясненнями:

– Це хороша ідея для тих, хто не любить дзвонити. Жоден текст не передасть інтонацію, але можна написати так, щоб тебе зрозуміли правильно. В ідеалі зробити це з повагою до партнера та до того, що між вами було. Звісно, в такі моменти можуть переважати негативні емоції, які й призвели до фіналу. Та добре було б згадати хороше. 

Картинка, де дівчина пише прощального листа

– До речі, мені часто пишуть листи чомусь, – згадує психоаналітикиня. – Був випадок, коли у мене закохався клієнт і написав листа, що не може далі продовжити терапію через це. 

Був випадок на сайті знайомств: кілька днів попереписувалась з хлопцем, а потім отримала великий лист. У ньому розлоге пояснення, чому ми не можемо бути разом, які ми різні. І це через два дні переписки!

Спокійна розмова

Зустрітись. Сісти за стіл. Подякувати одне одному за приємні миті. Щиро побажати знайти нове кохання і відпустити. Утопія?

– Найкращий варіант завершити стосунки – спокійно поговорити. Таке буває дуже рідко, але якщо ви готові зробити це саме так – зробіть. Цей варіант є найкращим та найекологічнішим.

Тривожні маячки від Олени, що передують завершенню стосунків:

Картинка, де сваряться двоє хлопців
  • Особистісна криза. Партнер проживає складний період і хоче змінити все одразу. Поміж усім іншим й стосунки
  • Проблеми в сексі, які пара не хоче вирішувати
  • Коли людина більше не хоче ні говорити з партнером про стосунки, ні слухати
  • Байдужість. Партнеру тривалий час щось не ок, він живе з болем. Раптом стає байдужим: не прийшов ночувати? Ну і ладно
  • Зникає довіра. Партнери припиняють ділитися одне з одним, живуть на автоматі
  • Багато конфліктів. Коли чвари виникають на рівному місці: «Дратує, як ти дихаєш!»

Завершення стосунків часто приносять нам не тільки свободу, а й нові тату

Наприклад, актор Сільвестр Сталлоне збирався розлучитись з моделлю Дженніфер Флавін після 25 років шлюбу. 

Встиг змінити татуювання на біцепсі з обличчям дружини на зображення свого собаки. Пара знову разом, та портрет дружини Сталлоне не повернув.

Тату Сільвестра Сталлоне

Журналістка «Вечора» Віта Корнієнко теж зробила тату:

– Після того, як розійшлися з хлопцем, ще деякий час спілкувалися (залишилися «друзями»). Кожного разу, коли він дізнавався про мої мінімальні досягнення в роботі, говорив — якби не він, то нічого б цього не було. Але як виявилось, то у стосунках я була його найбільшою підтримкою. Вирішила зробити тату на руці, на видному місці, як нагадування собі, що я надихаю не здаватися, в першу чергу, себе…

Тату журналістки Віти Корнієнко

Одна з найвідоміших історій про розлучення та тату у Джонні Деппа. Під час стосунків з акторкою Вайноною Райдер він набив «Winona Forever» – «Вайнона назавжди». А потім переробив її на «Wino Forever» – «Вино назавжди».

Тату Джонні Деппа

Головний редактор «Вечора» Артем Кузьменчук теж має свою тату-сторі:

– Якось розходилися і поділили заначку – кілька сотень доларів, які зібрали разом. Колишня партнерка взяла ті гроші, пішла в тату-салон і… замовила собі величезний малюнок про який давно мріяла! Мене це здивувало. Це ж пам’ять на все життя про те, як з’явилося тату. Але її гроші — її рішення. 

У авторки цього матеріалу Ольги Бродської татушок поки нема. Але колишній забороняв їй робити будь-що з волоссям. Тому після завершення стосунків вона заплела собі сотню кісок: половину жовтих, половину синіх. І стала на деякий час щасливим та вільним людинопрапором.

Журналістка Ольга Бродська у кафе з косичками

Завершувати стосунки страшно. Але новому не початися там, де ще є старе, правда?

Ольга Бродська

Ольга Бродська

журналістка

читати наступне