--49026

22 Липня, 2024

вечорниці

Щоденник Atlas United 2024. День третій: японська психоделіка, рокова Сердючка та нестримний Жадан

Автор: Філ Пухарєв

21 листопада у ТРЦ Blockbuster відбувся третій і завершальний день благодійного музичного фестивалю Atlas United 2024.

Він подарував публіці виступи неординарних артистів із Японії та Нідерландів, неочікувані інтерпретації вимушено прибраної з лайнапу Вєрки Сердючки, а головне — надію на щасливе майбутнє України та української сцени.

Як це було — читайте у фінальному випуску щоденника фесту від музичного оглядача Філа Пухарєва.

Філ Пухарєв, музичний оглядач, письменник

Український серотонін та японський heavenрhetamine

Cонце сягає обіднього зеніту, тож збиратися до головної сцени публіка не поспішає. Тим часом підземну Shelter Stage відкривають дивовижні музиканти з країни сонця, що сходить.

Якщо вірити мудрому інтернету, heavenphetamine — гурт, який у 2018-му зібрали в Токіо Хірокі та Сара Ода. У 2021-му музиканти переїхали до Грузії, а в 2022-му, — незадовго до повномасштабного російського вторгнення, — записали на київській студії пісню Kyoen та зняли на неї кліп. Нині heavenрhetamine гастролюють по Європі, збираючи кошти на допомогу Україні у війні.

Якщо вас раптом мучить питання, як звучить японський психоделічний рок, то саме так він і звучить. Стиль Хірокі та Сари чомусь нагадав мені про хороший, але нині призабутий тернопільський гурт TikTu.

Не здивуюся, якщо в альтернативному таймлайні ці двоє співають на тернопільському діалекті. Натомість у нашому heavenрhetamine вже навчилися казати українською «Дякую!». З такими успіхами їм і до громадянства недалеко!

Бейонсе, спиш?

Dorofeeva — перша, кому цього дня вдалося розрухати поплавлений натовп перед Main Stage. Надя вгатила по зморених спекою фестивальниках із брандспойту україномовних попхітів, назви яких ви добре знаєте без мене.

Живий супровід співачки взяли на себе учасники інді-гурту HyphenDash, а танцпідтримка розгойдала авдиторію без зайвих рухів.

Паралелі з шоу-програмами Бейонсе, Ріанни, Дуа Ліпи та інших топових західних попартисток помітили б навіть ті, хто мружився від останніх променів столичного надвечір’я.

Бонус-трек від редакції Вечір.Медіа — під час виступу Dorofeeva гість концерту зробив пропозицію своїй дівчині.

Співачка каже, що він дуже просився вийти на сцену. Дівчина сказала «так».

Відео: @nastyabarta

«хейтспіч» грають Сердючку

Якби цей виступ одеських електропанків був сольним концертом, то організаторам довелося б оголошувати солдаут. Стільки людей перед West Stage за всі три дні фесту я ще не бачив!

Дмитро Однороженко та музиканти робили все те, що добре вміють. Закликали підтримувати волонтерів і ЗСУ, матюкали московських попів і картинно відмахувалися від фанів, що вкотре вимагали від них кавер на пісню про Пса Патрона.

Наприкінці виступу драматургію «хейтспіч» зламав Олександр «Колмен» Сердюк. Ведучий оголосив, що за найбільший донат гурт не побоїться зіграти щось із репертуару…Вєрки Сердючки!

₴50 000 на банку — і найзатятіші контркультурники сучукрмузики вже виконують на біс невмирущий шлягер «Гоп-гоп». Звертайтеся!

Одинадцять друзів Жадана

Головну сцену Atlas United 2024 закривали «Жадан і Собаки». Якби хтось років із десять тому сказав мені, що хедлайнером масштабного музичного фестивалю у Києві буде рок-гурт на чолі з письменником, — я б без вагань жбурнув у цю людину книжкою видавництва «Фоліо».

А зараз можу цьому лише радіти, змочуючи вуса у келиху із холодним сидром.

Найцікавіше відбувалося на пісні «Вафлі артек».

Тоді «ЖіС» зібрали на сцені справжній супергурт із проукраїнських лідерів думок. Серед них: Юлія Паєвська («Тайра»), Ірена Карпа, Олександр Колмен (знову він!), Аміль (чи Раміль?) із «Курган & Агрегат», а також милі дівчатка середнього шкільного віку, які викрикували у мікрофон матюки з таким ентузіазмом, ніби збираються викласти це в TikTok. Хіба не легендарно?

Фентезійний рок та справжня сміливість

Ті, хто вижив після розковбасу від «Жадана і Собак», втомлено попленталися до West Stage, де готувалися до виступу головна закордонна хедлайнерка Atlas United 2024.

Після розкішного інтро від Lumos Orchestra перед публікою в образі темної чародійки з’явилася вона — Шарон ден Адель, вокалістка нідерландського метал-гурту Within Temptation.

Цей фентезійний симфорок звучав так, наче Фродо Торбінс, Джон Сноу та Ґеральт із Рівії зібралися разом, аби невпинно їб***шити русню. Однак свій виступ нідерландка присвятила не вигаданим, а справжнім українським героям.

У той час, як чимало вестернів нині уявляють на місці України ядерну пустку із гри Fallout, відчайдушна пані Шарон приїжджає до деокупованої Київщини, щоб зняти кліп про найбільшу війну в Європі за останніх 70 років.

Гадки не маю, як музикантка знаходить у собі сили так палко підтримувати нашу країну в біді. Але без жодних вагань знімаю перед нею ельфійського капелюха!

Atlas розправив плечі

Порівнювати Atlas United 2024 із попередніми Atlas Weekend, як і з будь-якими іншими українськими чи європейськими фестивалями цього літа — некоректно та й просто безглуздо.

Так, локація ТРЦ в рази гірше пристосована до таких івентів, ніж той таки ВДНГ з його галявинами та затінком. Так, щодо розміщення сцен та зручності пересування між ними до організаторів є запитання. Так, три фестивальні дні — це не тиждень, як раніше. І так, хтось обов’язково скаже, що на такі події не варто витрачати кошти, коли в країні четвертий рік лютує велика війна.

Замість того, щоб сперечатися з цим, процитую легендарну фразу Вінстона Черчилля, яку він промовив у скрутні і так само переломні для всього цивілізованого світу 1940-ві: «Якщо ми економимо на культурі, то за що ми воюємо?».

Аби Україна якнайшвидше перемогла, нас повинні чути. Тож зробімо музику гучніше! Сусіди стерплять.

Світлини та відео: Денис Ярошенко

Ще про музичні вечори:

Філ Пухарєв

Філ Пухарєв

читати наступне

Ось про що ми пишемо в інших рубриках