17 Липня, 2023
вечірнє місто
Трансмісія, вино і хеві-метал: як на Подолі вечорами ремонтують велосипеди для жителів звільнених територій
Автор: Ольга Бродська
“Що потрібно взяти з собою:
- Рукавички
- Воду
- Одяг, який не шкода
Велосипеди вже чекають на вас, тому велике прохання не запізнюватися!” – чат проєкту “Сміливі велосипеди”.
Бар і велосипеди на стелі
Вечір буднього літнього дня, 18:00, толока у веломайстерні на Подолі. Попереду – кілька годин серед людей, які прийшли ремонтувати чужі старі велики. Навіщо? Бо вони потрібні жителям деокупованих територій та переселенцям.
Біля входу у дворі – близько десятка роверів у різному стані. Всі вони не схожі на ті, що катаються київськими вулицями: інші конструкції, кошики, рами.
Де ж я схожі бачила? Точно, у Копенгагені. Як мені потім розкажуть, ці велосипеди приїхали з Нідерландів. Є організації, які збирають їх по країні та відправляють сюди.
У Скандинавії та Нідерландах розвинена велокультура. Там біля велосипедних світлофорів є виступи, щоб ставити ноги, поки чекаєш зелений.
Проте лагодити та утилізувати ровери настільки дорого, що їх просто… лишають на вулиці. Купують собі нові, а непотрібні роками можуть стояти на всіх вітрах. А вітрів там вистачає.
Але час, воду і вулицю велосипеди проживають досить легко: майже завжди їх можна полагодити і передати новим власникам.
Сходяться волонтери: хлопець із дівчиною, ще двоє чоловіків.
Дівчина у сукні з ниточкою намиста на шиї стоїть трохи далі, мабуть, прийшла у кафе…
— Це ви журналістка? — питає мене. — Я Марія Леонтьєва, координаторка велотолок. Не ремонтую, навіть не знаю, як це робиться. Ходімо, я вам тут все покажу.
Ми по дошці для вивозу велосипедів спускаємося у майстерню. А там… Там ровери просто всюди! Стоять, лежать, висять на стінах і навіть на стелі.
У кутку дбайливо розставлені різні інструменти, посередині приміщення – стійка, на яку вішають велики для зручного ремонту. А навпроти… бар. А шо такоє? Це місце, куди приходиш покрутити гайки під щось смачненьке.
Ми хеві-металісти
Марія одразу переходить до суті: ось вам цифри і статистика:
- За одну велотолоку ремонтують 3-5 велосипедів.
- На толоку приходить щоразу від 2 до 20 волонтерів.
- 165 великів відремонтували від старту проекту.
- Близько 20 штук зараз на складі готують до відправки.
Марія знає свою справу. А де її велосипед?
– Я сама з Криму. Мій велосипед там. Чекає мене…
Проєкт “Сміливі велосипеди” стартував у листопаді минулого року, організатор – БФ “Сміливі”, який займається допомогою жителям звільнених територій.
Марія уже була волонтеркою фонду, але захотіла саме у цей проєкт:
– Бачу у подруги сторіз, що є різні вакансії – типу, хто хоче приєднатися. Я така: ок, клас, хочу допомагати, хочу себе десь задіяти. Тож тепер займаюсь тут організацією, спілкуюся з майстрами і волонтерами.
Велосипед можна отримати через сайт, заповнивши гугл-форму. Є варіант попросити транспорт суто для себе, але краще нехай це зробить представник громади.
– Треба вказати, скільки і кому саме потрібні велосипеди, – розповідає Марія. – Ми орієнтуємося більше на людей, які працюють у сфері інфраструктури: наприклад, залюбки передаємо комунальникам, лікарям, енергетикам. Маємо знати, що переданий велосипед використовуватимуть по-максимуму.
Повз пробігає Юля, у неї в руках хвилину тому було біле вино, а зараз трансмісія:
– Ми хеві-металісти!
Велотолока схожа на рок-концерт: багато металу, рукавиць з обрізаними пальцями, ритму, довгого волосся і вогню в очах.
Рубашки для великів
— А де рубашка? — залітає з вулиці спантеличений волонтер.
Озираюсь, може, десь висить… Нема. А, це ж деталь для велосипеда.
Власник майстерні Олексій Хворостенко уже по неї побіг. Бо рубашки тут для великів, а не для людей.
Біжу за ним:
— Як вам двіж у майстерні?
— Мені подобається. Тут вчаться, спілкуються. Ми робимо важливу справу. Ремонтуємо велосипеди для людей, які люблять на них кататися, хоч деякі з них про це ще не знають.
Такі толоки – спосіб навернути людей у свою велосипедну віру. Тут місце, де можна і ремонтувати, і каву чи вино пити, і велотолоки проводити. Це не просто майстерня, це культурний простір. А Юля тут ще й зі своїм хлопцем познайомилась.
— Це правда! – кричить з двору Юля.
Олексій раптом прислухається: надворі двоє учасників толоки не можуть визначитися, яку сам деталь потрібно замінити.
Я питаю, чи не піти нам до них, проте він хитає головою – розберуться:
– Ми не даємо велосипеди так, що от на тобі, працюй. Ми з’єднуємо волонтерів одне з одним. Я кажу: “Знайомтесь, працюйте разом”. Це інший рівень комунікації, коли є спільна ціль. Та й дружать потім. Он дівчата роблять разом покатухи.
Сьогодні особливий день — ремонт першого вантажного велосипеда, який потрапив в Україну. Ним займаються зараз хлопець та дівчина.
А ще на вільні руки чекає чорний стильний Old Dutch – класичний “голландець”. Він наче Харлей Девідсон серед велосипедів. І скоро почне нове життя у Бучі, Торецьку чи Херсоні.
Булочка з мастилом
Тут різні велосипеди і різні люди. Серед них Вас:
– Ми його називаємо Василем, – згадує Марія. – З початку повтомасшабного вторгнення він донатив з дому, з Румунії. Переймався тим, що у нас тут відбувається. Минулої зими якось він зрозумів: донати більше не радують.
І поїхав в Україну волонтерити. Причому їхав не пустим – привіз машину “швидкої”. Але у нього немає прав! Тож найняв людину, яка поїхала з ним.
Хтось приходить на велотолоки, щоб після роботи зробити щось руками. Олексій каже, що нині багато професій, які не дають нам відчуття виконаної роботи.
Складно помацати працю айтівця чи маркетолога. А сюди прийшов, взяв те, що не їде. Полагодив. Поїхало. Розумієш, що зробив щось. І зробив добре.
Великий вантажний велосипед кружляє двором: відремонтований транспорт збираються везти на склад. Звідти двоколісні поїдуть Новою Поштою або разом із гуманітарними вантажами на деокуповані території.
Зараз майже 8 вечора, фізична робота викликає спрагу та апетит. З’являється пляшка квасу і склянки.
Волонтер Георгій дістає булочку з грибами і відщипує від неї руками, перемазаними у велосипедному мастилі, шматочки. Один дає мені. Смачно.
Навіть якби ми гризли велосипедні рами, було б смачно. Така тут атмосфера. Наприкінці велотолоки знаходиться робота і для мене: клеїти стікери на готові велосипеди. Тут наліпки “Сміливих”, організацій, які беруть участь у транші великів до України, та спонсорів. До нових власників велосипеди їдуть гарними.
Я прощаюся з усіма і дякую. Відчуття, що йду з рок-концерту: наповнена, натхненна і з вогнем в очах.
Звичайні велосипедисти приходять сюди, щоб інші, незнайомі їм люди, теж стали велосипедистами. При цьому роблять це з задоволенням і запалом.
Читайте ще про крутих київських волонтерів:
- як на польовій кухні у місті годують і роблять батончики для військових;
- як волонтерка Ольга Куракіна і спільнота Лад плетуть кікімори;
- як перевіряють машини для військових волонтери проєкту “42 тачки”.
Ось, може вас зацікавить цим вечором
Ось про що ми пишемо в інших рубриках
Вечір Каберне Совіньйону: 5 вин України з винограду, якого кличуть «червоним королем»
Маски зірвані: Klavdia Petrivna відкрила обличчя і на перший сольник зібрала два «Палаци Спорту»
«Бачать» вухами та зимують у холодильниках: як проводять вечори українські кажани
«Стрес на роботі такий, що одразу схудла на 5 кг»: трудові будні й вечори українок, які виїхали за кордон через війну
5 раз хвали, 1 раз свари: психолог поділився формулою щасливих вечорів у парі
«Бути чи не бути разом»: чи можливо відновити довіру після зради?